Gündem Haberleri

  Nacar'dan CHP'ye Gülen dosyası

  Hürriyet Haber
  29.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İslamcı Yazar İsmail Nacar, Fethullah Gülen hakkında hazırladığı bir dosya ve Gülen ile yapılan röportaj ve piyasadan çekilen ‘Küçük Dünyam’ adlı kitabı CHP Grup Başkanvekili Önder Sav'a verdi. Nacar'ın hazırladığı dosyanın aynısı önümüzdeki hafta Başbakan Mesut Yılmaz'a da verilecek.

  Tarikatlara ilişkin açıklamaları ile bu kesimden büyük tepki alan Nacar, bu defa da MGK'nın sık sık ‘Türkiye’nin geleceği için tehlike' olarak gördüğü Fethullah Gülen hakkında bir dosya hazırladı.

  Gülen'in yaşamını ve anılarını anlatan ‘Küçük Dünyam’ adlı kitap, 1995'te yazıldı ve bir süre sonra da piyasadan çekildi. Ancak, kitabın Gülen'in okullarında öğrencilere dağıtıldığı iddia ediliyor.

  Kitabın, 10 ve 11'nci sayfasında yer alan bilgilere göre Gülen, ‘Hac özlemi içindeyken’ Hac'ca gidenlerle Hz. Peygamber'e mektup gönderiyor. Bunun üzerine dönemin Diyanet İşleri Başkanı ve bugünkü FP Gümüşhane Milletvekili Lütfü Doğan kendisini arayarak, hacıların durumunu kontrol için Diyanet adına Hac'ca gitmesini öneriyor.

  Kitabın 18'inci sayfasına göre ise Gülen'e annesi 4 yaşındayken Kuran'ı öğretiyor. Gülen bir ay içinde Kuran'ı hatmetmeye başlıyor. 63'üncü sayfada, nefsiyle yaptığı mücadeleyi anlatan Gülen, ‘‘Önce onu bir kedi, sonra bir ayı ve en sonunda onu bir goril olarak gördüm’’ diyor. Gülen, evlenmemesinin gerekçesini ise kitabın 65'inci sayfasında, 1978 yılında bir arkadaşının kendisine gelerek, ‘‘Akşam rüyamda efendimizi gördüm, (Hz. Muhammed'i) Size selam söyledi. Ve evlendiği gün ölür ve cenazesine de gelmem’’ şeklindeki sözlerine bağlıyor.

  82'nci sayfada, Gülen, bir vaazında, eski Genelkurmay Başkanı Cemal Tural Paşayı övdüğü için Allah'ın kendisini cezalandırdığını, 97'inci sayfada ise İçişleri eski Bakanı Ferit Kubat, kendisine karşı kin taşıdığı için ömrünün son yılları ve ölümünün çok kötü olduğunu anlatıyor.

  Kitabta Gülen, eğitim için kamplar kurduklarını, bu kampların iyi korunduğu halde, MİT tarafından resimlerinin çekildiğini ifade ederken, 121'inci sayfada, ‘‘Stratejiler söylenmez. İşin başında bulunandan başka kimsenin bilmemesi gerekir’’ diyor.

  İsmail Nacar, Gülen'in ‘Rüyalarla yatıp, rüyalarla kalkan biri’ olduğunu belirterek, ‘‘Bu kitapta yazanlar mı gerçek. Yoksa bugün söyledikleri mi? Büyük ahlaki zaafları var. Bunlarla mücadele etmenin yolu, irtica ile mücadele etmenin yolu, özgür bir demokratik ortamı muhafaza ederek, gerçek islamdan, gerçek dinden halkı haberdar etmektir. Çağdaş aklı ve bilimi egemen kılmaktır. İslami bir takım hükümleri, gizli yapmaya gerek yok. Yaptıklarının hangi tarafı çirkin ki, gizli kapaklı yapıyorlar’’ dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı