"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Müzisyenden hayır gelmez, diyorlar

Güzin Abla

<ı>Ankara'dan Kararsızım /

Güzin Abla, liseyi yeni bitirdim. Bir şirkette çalışıyorum. Bir gençle çıkıyorum. Kendisi müzisyen ve ailem, yakınlarım, arkadaşlarım bana ‘‘Müzisyenden hayır gelmez’’ diyor. Ne dersiniz, bu düşünce doğru mu? Hata mı yapıyorum, bilemiyorum. Ancak birbirimizi seviyoruz ve onunla üç aydan fazla bir süredir bereberim. Aramızda ileri derecede bir yakınlaşma oldu. Şimdi çok korkuyorum. Acaba beni bırakır mı? Gerçekten, müzisyen olduğu için benimle evlenmeyi düşünmez, beni terkeder mi? O zaman ben ne yaparım? Melek gibi anneciğimin yüzüne nasıl bakarım? Şu anda beni sürekli arıyor, ilgileniyor. Bazen, ben onu terkedeyim, diyorum ama yapamıyorum. Lütfen ablacığım, ailevi sorunlarım beni yeterince üzüyor. Onunla da mutluyum, ama ne yapacağıma gerçekten karar veremiyorum.

Kızım, her şeyden önce insanları mesleklerine, işlerine göre sınıflandırmak çok yalnış. Bir insanın karakteri, bir diğerinkine benzemez. Burada mesleğin günahı ne? Bu genç adam bir müzisyense, bir sanatçıysa, onun mutlaka sana söylendiği gibi hayırsız, uçarı, ciddiyetten uzak, kadın-kız meraklısı olması gerekmez. Belki bir sanatçının yaşamı, öyle sıradan, herhangi birinin yaşamına benzemeyebilir. Çünkü sanatçıların yaşamları oldukça sıradışıdır. İçinde bulunduğu ortam, çevresi, evliliği de sıradışı olacaktır. Örneğin bir müzisyenin, bir memur gibi, sabah 9, akşam 6 çalışmasını bekleyemezsin. Onun her akşam eve düzenli bir saatte dönmesi mümkün olmayabilir. Çevresinde pek çok genç kız olabilir. Ancak, seni seviyorsa, bütün bunlara rağmen, seninle neden hayatını birleştirmesin, neden seninle bir yaşam kurmasın?

Burada senin hatan, henüz üç aydır tanıdığın bir erkekle, kim olursa olsun, hemen ilişkiye girmen... İlerde neler olabileceğini düşünmeden, hareket etmen. Şimdi de anneciğinin yüzüne nasıl bakacağını düşünüp, üzülüyorsun. Madem bu genç seni arıyor, seninle ilgili neden ayrılmayı düşündüğünü anlayamadım. Eğer seni seviyorsa, seninle mutluysa, seni neden bıraksın? Dediğim gibi önyargılı olmaktan vazgeç, çevrendekilerin sözlerine de o kadar önem verme. Sevdiğin genci de gereksiz kuşkularınla bıktırma.

X