Ege Haberleri

EGE

  Müzesi olan arıcılık okulunda öğrenci yok

  Yaşar ANTER, (DHA)
  20.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GEÇEN yıl Aydın Çine Belediyesi’nin 350 bin lira harcayarak ‘Arıcılık Müzesi’ kurduğu Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksekokulu Arıcılık Bölümü’nün yanı sıra ‘Zeytincilik’ ve ‘Hayvan Yetiştiriciliği’ bölümlerine yeni öğrenci alınmasına izin verilmedi.

  Müdür Yardımcısı Doç. Okan Atay, “YÖK her nedense bölgenin asıl ihtiyacı olan meslek dallarında öğrenci kaydına izin vermedi. İki yıldır kayıt yapamadığımız için üç sene önce 800 olan üst sınıflardaki öğrenci sayısı yarı yarıya düştü. Arıcılık bölümünde ise hiç öğrenci yok. Bu duruma itiraz ettik. Önümüzdeki yıl yeniden bu bölümlere kayıt yapılmasını istiyoruz” dedi.

  Meclis’e taşıyacak

  Aydın’da 600’e yakın üreticinin arıcılıkla uğraştığını belirten Çine Gelişim Vakfı Kurucu Başkanı ve CHP Milletvekili Osman Aydın ise konuyu TBMM gündemine taşıyacağını bildirdi. Aydın, “YÖK’ün bu tuhaf tutumunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Zeytincilik, arıcılık ve hayvancılık konusunda altyapısı en mükemmel eğitim kurumlarında biri olan okulumuza öğrenci kaydını yaptırmamak sektöre en büyük kötülüğü yapmaktır. Arıcılığın gelişmesi ve Türkiye’ye örnek oluşturması için herkese uygulamalı arıcılığın öğretildiği müze açtık. Müzemiz var ancak eğitecek öğrencimiz yok” diye konuştu.

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı