Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  “Müzenin ismini öğrenciler belirleyecek”

  AA
  08.10.2015 - 13:26 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir'de Türk coğrafyasındaki yaklaşık 30 mimari eserin minyatürlerinin bulunduğu açık hava müzesinde öğrencilerle bir araya geldi.

  Öğrencilerle fotoğraf çektiren Avcı, müzenin son durumu hakkında yetkililerden bilgi aldı.

  Bakan Avcı, daha sonra yaptığı açıklamada, müzenin isminin öğrenciler tarafından verilmesi konusunda karar aldıklarını söyledi.

  Burada Türk dünyasından çok seçkin eserlerin minyatür örneklerinin bulunduğunu belirten Avcı, "Burası aynı zamanda geniş bir açık hava eğitim alanı. Buraya gelen bir öğrenci, Türk dünyasının pek çok köşesindeki medeniyet mirasımız hakkında merak duyması sağlanacak şekilde tasarlandı. Aynı zamanda çocuklarımızın buraya olan ilgilerini daha da artırmak için ismini öğrencilerin vermesini istedik. Şimdi öğrencilerimiz belli bir program dahilinde buraya gelip bilgi alıyorlar" dedi.

  Avcı, öğrencilere, müzenin isminin belirlenmesi için kartpostal şeklinde oy pusulası verildiğini anlatarak, şöyle devam etti:

  “Oy pusulasının arkasında benim bir mesajım var. Diyorum ki 'Değerli öğretmenlerim, sevgili öğrencilerim, Türk Dünyası Vakfı tarafından yaptırılarak, başta öğrencilerimiz olmak üzere Eskişehir halkına ve bütün milletimize armağan edilen bu parkın adı öğrencilerimiz tarafından belirlenecek. Hayırlı olmasını diliyorum.' Sonra öğrencilerimiz oradaki boşluklara parkın adı konusunda isim önerisi yazacak. Daha sonra öğretmenlerden oluşan jüri, ismi belirleyecek. Böylece bütün çocuklarımızın burayı ne olarak gördüğünü anlamış olacağız. Her isim önerisi öğrencilerimizin zihninde burasının ne uyandırdığını gösteriyor. Önerilen isimler o açıdan bizim için çok önemli. İsimlerden yola çıkarak öğrencilerimizin beklentileri hakkında bir fikir sahibi olacağız."

  Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'nın Eskişehir'e birçok eser kazandırdığını belirten Avcı, “Burası da o eserlerden biri. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Valimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

  Öğrenciler, ayrıca bugün 62 yaşına giren Milli Eğitim Bakanı Avcı'nın doğum gününü kutladı.
       

   

   

   

  Etiketler: nabi avcı , müze
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı