Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Müzakerede tek kare foto da sorun

Perşembe günü yaptığımız kahvaltıda, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, çözüm süreciyle ilgili umudunu koruduğunu gösterdi.

Cuma günü Hürriyet’in manşetinde yer alan o sözlerinde Ergin, özenli bir dil kullandı, polemikten kaçındı, telaşa gerek olmadığının altını çizdi.
Çözüm sürecinin başlamasında ve yürümekte oluşunda çok etkili rol üstlendiğini bildiğimiz Ergin, “Sürecin başarısızlığı halinde, alternatifin ne olacağı çok belli” vurgusunu sıklıkla yapınca aklıma bir anekdot geldi.
Hükümet içinde, çözüm sürecinin başlatılıp başlatılmayacağının konuşulduğu toplantıların birinden bu anekdot.

SÜRECE ZORLAYAN SORU

Hükümetin şahin kanadına göre, ‘çözüm sürecinden sonuç çıkmaz’dı.
Çünkü, 2012’yi ayaklanma yılı ilan eden PKK’ya ağır darbe indirilmiş, geçmiş yıllara oranla çok daha fazla sayıda terörist öldürülmüştü.
O toplantıda masaya, ‘Aynı yıl şehit sayısı yüzde 53 arttı’ bilgisi de kondu.
Bu bilgi, herkesin aklına şu soruyu getirince yön de çizilmiş oldu:
“Daha çok öldürüp, daha çok ölmek mi başarı?”
Geriye dönüp son yıla bakıldığında soruya hak veren artıyor.
Konjonktürle sınırdaki gelişmelerin elverişli olmasına rağmen PKK’nın, eylem yapamaz hale gelmesi; Diyarbakır mitingi ile Öcalan’ın hareketi bağlayan mektubunun halka açıklanması bu açıdan önemli gelişmeler sayılıyor.
Buna rağmen kafaları karıştıran gelişmeler yaşanıyor.
Özellikle PKK/BDP çevrelerinde sürecin yürümeyeceğine dair sözler ediliyor.
O nedenle, Ergin’dan sonra BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’la konuştum.
Demirtaş, “süreçte etkisi, yetkisi olan biri” diye söz ettiği Ergin’in umudunu korumasını çok önemsiyor; ama ‘Sözler artık pratiğe dökülsün’ şartı koşuyor.
Temel sorunu, hükümetin ‘muhatabı ile müzakere ediliyor’ görüntüsü vermesinde gören Demirtaş, sürecin ‘Tek irade benim; kabul eden eder, etmeyen gider’ anlayışıyla götürülemeyeceği inancında.

ÖCALAN’IN FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ AMA

Demokratikleşme paketi konusunda bilgileri olmadığını anlatan Demirtaş, tıkanmadan söz etmese de ilerleme olmamasından yakınıp şu örneği verdi:
“Son 1.5 ayda hükümet tarafıyla, dikkat çekerim bürokratlarla değil, 3 toplantı yapıldı; ancak paketin içeriğiyle ilgili tek adım atılmadı”.
Süreçte birinci aşamanın bitip ikinci aşamaya geçildiğini sözlerine ekleyen Demirtaş, “Bu aşamada görev hükümetin. Ama hükümet çok rahat; sanki hiç sorun yok! Oysa yapacakları belli ve o yapılacakları söyleyen kimdi?” sorusunu yöneltti.
“Bu hükümetin bakanlarıydı” yanıtını da kendisi verdi.
İmralı’ya gidişlerinin dahi krize dönüşmesine hayret eden Demirtaş, kimilerine ilginç gelecek bir soruna daha değindi.
Meğer bir önceki görüşmede Adalet Bakanlığı görevlileri, Öcalan’ın yeni fotoğraflarını çekmiş, BDP de birkaç karenin yayınlanmasını istemiş.
Bu konuda anlaşma sağlandığı inancında olan Demirtaş şu ilginç çıkışı yaptı: “Onca süre geçti, daha tek kare yayınlanmadı, halka gösterilmedi. Bunlar hükümet için sorun olmayabilir; ama Kürt halkı için önemli bir sorundur”.
Demirtaş’ın önemsediği bu sorunu devletin ilgili isimlerine sordum.
“Şu aşamada böyle bir irademiz yok” yanıtı aldığıma göre bakalım gelişmeler nereye varacak?

X