Gündem Haberleri

  Nâzım’ın heykeli oratoryo ile açılacak

  Hürriyet Haber
  07.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ölümünün 47. yılında Nâzım Hikmet’i Fazıl Say’ın bestelediği Nâzım Hikmet Oratoryosu ve heykeltıraş Mehmet Aksoy’un Nâzım Hikmet Hapiste adlı heykelinin açılışını yaparak anacak. 3 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek etkinlikler dün akşam yapılan bir basın toplantısıyla açıklandı.

  ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, ölümünün 47. yılında Nâzım Hikmet’i iki etkinlikle anıyor. Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı işbirliği ile düzenlenen, Nâzım Hikmet’in günümüze unutulmaz izler bırakan dizelerinin Fazıl Say’ın müziği ile yeniden hayat bulduğu Nâzım Oratoryosu; 3 Haziran Perşembe günü saat 21.30’da Antalya Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek.
  Aynı gün; heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından tasarlanan ‘Nâzım Hikmet Hapiste’ heykelinin açılış töreni ise saat 18.00’da Karaalioğlu Parkı’nda yapılacak.
  Fazıl Say’a eserinde, şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Ankara Devlet Çoksesli Korosu eşlik edecek. Konserde ayrıca şiirde Genco Erkal, vokalde Sertab Erener, Güvenç Dağüstün, blok flüt İrem Alpay, glockenspiel Elif Ceren Fitoz ve çocuk solist olarak Kansu Tanca sahne alacak.
  Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin heykeltıraş Mehmet Aksoy’a yaptırdığı ‘Nâzım Hikmet Hapiste’ heykelinin açılış töreni ise 3 Haziran’da saat 18.00’da Karaalioğlu Parkı birinci miradorda  (Hıdırlık Kulesi yanı) yapılacak. Mehmet Aksoy’un tasarladığı heykelin kaidesinde şairin şiirlerine de yer verilecek. Bu eseri Nâzım Hikmet’in şiirlerinden yola çıkarak tasarladığını belirten heykeltıraş Mehmet Aksoy “Eserin kaidesine dizeleri kazıyarak Nâzım’ın özgünlük sevdasını vurgulayacağız” dedi.

  Çiçek Bar’da tanıtım

  Nâzım Hikmet Oratoryosu’nun ve heykelin duyurusu önceki akşam Beyoğlu’ndaki Çiçek Bar’da bir basın toplantısıyla yapıldı. Toplantıya Tarık Akan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz, Fazıl Say ve Genco Erkal katıldı.

  Klasik müzikçilere ödül yağacak

  Andante 2010 Klasik Müzik Ödülleri bu akşam İstanbul’da açıklanıyor. Klasik müzik alanında Türkiye’nin 2009’da en iyi performansı sergileyen kişi ve kurumlarına, beşi özel ödül olmak üzere toplam 28 kategoride ödül verilecek. Andante Dergisi’nin bu yıl ilk kez düzenlediği ödüllerin adayları, derginin sekiz kişilik Ödül Yürütme Kurulu’nca belirlendi. Akademisyen, yayımcı, yazar, gazeteci, prodüktör, müziksever ve müzik kurumu yöneticilerinin yer aldığı 54 kişilik büyük jüri bu listeyi değerlendirdi. Bu akşam Hasköy’deki Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenecek törende piyanist Fazıl Say ve kemancı Cihat Aşkın, Say’ın keman piyano sonatını seslendirecek. Borusan Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ise Fazıl Say’ın yaylı çalgılar dörtlüsünün Türkiye prömiyerini yapacak.  

  Son röportajını bir  Türk dergisine verdi

  Türkiye sanat pazarı büyümeye devam ediyor

  Sotheby’s Ortadoğu Stratejik İş Geliştirme Asbaşkanı Ali Can Ertuğ’un intiharının ardındaki sır henüz çözülemedi. Ali Can Ertuğ’un ölmeden önceki son röportajını piyasaya üç ay öne çıkan Türk dergisi XOXO’nun Mayıs sayısı için verdiği ortaya çıktı. İşte o röportajdan çarpıcı sözler…

  ? “2009 yılının Mart ayında gerçekleştirdiğimiz ilk Türkiye Çağdaş Sanatı müzayedesi bize sadece Türkiye’den değil, aynı zamanda Asya, Orta Doğu, Avrupa ve Kuzey Amerika’dan da satın alımların olduğunu göstermişti. Türkiye sanat pazarı geçtiğimiz yıldan beri gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Bunun bir diğer kanıtı, dünyanın birçok noktasından sanatçılar, küratörler, eleştirmenler ve koleksiyonerlerin heyecanla takip ettiği Istanbul Bienali’ydi. Bienal geçen yıl hem Türkiye sanatına karşı gelişen küresel ilgiyi hem de sanatın güçlü merkezlerinden biri olarak Istanbul’un uluslararası duruşunu teyit etti.”
  ? “Uluslararası bir müzayede evi olarak, yaptığımız müzayedelerde buradaki sanatçıların başarılarının daha geniş bir pazar tarafından fark edilmesini amaçlıyoruz. Bunun bütün sanat piyasasına fayda getireceğine inanıyoruz. 2009’daki ilk müzayedemizde alıcıların yüzde 66’sı Sotheby’s’in yeni müşterileriydi, bu yıl ise yüzde 32 gibi bir oranla yeni müşterimiz vardı. Bu açıdan, bu bize burada hızla büyüyen bu dinamik piyasaya karşı farkındalığı uyandırma hedefimizin gerçekleştiğini de gösterdi.”
  ? “Gelecekte Türkiye çağdaş sanat pazarının çok ilgi gören diğer pazarlardan birine dönüşmesini umuyorum. Buradaki çağdaş sanatçıların işlerinin daha geniş bir pazarda, daha fazla fark edileceği günlerin geleceğini umuyorum.”

  Operada bir başkonsolos

  ALMANYA’nın İzmir Başkonsolosu Stefan Schneider, İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) tarafından sahnelenecek ‘Ariadne Nakos’ adlı operada rol aldı. Richard Strauss’un 15 Mayıs’ta Türkiye’de ilk kez sahnelenecek eserinde ‘Kahya’ rolünü üstlenen Schneider, Avusturya aksanlı Almancası ile iki perdede uzun süre sahnede olacak. Eser şef Ercan Yenal yönetiminde, Mehmet Ergüven’in rejisi ile sahnelenecek. ? Cesur SERT/DHA

  Kafkas sürgünü

  KAFKAS sürgününün 146. yılında geçmişte yaşanan drama ışık tutmak amacıyla Çemberlitaş’taki Basın Müzesi Sanat Galerisi’nde Cumartesi günü Kafkasya’dan İzler adlı bir sergi açılacak.
  Hürriyet gazetesi grafikeri, ressam Faruk Kutlu’nun yaklaşık otuz resminden oluşan sergide, sürgün yolundaki halkların Anadolu’ya göçünden kesitler sunuluyor. Günümüzde hala yaşanmakta olan göç olgusuna geçmişten gönderme yapılan resimlerde, içlerindeki umutla belirsizliğe doğru yol alan insanların yaşadıkları zorlu koşullar ve çaresizlikler anlatılıyor. Tamamı figüratif anlayışta gerçekleştirilen resimlerden oluşan sergi 24 Mayıs’a kadar görülebilir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı