GeriFutbol Müzisyenler bu kez top başında ter döktü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müzisyenler bu kez top başında ter döktü

Viyana Büyükşehir Belediyesi, İstanbul ile dostluk ilişkilerini güçlendirmek için futbolun evrensenlliğinde Viyana Filarmoni, Borusan İstanbul Filarmoni, Avusturyalı ve Türk gazeteciler, Dikilitaş Amatör Futbol Kulübü, Viyanalı amatör futbolcular, İstanbul’da yaşayan Avusturyalılar ve Avusturya Lisesi’nden futbol tutkunlarını, “İstanbul-Viyana Dostluk Futbol Turnuvası”nda bir araya getirdi.

Viyana Büyükşehir Belediyesi İkinci Başkanı Renate Branuer, iki metropol arasındaki dostluğun bu tür etkinlikler ile daha da güçleneceğini söyledi. Turnuvanın açılışı, başta Almanya olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde beğeniyle izlenen stand-up sanatçısı Muhsin Omurca’nın gösterisiyle daha da renklendi. Turnuvanın bir diğer iki önemli  konuğu ise Alman liginde top koşturan aynı zamanda Avusturya Milli Takımı’nın önemli oyuncularından Ümit Korkmaz oldu. Turnuvanın başlama vuruşları Ümit Korkmaz tarafından yapıldı. Turnuvada Viyana Filarmoni Orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı 3-0 yenmesine rağmen finale kalamadı. Finalde ipi Viyanalı Amatörler gögüsledi ve şampiyon oldu.

Viyana Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle İstanbul ve Viyana arasında kültürel, ekonomik, sosyal ilişkileri geliştirme amaçlı etkinliklere futbol turnuvası da eklendi. İki kentten farklı kesimlere mensup oyunculardan oluşan futbol takımları dostluk için ter döktü.

Turnuva katılımcıları arasında en dikkat çekicisi, 168 yıllık tarihinde ilk kez konser vermek için İstanbul’a gelen Viyana Filarmoni Orkestrası. Viyana Filarmoni, “İstanbul-Viyana Dostluk Futbol Turnuvası”nda, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası futbol takımıyla karşılaştı. Ellerini müzik için kullanan sanatçılar, bu kez ayaklarını da dostluk için futbolun emrine verdi. Viyana Filarmoni ve Borusan İstanbul Filarmoni orkestraları turnuvadan bir gün önce ise Haliç Kongre Merkezi’nde unutulmaz bir konser verdiler.

Futbol ikinci işleri!
Filarmoni Futbol Kulübü, Prof. Reinhard Repp tarafından 1973’te kurulmuş ve ilk maçını 23 Mayıs 1973’te İtalya-Milano’daki Scala Tiyatrosu’nun takımı ile yapmış. Opera divası Teresa Berganza’nın vuruşuyla başlayan maçtan Viyanalılar 6-3 galip ayrılmış.
Filarmoni Futbol Kulübü, o tarihten bu yana dünyanın çeşitli yerlerinde başka filarmoni orkestralarının futbol takımlarıyla maç yapıyor. Ezeli rakipleri ise yine bir Avusturyalı: Salzburg’taki Mozarteum Orkestra.
Viyana Filarmoni Futbol Kulübü’nün 1990 yılından bu yana başkanı ve antrenörü Ronald Janezic. Takımı gençleştiren ve yeniden yapılandıran Janezic, 20 yıldan bu yana Viyana Filarmoni Futbol Kulübü’nü başarıdan başarıya taşıyor.

Gazeteciler de karşı karşıya geldi
Turnuvanın diğer katılımcıları arasında Avusturyalı ve Türk gazeteciler var. Ulusal gazetelerin spor servislerinde görev yapan gazetecilerden oluşan Türk takımı, Viyanalı gazetecilerle karşı karşıya geldi. Ayrıca, Dikilitaş Amatör Futbol Kulübü ile Viyana Amatörleri, İstanbul’da yaşayan Viyanalılar ile de Avusturya Koleji (St. Georgs Kolleg) takımı, futbol turnuvasının diğer katılımcıları arasında yer aldı.

Halen Alman futbol birinci ligi Bundesliga’da Eintracht Frankfurt formasıyla top koşturan ve Avusturya Milli Takımı’nın vazgeçilmez isimleri arasında yer alan Türk asıllı Avusturyalı futbolcu Ümit Korkmaz’ın da destek verdiği turnuvada maçları Türkiye’nin ilk kadın hakemi Lale Orta yönetti. Turnuvanın başlama vuruşlarını Ümit Korkmaz yaptı.

Turnuvanın açılış töreninde Viyana Büyükşehir Belediyesi İkinci Başkanı Renate Brauner, İstanbul’u ziyaret programına futbol dostluk turnuvasını dahil ederek, her alanda iki metropol ve iki ülke arasında varolan ilişkileri geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Brauner, iki ülke için futbolun özel bir önemi olduğundan hareket ederek, turnuva ile bu ortak yönü dostluk çerçevesinde pekiştirmeyi amaçladıklarının altını çizerken; pek çok ilki içeren bu etkinliklerin gelecek yıllarda artarak devam edeceği müjdesini verdi. Törene katılan Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal da, Beşiktaş’ta Viyanalıları ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Beşiktaş Belediyesi Çilekli Tesisleri’nde BauMax sponsorluğunda yapılan İstanbul-Viyana Dostluk Futbol Turnuvası’nın sunuculuğunu, “Almanları güldüren Türk” diye tanınan tiyatro sanatçısı Muhsin Omurca üstlendi. 25 yıldır Almanya’da kabareler sahneleyen Omurca, Türkiye’de de “AB’ye Damsız Girilmez” oyunu ile tanınıyor. Omurca, turnuva boyunca yaptığı esprilerle izleyenlere renkli anlar yaşattı. Turnuvaya Avusturya’nın Türkiye Büyükelçisi Heidimaria Gürer de izledi

Skorlar
Viyana-İstanbul Dostluk Futbol Turnuvası’nda ilk bölümde Viyana Filarmoni Orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı 3-0 yendi. Viyanalı gazeteciler ise Türk gazeteciler ile oynadığı maçı 4-1 kazandı. Dikilitaş Futbol Kulübü ile Viyanalı amatörlerin maçı ise Viyanalıların 2-1’lik üstünlüğü ile son erdi. Avusturya’nın İstanbul Başkonlosolosu Paul Jenewein’in de forma giydiği İstanbul’da yaşayan Viyanalılar ile Avusturya Lisesi mezunlaru arasındaki maç ise Avusturya Lisesi mzunlarının 4-0 üstünlüğü ile sona erdi. Yarı finalde ise Viyanalı gazeteciler Viyana Filarmoni Orkestrası’nı mağlup ederek turnuvadan eledi. Final maçı Viyanalı Amatörler ile Viyanalı gazeteciler arasında geçti; ipi 3-0’lık galibiyetle Viyanalı amatörler gögüsledi. Turnuva; Avustrya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda düzenlenen kupa töreni ile son erdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle