Gündem Haberleri

GÜNDEM

  N.Ç. için adalet çağrısı

  Hürriyet Haber
  26 Şubat 2011 - 00:49Son Güncelleme : 26 Şubat 2011 - 00:50

  18 yaşın altındayken cinayet işleyen sanığı çocuk mahkemesine gönderebilen Adalet, 26 yetişkin adamın defalarca tecavüzüne maruz kalan 13 yaşındaki çocuğu “yaptığının bilincindeydi” diyerek neredeyse suçlu ilan etti.

  13 yaşında bir çocukla cinsel ilişkiyi teşvik eden iki kadının cezalarını, “iffetsiz” oldukları için artıran mahkeme, aynı suçu defalarca işleyen 26 erkeğin namusunu sorgulamadı bile, cezalarını ama iyi halden, ama mağdurun “suçluluğundan”, bir bir indirdi.

  18’ine kadar hiçbir vatandaşını hiçbir konuda ehil görmeyen devlet, 13 yaşında bir kızın cinsel ilişkiye rıza gösterebileceği, kendini zorlayan yetişkin kadın ve adamlar karşısında bir şey yapmadığı için suçlu olabileceği yaklaşımını, vicdanına sığdırabildi.

  En önemli görevlerinden biri olan “küçük çocukları istismardan koruma”yı yerine getirmeyen devlet, bu mahkemede yoktu.

  Hürriyet Aile İçi Şiddete Son! Kampanyası, dokuz yıl önce, yani 13 yaşındayken, aralarında kendisini korumakla görevli önemli kamu görevlilerinin de olduğu 26 erkeğin tecavüzüne uğrayan N.Ç.’yi bir kez daha yaralayan; onun ruhunu ve bedenini diledikleri gibi parçalayan erkeklerin ise sırtını sıvazlayan yargı kararının düzeltilmesini talep ediyor.

  Artık neredeyse her gün, sadece sokak ortasında birkaç kadının öldürüldüğü ülkemizde, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet, cinayet, taciz ve tecavüzü teşvik etmekle eşdeğer olan bu tür kararların alınmaması için, sorumluları ivedilikle göreve çağırıyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı