"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Müzik karikatüristlerle daha güzel

İSTANBUL’da dolaşırken, usta karikatüristlerin çizdiği posterler gözünüze takılacaktır.

Adlarını yazınca, yaptıklarını görmek için, artık yollarda yavaş yürüyecek, arabanızı en düşük kilometrede süreceksiniz.

Ergün Gündüz, İrfan Sayar, Piyale Madra, Hasan Kaçan, Latif Demirci.

Onlar çizgileriyle sizi Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’ne davet ediyorlar. Doğrusu ben bu davete icabet edeceğim.

Önemli bir düzeltmeyi de unutmayayım:

Hürriyet’in Cumartesi ekinde İhsan Yılmaz’ın "En komik klasik müzik beşlisi" yazısında onları ellerinde enstrümanlarıyla gördünüz, bu sadece fotoğraf icabıydı; hepimizi halden hale sokan Sebati Karakurt’un sanatsal (!) baskısıyla gerçekleşti bu fotoğraflar, yoksa festivalde çalmayacaklar. Beş karikatüristin şefleri de Zeynep Hamedi. Elinde bagetiyle bu beşliyi benimsediği anlaşılıyor.

* * *

PERŞEMBE akşamı saat 19.30’da Borusan yetkililerinin modern bir anlayışla düzenlediği Perili Köşk’ün terasındayım.

Zihin açan, çok güzel karikatürlerin bulunduğu posterlerin üzerinde şu yazı yer alıyor:

Hayat Müzikle, Müzik Borusan’la Güzel.

Borusan, Uluslararası İstanbul Müzik Festivali
’nin sponsoru.

Ahmet Kocabıyık, Borusan
’ın kurduğu İstanbul Filarmoni Orkestrası, Oda Orkestrası, Müzik Burslarından söz ettikten sonra, klasik müziğe odaklanmalarının gerekçelerini şöyle özetledi:

"Klasik müziğin toplumlararası diyaloğun önemli unsurlarından biri olduğuna inanıyoruz. Klasik müzik insana sanat gücüyle değer katar.

Karikatür sanatıyla insanların kalbine dokunabilmek istedik."

Söylediklerine hangi müzik tutkunu katılmaz. Özellikle genç kuşakla bu müzik arasında bağ kurmak için çalıştıklarını söyledi. Bütün klasik müzik dergilerinde en önemli yazılar, genç kuşağa yönelik olanlar.

* * *

KARİKATÜRÜN
etkisine, ikna gücüne inanırım.

Borusan’ın bu yaratıcılığını da beğendiğimi mutlaka yazmalıyım.
X