Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Myanmar yönetimi basına sansürü kaldırdı

  AA
  20 Ağustos 2012 - 13:44Son Güncelleme : 20 Ağustos 2012 - 13:44

  Myanmar hükümeti, basın üzerindeki sansürün kaldırıldığını açıkladı.

  Enformasyon Bakanlığı, siyasi ve dini konulardaki yayınların üzerindeki son kısıtlamaların da kalkmasıyla, Myanmar'da basına uygulanan sansürün resmi olarak sona erdirdiğini açıkladı.

  Bakanlığın internet sitesinde, Enformasyon Bakanlığı'na bağlı basın denetleme kurumunun, gazetelere dini ve siyasi konulardaki haberleri önceden taslak göndermeden yayımlama izni verdiği belirtildi.

  Basın Denetleme Kurumu da bu çerçevede, tüm yerel yayınlar üzerindeki sansürün 20 Ağustos tarihi itibariyle kaldırıldığını duyurdu.

  İktidarın, aynı zamanda basın yasa tasarısı üzerinde de çalışmakta olduğu kaydedildi. Tasarı metni henüz yayımlanmasa da, tasarının içeriğiyle ilgili gazetelerle fikir alışverişi yapıldığı ifade edildi.

  Yasa tasarısı, gazetecilerin hakları ve vazifeleriyle birlikte, mesleğin icrasında uygulanacak etik kuralları ele alan deontoloji yasasını da kapsıyor. Yasanın basın konseyi kurulmasını da beraberinde getirmesi bekleniyor.

  Ülkede son aylarda diğer siyasi tutuklular gibi birçok gazeteci serbest bırakılmıştı.

  Sınır tanımayan gazetecilere göre, basın özgürlüğü konusunda 179 ülke arasında 169. sırada olan Myanmar bu alanda dünyada en kötü ülkeler arasında.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı