Dünya Haberleri

  Müzakerelere engel olacağız

  Doğan ULUÇ NEW YORK
  30.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum basını, Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas’ın "Türkiye’nin müzakere sürecinde diğer başlıkların açılıp kapanmasına onay vermelerinin söz konusu olmadığını" söylediğini bildirdi.

  Alithia gazetesi, Rum yönetiminin yurt dışındaki diplomatik misyon şefleriyle bir araya gelen Lillikas’ın büyükelçilere, "Türkiye’nin müzakere sürecinde başka bir başlığın açılıp kapanmasına onay vermemiz söz konusu değildir. Alacağımız tek önlem de bu değildir" dediğini aktardı.

  Öte yandan BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Siyasi İşler Başdanışmanı İbrahim Gambari

  Temmuz’da Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan’a yaptığı ziyareti hakkında Güvenlik Konseyi’ne özel brifing verdi. Gambari bölgedeki temaslarından ’umutlu’ ayrılmasına rağmen sonraki haftalarda beklenen ilerlemeler kaydedilmediği için Ada’daki siyasi hava üzerinde ’ihtiyatlı’ değerlendirmede bulundu. Gambari’nin brifingini takiben Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’ta kapsamlı çözüme yönelik girişimlerini, Annan’ın "İlkeler Paketi"ni de desteklediklerini açıkladı. Kıbrıs Türk ve Rum liderleri, M.Ali Talat ve Tassos Papadopulos’un 8 Temmuz’da Gambari’nin önünde imzaladıkları ilkeler pakedinde tarafların Birleşik Kıbrıs’ta iki bölge, iki toplumlu bir federasyon ile siyasi eşitliği taahhüd ettikleri vurgulanmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı