ANKARA HABERLERİ

‘Müze Seni Çağırıyor’a büyük ilgi

Murat YILMAZ
10.09.2017 - 14:50Son Güncelleme :

Altındağ’da “Müze Seni Çağırıyor” sloganıyla başlatılan ve tek bilet ile beş müzede indirim sağlayan müze kardeşliği projesinden 5 ayda bin 703 kişi yararlandı. Kampanyayı tekrar başlatacaklarını belirten Başkan Veysel Tiryaki, “Aileler, çocuklarını alışveriş merkezleri yerine müzelere götürmeli” dedi.

Murat YILMAZ

Altındağ Belediyesi’nin koordinesinde “Müze Seni Çağırıyor” sloganıyla başlatılan ve tek bilet ile beş müzede indirim sağlayan müze kardeşliği projesi, Başkentlilerden büyük ilgi gördü. 23 Nisan ile 30 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen proje kapsamında yüzlerce kişi, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Altınköy Açık Hava Müzesi, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Rahmi Koç Müzesi veya Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi için aldıkları bir bilet ile diğer dört müzeyi indirimli gezdi. 5 müzeyi kapsayan indirimli kampanyadan toplamda bin 703 kişi yararlandı. Altındağ’da başlatılan “Müze Seni Çağırıyor” kampanyası ile çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin müzelere gelerek kültür hazinelerini genişletmelerini hedeflediklerini belirten Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Önümüzdeki dönemde kampanyamızı daha da genişleterek tekrar başlatacağız” dedi.

ZİYARETÇİ SAYILARI GURURLANDIRIYOR

“Altındağ’daki Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı özel müzelerimiz ile belediyemiz bünyesinde açtığımız müzelerle birlikte sınırlarımız içindeki müze sayısı her geçen gün artması bizi gururlandırıyor. İlçemize kazandırdığımız müzelerin ziyaret edilmesini çok önemsiyoruz. Gençlik ve kadın merkezlerindeki üyelerimizin müze ziyaretlerini teşvik ediyoruz. Bunun yanı sıra ailelerin çocuklarıyla birlikte müzelere gitmesine ayrıca önem veriyoruz. Bu amaçla Altındağ Belediyesi’nin koordinatörlüğünde ‘Müze Seni Çağırıyor’ kampanyasını başlattık. Üç müze ile başlattığımız bu kampanyayı, 23 Nisan’da çocuklarımız için daha anlamlı olsun diye beş müzeye çıkardık.

KAMPANYAYI TEKRAR BAŞLATACAĞIZ

30 Ağustos’ta sona eren bu çalışma sayesinde yüzlerce kişi bir biletle beş müzede indirimli giriş imkanı yakaladı. Önümüzdeki dönemde kampanyamızı daha da genişleterek tekrar başlatacağız. Çocuklarımızın küçük yaşta sanatla, müzikle, kültürle, edebiyatla ve kitapla bir araya gelmesi için her türlü imkanımızı onlara sunuyoruz. Çocuklarımızın, gençlerimizin kültürle sanatla iç içe olmasına bu ortamlarda yetişmesi amacına yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz. Çocuklarımızın kişisel gelişimlerinde ve geleceğe bakışlarında bambaşka bir kapı aralamaya çabalıyoruz. Bölgemizde yeni müzelerin açılmasını bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da teşvik edeceğiz.

AVM YERİNE MÜZEYE GÖTÜRÜN

Büyükler, anneler-babalar çocuklarımıza örnek olmalı. Aileler, çocuklarını alışveriş merkezleri yerine müzelere götürmeli. Çocuklarımızın kendi kültürel miraslarımızı tanıması, kimliğimize, değerlerimize sahip çıkması geleceğimiz için önemli. Öğretmenlerimizin de öğrencilerini doğru yönlendirmesi gerekiyor. Onlara müzeleri sevdirmeli, bu kültürü aşılamalıyız. Müzeler, ailecek yapılacak kültür ve tarih keşifleri için en güzel rotalardır. Herkes bu hazinelerden yararlanmalı. Bu memleket bizim, gelecek nesillere doğru şeyler aktarmamız lazım.”

5 AYDA BİN 703 KİŞİ YARARLANDI

Altındağ’daki 5 müzede indirimli giriş imkanı sağlayan projeden toplamda bin 703 kişi yararlanırken müzeler göre kişi sayısı ise şöyle oldu:
Ulucanlar Cezaevi Müzesi: 290 kişi
Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi: 545 kişi
Rahmi Koç Müzesi: 538 kişi
Gökyay Vakfı Satranç Müzesi: 178 kişi
Altınköy Açık Hava Müzesi: 152 kişi.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Müze Seni Çağırıyor’a büyük ilgi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Eylül 2017 tarihinde saat 14 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Müze Seni Çağırıyor’a büyük ilgi haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:23
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:10
 • Akşam
  18:41
 • Yatsı
  19:59
Sayfa Başı