Gündem Haberleri

  Nâzım’a doğum gününde Boğaz’dan çiçek gönderdiler

  A.A
  16.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nazım Hikmet’in 110’uncu doğum yıldönümünde Beşiktaş Belediyesi ile Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nca düzenlenen etkinlikler kapsamında, ünlü şairin Türkiye’den ayrıldığı son noktadan denize çiçekler atıldı.

  Tarabya Oteli’nin önünde düzenlenen etkinlikte konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Nâzım Hikmet’in Türkiye’nin en önemli şairlerinden olduğunu,  ancak sıkıntılı bir hayat yaşadığını ifade ederek şunları söyledi: “Bugün burada onun ülkemizden ayrılması nedeniyle birlikteyiz. Nâzım Hikmet ile ilgili çok iyi bir proje hazırlıyoruz. Sanırım bunu haziran ayının  ortalarında sevenlerine sunacağız. Kurtuluş Savaşı’nı, bağımsızlık mücadelemizi anlattığı şiirlerindeki cümleler hâlâ kulaklarımızda. Onu  sevgiyle anıyoruz ve hatırlıyoruz.”

  Nâzım’a doğum gününde Boğaz’dan çiçek gönderdiler

  Nâzım Hikmet Vakfı Başkanı Rutkay Aziz de, ünlü şairin 21 Haziran 1951  yılında Türkiye’den ayrıldığını belirterek, şunları kaydetti: “Böylesine bir Türk ve dünya şairine sahip olduğumuz için onur duyuyorum. Ona çok acı çektirdik. Yıllar sonra yurttaşlık hakkını alabilme olanağı bulduk. Bizi bağışlasın. Ancak biz vakıf olarak hem şiirleri, hem oyunlarıyla onun ölümsüzlüğünü yaşatmaya çalışacağız. Işıklar içinde yatsın.” Emekli işçi Ramazan Geçenoğlu’nun, şairin bir şiirini okumasının ardından, etkinliğe katılanlar dağıtılan karanfilleri denize attı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, sanatçı Tarık Akan ile birlikte Nâzım Hikmet’in sevenlerinin katıldığı etkinliğin ardından, katılımcılara çay ve simit ikram edildi.

  Cemil Kavukçu sözünü sakınmayacak

  SABİT Fikir ve İstanbul Modern işbirliğiyle düzenlenen ‘Sözünü Sakınmadan’ etkinliğinde, 17 Ocak Salı günü Cemil Kaçukçu konuk olacak. Yazar, usta eleştirmenler Semih Gümüş ve Ömer Türkeş’in sorularını yanıtlayacak. Söyleşi, İstanbul Modern’in üst katında, saat 19.00’da başlayacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı