ESKİŞEHİR HABERLERİ

Nabi Avcı: Devasa bir millet bahçemiz olacak

DHA
07.06.2018 - 12:33Son Güncelleme :
DHAESKİŞEHİR,(DHA)- ESKİ bakan, Ak Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, Eskişehir Atatürk Stadyumu yerine millet bahçesi yapılacağını belirterek, "54 bin metrekarelik, büyük, devasa bir millet bahçemiz olacak" dedi.
Eskişehir'de eski stadyumun yakında yıkılarak yerine millet bahçesi yapılacağını belirten Nabi Avcı, "biz 2013 yılında Eskişehir'imizi Cumhurbaşkanımızın Odunpazarı'ndaki vaatlerinden bir tanesi, 2011'deki vaadi, 'Eskişehir'i 2013'te Türk Dünyası Kültür Başkenti yapacağız.' Yaptık. Özel bir kanun çıkardık ve Türk Dünyası Kültür Başkenti oldu Eskişehir, 2013 yılında. Ve özel bir bütçe oluşturuldu. O bütçe ile biz Eskişehir'de bütün ilçelerde kültür merkezleri açtık. 
Sazova'da çok büyük güzel bir kültür sanat merkezi yaptık" diye konuştu.
'ESKİ STADIN YERİ BİZE KALDI'
Stadyumun eski olması nedeniyle yeni stadyuma ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Nabi Avcı konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Dedik ki; bizim stadımız çok eskidi, oraya yeni bir stat yapacağız ama yeni stadı yaptığımız zaman eski stadın yerini de başka birçok yerde olduğu gibi yapılaşmaya, ranta açmayacağız. Şimdi başka yerler niye yapıyor bunu? Başka yerlerde niye böyle yapıldı? TOKİ'ye diyorsunuz ki 'Bana bir stat yap', 'Tamam yapayım'. Ama TOKİ, Hilali Ahmer Cemiyeti değil, o da karşılığını almak zorunda, işlerin yürümesi için. TOKİ diyor ki; tamam sana bir stat yaparım, ama eski stadın yerini ben alırım, orada gelir getirici bir şey yaparım. İnşaat yaparım, şöyle yaparım, böyle yaparım. Orayı yapılaşmaya açarım ve oradan kazandığım parayla da sana stat yaparım. Birçok yer böyle yaptı. Biz dedik ki; biz böyle istemiyoruz. Yeni stadımızı tamam TOKİ yapsın ama eski stadımızın yerini de ona vermeyelim. Nasıl vermeyeceğiz, bedava mı yapacak? İşte orada şöyle bir formül geliştirdik: Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bütçesinde bir kalem var. Bu Açıköğretim kurulurken oraya konmuş bir şey. Kanun diyor ki; Açıköğretim bütçesinin şu kadarı her yıl Anadolu'da yeni kurulmuş olan üniversitelerin gelişmesi için harcanır. Maliye Bakanlığı onu bu gerekçeyle bloke eder daha sonra bunu Anadolu'daki yeni üniversitelerin masrafları için kullanır. Kanuna biz bir madde yazdık. Dedik ki; bu yıla mahsus olmak üzere, 2013 yılına mahsus olmak üzere bu fasıldaki gelirler Türk Dünyası Ajansı'na aktarılır. 125 milyon lirayı oradan aldık, stadı onunla yaptık. TOKİ'ye verdik o parayı o parayla stadı yaptık. Böylece ne oldu? Bizim eski stadın yeri bize kaldı. Biz derken Eskişehir'e, Eskişehir halkına kaldı."
'YAPILAŞMAYA, RANTA AÇMADIK'
Eski stadyum yerini ranta açmadıklarını da belirten Avcı, "En baştan beri dedim, biz burayı yapılaşmaya açmayacağız, ranta açmayacağız. Tabi ben bunu söylerken henüz Türk Dünyası Ajansı kurulmadığı için Eskişehir medyasında bazı arkadaşlar böyle çok şüpheci yaklaştılar meseleye. Nasıl yapacak? Bir stat en az 130-150 milyona mal oluyor, nereden bulacaksın bu parayı? Bulacağız falan dedik o zaman henüz kanun çıkmadığı için. Neyse sonunda çok şükür öyle oldu. Şimdi orası baştan beri söylediğimiz gibi şehir halkının nefes alacağı, rahatça gelip dinlenebileceği, kafasını dinleyeceği, eğleneceği, zaman zaman bazı konserlerin yapıldığı, folklor gösterilerin yapılacağı, ufak tefek yarışmaların yapılabileceği bir şehir parkı ama adına ne diyoruz? Millet bahçesi diyeceğiz dedik. O zaman da millet bahçesi diyor, küçük bir şey mi olacak? falan dedikoduları olmuştu. Halbuki bu millet bahçesi tabi bizim kültürümüzde var. Cumhuriyetin ilk yıllarında, belki Osmanlı'nın son yıllarında da kullanılmış olabilir ama Cumhuriyet'in ilk yıllarında belli başlı şehirlerde hep bir millet bahçesi olmuştur. Yani halkın gidip rahat nefes alabileceği, çayını kahvesini içebileceği, çocukların eğlenebileceği filan. Şimdi millet bahçesi denildiğinde öyle küçük bir yer anlaşılmasın. Orası 54 bin metrekare bir yer. Dolayısıyla 54 bin metrekarelik, büyük, devasa bir millet bahçemiz olacak İnşallah orada. Eski Stadın yıkımı yakında başlıyor" ifadelerini kullandı.
Nabi Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da teşekkür ederek, "Çünkü AK Parti seçim beyannamesini açıklarken İstanbul'daki Atatürk Havalimanı'nın yerinin de aynı şekilde yapılaşmaya açılmayacağını, Eskişehir'deki gibi millet bahçesi olarak dizayn edileceğini bütün herkese ilan etti. Şimdi Cumhurbaşkanı bir şey söylediği zaman diyelim ki AK Partili belediyeler o konuda yarışa kalkıyorlar. Cumhurbaşkanı Millet Bahçesi yapılacak İstanbul'da dedi, zaman biz de buradaki mesela Gaziantep'te kendi eski stat yerini aynı bizim gibi, orası bizden biraz küçük 52 bin metrekareymiş, Fatma hanım belediye başkanımız, o da çok çalışkan, vizyoner bir belediye başkanımız. O da, orayı Millet Bahçesi yapıyor. Başka vilayetlerde de, Samsun aynı şekilde, Konya, bir çok yerde şimdi İnşallah böyle çok geniş millet bahçelerimiz ortaya çıkacak. Ben bunu çok sevindirici buluyorum" dedi.
--

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Nabi Avcı: Devasa bir millet bahçemiz olacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı