"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Müzikli kutlama

THY (Türk Hava Yolları) 75. kuruluş yıldönümünü, bir Türk Müziği Albümü’yle kutluyor.

Kurumların sanata ilgi göstermelerini her zaman yürekten desteklemişimdir. Kalıcı olmayan törenlere, şaşaalı, gösterişli yemeklere pek itibar etmem.

Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Candan Karlıtekin’in mektubuyla gönderilen albümler, gerçek Türk müziğini dinlemenizi sağlayacak.

Albümün adı; 75. Yıl Anısına 75 Büyük Usta.

Abdülkadir Merági
döneminden günümüzün önemli, seçkin bestecilerine kadar zengin bir repertuvar.

Beş CD’den oluşan albümün düzenlenmesini beğendim.

Her albümün başında hangi döneme ait olduğu yazılı, altında icra edilen bestelerin makamı, bestecilerinin adları listelenmiş. Her ciltte 15 parça bulunuyor.

Bestecilerin biyografileri, iki dilde Türkçe-İngilizce yazılmış ki, bu Türk müziğinin yabancılar tarafından da tanınması için gerekli.

Beni asıl heyecanlandıran, CD’lere bestelerin notalarının da eşlik etmesi.

Ben bir müzik parçasını notasından izleyerek dinlersem, aldığım zevk katlanır. Bu, müziği daha yakından tanımak isteyenler, icrasına ilgi gösterecek olanlar için de önemli.

İYİ SOLİSTLER SEÇİLMİŞ

BÖYLE, Türk müziği tarihinden iyi, seçkin örnekler içeren albümlerin özenle hazırlanması, solistlerin bazı ölçütler göz önüne alınarak seçilmesi şarttır. Seçkiyi hazırlayanlar, bu konuda da titiz davranmışlar ve en isabetli seçimi yapmışlar.

Beş ciltlik albümün ana başlıkları ve ses sanatçıları şöyle:

Türk Müziğinde I. Klasik Dönem - Solist: Meral Uğurlu; Türk Müziğinde II. Klasik Dönem - Solist: Münip Utandı; Türk Müziğinde Neoklasik Dönem - Solist: Melihat Gülses; Türk Müziğinde Romantik Dönem - Solist: Elif Güreşçi Çiftçioğlu; Türk Müziğinde Çağdaş Dönem - Solist: Bekir Ünlüataer.

CD satan mağazalarda birçok Türk müziği CD’sine rastlarsınız, bu müziği seviyorsanız alırsınız da.

Eğer bu müziğin iyisi, kalitelisi hakkında bilginiz yoksa, solistler, icracılarla ilgili bildikleriniz yetersizse, dikkatli olmalısınız.

Hele genç kuşaktan biriyseniz, "Türk müziği bu mu?" sorusunun sorulması beni üzer.

* * *

THY
’nin 75. yılını kutluyorum. Dileğim ileriki yıllarda da bu tür çalışmalarla gündeme gelsinler.

Bir arzum daha var: Bu albüm, plakçılarda satılabilsin, meraklıları alabilsin.
X