Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Nabucco sonrası Putin ve dosyası

ARTIK kesin fikrim var. Bu topraklarda hiçbir zaman sıradan bir gün yaşanamayacak.

Sürprizler, ani tırmanışlar, beklenmedik fırsatlar, habersiz bastıran çöküntüler birbirini izleyecek. Bugüne kadar olduğu gibi.

Hiçbir konu tek başına ele alınamayacak. Gerçeği anlamak için ona kuyrukları değen yüzlerce unsuru da hesaba katmak gerekecek. 

Rusya Başbakanı Putin Perşembe günü Türkiye’ye yapacağı bir günlük ziyaretin perde arkasını araştırırken bunları düşündüm.

Önce ziyaret tarihini belirlemenin kolay olmadığını söyleyeyim.

Putin’in koşulları vardı.

Nükleer santral ihalesi sonuçlandırılmadan Rusya Başbakanı’nın Türkiye’ye gelmeyeceği duyurulmuştu.

Türkiye de, ihaleye katılan Rus firmalarının fiyat kırmasını istiyordu.

Sürece henüz son nokta konmadı. Ama herhalde taşlar yerine oturmaya başladı ki Putin de Türkiye’ye gelmeye karar verdi.

Tahmin edileceği gibi Putin’in bir günlük ziyareti sırasında bu konu gündemin önemli maddeleri arasında.

Türkiye’nin enerji piyasasında Nabucco ile tehdit algılayan Rusya, nükleerdeki rolüyle yerini sağlamlaştırıyor.

* * *

GÜNDEMDE enerji ile ilgili başka konular da var.

Mavi Akım’dan geçen Rus doğal gazının kapasitesini artıracak olan Mavi Akım-2 boru hattı ve Rus petrolünü Samsun’dan Ceyhan’a taşıyacak olan boru hattı projesi.

Ayrıca Nabucco’ya katılma davetini kabul etmeyen Rusya, Türkiye’yi Güney Akım projesinde de görmek istiyor.

Türkiye istese de istemese de enerji rekabetinin stratejik merkezlerinden biri. Güç dengesini belirleyici konuma sahip. Türkiye’yi arkasına alan, bu pazardaki gücünü ve siyasi etkisini artıracağını biliyor.

İşte bu yüzden Türkiye sürprizlerle dolu bir ülke. Herhangi bir konuda çözüm umudu doğduğu anda, nereden geldiğini anlayamadığınız bir rüzgarla bir bakmışsınız ortalık karışmış.   

* * *

BU ziyaretin gündeminde enerji dışında da çeşitli konular var. Örneğin Rusya ile ticarette ortaya çıkan pürüzler. Gümrük sorunu, Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyaretinde ele alınmasına rağmen hâlâ çözülebilmiş değil. Buna bir de orta ve küçük ölçekli Türk tüccarlarının iş yaptığı Çerkizovski Pazarı operasyonu eklendi. Bu pazarda yabancı malların kaçak olduğu iddiası ile yürütülen soruşturma yüzünden mallara el konduğu için çok sayıda Türk iş adamı zor durumda kaldı.

Güvenlik konusunda da işbirliği var. Bu sadece Çeçenlerin Türkiye’deki faaliyeti ile PKK’nın Rusya’daki varlığına karşı işbirliğini kapsamıyor.

Kafkasya’daki gelişmelerde de işbirliğini zorluyor. 

Örneğin Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Gürcistan’ı Güney Osetya’yı rahat bırakmazsa askeri müdahale ile tehdit etti.

Putin’in Türkiye ziyaretinden sadece bir hafta önce yapılan bu açıklama ve bölgenin gerginleşmesi Kafkasya Paktı girişimi sahibi olarak bu ziyarette gündeme gelmeyecek mi?   

* * *

TÜRKİYE işte böyle bir ülke enerji rekabetinin tam ortasında, farklı çıkarların en ilgisiz konuları bile birbirine değer hale getirdiği bir coğrafyada.

Nabucco anlaşmasının ardına denk gelen Putin ziyaretinin gündemine bakmak yeter.   

Ama bir gerçek daha var. Zorluklar büyüdükçe fırsatlar da büyüyor. Çıkarların çatıştığı noktaları, uzlaşma platformu haline dönüştürmek zor olsa da, başarmak Türkiye için büyük fırsatlar anlamına geliyor.

X