ANKARA HABERLERİ

Müzikle uğraşan silahla uğraşmaz

Hürriyet Haber
18.05.2010 - 21:04Son Güncelleme :

ANKARA Hürriyet’in Çankaya Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenlediği Genç Nota Liselerarası Müzik Yarışması’nda geri sayım sürerken heyecana ortak olmaktan gurur duyduklarını söyleyen Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, “Bizim mütevazı katkı sağladığımız Genç Nota’nın ruhunu ve projesini yaratan Ankara Hürriyet’e teşekkür ediyorum” dedi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

“Müzikle uğraşan insanların silahla uğraşmadığı önyargım var” diyen Tanık şunları söyledi:“Projesini ve ruhunu ankara Hürriyet’in oluşturduğu bu önemli organizasyona katkı vermek bizim için gurur verici. Yarışmanın organizasyon aşamasını, ruhunu ve bu yolda gösterilen performansı takdirle karşılıyorum. Gençlerin kendilerini ifade edebilmelerini sağlayan bu yarışmanın çok önemli bir misyonu var. Müzikle olan bağlarını kamuoyuyla paylaşma birbirileriyle paylaşma etkinliklerini toplumun geleceği açısından önemli buluyorum. Müzikle uğraşan insanların silahla uğraşmadığı, enstrüman olarak saz ya da gitar seçenlerin öldürücü aletlerden uzak duracağına dair bir önyargım var. Müziğin kolektifliği arttırıp, toplumsallaşmayı, hayata sahip çıkmayı sağladığı için yerel yönetimlerin programında olmalı diyorum. Bu yıl da Genç Nota etkinliklerinin üçüncüsünde Çankaya Belediyesi’nin yer alabilmesi bizi keyiflendiriyor. Gençlerin müzikle ilgilenmesiyle çok yoğun ihtiyacımız olan barışçıl atmosferin sağlanması yönünde önemli bir adımdır.”Genç Nota’nın özel bir yeri varSokak müzisyenlerine de büyük önem verdiğini dile getiren Tanık sözlerini şöyle sürdürdü:“Müziğin evrensel, barışçıl bir dili olduğunu düşünüyorum. Kentin sokaklarının sesi, kokusu olmalı. Kentlerin kimlikleri olmalı. Kentlerin sokaklarının sesi giderek motor sesine dönüşüyor. Trafik gürültüsü korkunç bir şey. Bunu en iyi gözleyebildiğimiz alan şehir merkezlerindeki trafiktir. Sabaha kadar süren lastik gıcırtısı en büyük işkence. ankara’nın gürültüsü artık kulak zarlarımız yapıştığı için anlaşılamayacak boyuttadır. Kenti yaşanılmaz kılmaktadır. Kentin sokaklarında insanların unuttukları ahenkli seslerin yaratıcısı genç yaşlı müzik insanlarına ihtiyacımız var.”Sokaklar kendi ritmini üretsin“SOKAK sanatçılarına yürekten destek verdiğimi açıkça söylemek istiyorum. Yasaların ötesinde kentlere güzellik katarlar. Müzik yapan, müzik yaparak dolaşan insanları görmekten keyif alıyorum. Sanatlarıyla hayatını sürdüren insanları seviyorum, saygı duyuyorum. Sokakların kendi ritmini üretmesini ve gürültüyü defetmesini çok önemsiyorum. Gençlerde bu hassasiyeti geliştirmek, duyma becerilerini geliştirecek onların sesleri ayırt etmelerini ve duyabilme kapasitelerini arttırmak insanlıklarını arttırmaktır. Ne kadar ses ayrımı olan kulak becerisi kazanırsa, başkasını anlamak konusunda inceleşeceğini, yetkinleşeceğini düşünüyorum. Çankaya Belediyesi olarak ayrıca sokak sanatçılarımızın kentimizin rengi olarak güvende olacakları atmosferi yaratmaya çalışıyoruz. Onları asalak olarak görmememiz gerekir. Müziğe önem verdiğimiz için bin çocuk korosunu kurduk, onun için Genç Nota’nın özel bir yeri var.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Müzikle uğraşan silahla uğraşmaz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı