Gündem Haberleri

  Müzayedeciye hırsızlık tutuklaması

  DIŞ HABERLER
  03.09.2013 - 01:25 | Son Güncelleme:

  Napoli’nin ünlü Girolamani Kütüphanesi’nden çalınan antika değerinde nadir kitapların Almanya’da açık arttırmaya çıkacağının öğrenilmesi üzerine İtalyan savcılar, müzayede evi sahibi Herbert Schauer’in tutuklanmasını istedi.

  ALMANYA’nın ünlü antika müzayede evlerinden birinin sahibi Herbert Schauer, Napoli’de 16’ncı yüzyıldan kalan bir kütüphaneden aralarında Galileo Galilei’nin çalışmalarının da yer aldığı 400 nadir kitabı çalmakla suçlandı. Napoli’nin ünlü Girolamani Kütüphanesi’nden çok sayıda antika değerinde nadir kitabın çalınması olayını araştıran İtalyan savcılar, bunlardan 400’ünün Almanya’da açık arttırmaya çıkacağını öğrendi.

  Avrupa çapında arama emri çıkartan İtalyan makamları Alman polisinden Münih’teki Zisska&Schauer Müzayedeevi ortaklarından Herbert Schauer’in, “suça teşvik”, “sanat eseri hırsızlığı” ve “çalıntı mal bulundurmak” suçlamalarıyla tutuklanmasını istedi. Schrauer ise suçlamaları “abes, komik ve mesnetsiz” buluyor. Girolamani Kütüphanesi’ndeki hırsızlık, kütüphanede inceleme yapan bir sanat tarihçisinin bazı kitapları çöpler arasında bulmasıyla anlaşılmıştı. Çalınanlar arasında Rönesans’ın ilk botanik, zooloji, fizik ve matematik kitaplarıyla Avrupa’da yapılmış ilk akapunktur incelemeleri de bulunuyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı