Gündem Haberleri

  Müziğin anaokulu

  Hürriyet Haber
  18.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya'nın Bahçelievler Mahallesi'nde 4 yıldır hizmet veren Ataçağ Sanatevi'nde müzik, işin alfabesi notalardan başlayarak öğretiliyor

  Ataçağ Sanatevi'nde ders almak kolay değil. Yapılan başvurunun ardından küçük bir sınav yapılıyor. Sınavdaki amaç, müzik yeteneğini ve fiziksel uygunluğu tespit etmek

  ntalya'nın Bahçelievler Mahallesi'nde hizmet veren Ataçağ Sanatevi, müziğe ilgisi olanların eğitimine, bu işin alfabesi notaları öğreterek başlıyor. Piyano, keman, gitar, yan flüt, bağlama ve şan eğitiminin verildiği sanatevinde ayrıca güzel sanatlar lisesi, fakülte ve konservatuarların giriş sınavları için hazırlık dersleri de veriliyor.

  SAHİBİ ASKER KÖKENLİ

  Ataçağ Sanatevi'nin sahibi Feridun Çalışır. 59 yaşındaki Çalışır, asker kökenli bir müzisyen. Hava Kuvvetleri Bando Şefi iken bir çok kez yurtdışında konserler veren Çalışır'ı dinleyenler arasında cumhurbaşkanı ve üst rütbeli subaylar da var. 1983'de emekli olan Çalışır, 4 yıldır Ataçağ sanatevi'nde eğitim veriyor.

  HAZIRLIK DERSLERİ

  Dersler birebir veriliyor. 6 ile 17 yaş arasında 90 öğrenci, hafta içi 17.30 ile 19.30, hafta sonu ise sabahtan akşama kadar 10 öğretmenden ders alıyorlar. Feridun Çalışır, fakülte ve konservatuarlara hazırlık derslerini kendisi veriyor. Çalışır'ın geçen yıl fakülteler için hazırladığı 15 öğrenciden 13'ü, değişik konservatuarları kazanmış.

  MÜZİĞİN ALTYAPISI

  ATSO Güzel Sanatlar Lisesi'nin müzik bölümünün sınavları için ise 14 öğrenci hazırlamış Feridun Çalışır. Bu 14 öğrencinin hepsi 24 kişilik kontenjanda yer bulmuş kendisine. Müziğin alt yapısını verdiklerini söyleyen Çalışır, hedefinin para kazanmak olmadığını belirterek, ‘‘Amacımız iyi eğitim vermek’’ diyor.

  YETERLİLİK SINAVI

  Ataçağ Sanatevi'nde ders almak kolay değil. Yapılan başvurunun ardından küçük bir sınav yapılıyor. Sınavdaki amaç, müzik yeteneğini ve fiziksel uygunluğu tespit etmek. Başarının sırrı da buradan geliyor belki. Derslerin ücreti saat üzerinden alınıyor ve 7,5 milyon lira. Ataçağ Sanatevi'nde büyüklü küçüklü 6 derslik var.

  NASIL ULAŞILIR?

  Ataçağ Sanatevi Bahçelievler'de Barbaros İlköğretim Okulu'nun arkasında.

  Adresi: Pamir Caddesi 139. Sokak No: 5/1. Telefonu ise 243 03 96 ve 242 30 47

  10 öğretmenin görev yaptığı sanatevinde dersler bire bir veriliyor. Öğrenci ve öğretmenin sınıfta yanlız kalması, öğrenmenin daha kolay gerçekleşmesini sağlıyor.

  Ataçağ Sanatevi'nde ders almak isteyenler başvurunun ardından sınavdan geçiriliyor.

  Ataçağ Sanatevi'nde konservatuar ve güzel sanatlar liselerinin müzik bölümleri için eğitim veriliyor.

  Ataçağ sanatevi'nde bir çok müzik aletinin yanı sıra şan eğitimi de veriliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı