Gündem Haberleri

  Müzakere reddedilirse KCK başka karar alabilir

  Faruk BALIKÇI/DİYARBAKIR
  20.09.2013 - 01:15 | Son Güncelleme:

  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreci için çizilen yeni formatın ‘müzakere’ olduğuna işaretle Öcalan’ın “Müzakerenin yürümesi için havuz doldurulmalı, boş havuzda yüzemem” dediğini aktardı.

  Diyarbakır’da bir grup gazeteciyle bir araya gelen Demirtaş’ın mesajları şöyle:
  - Önümüzdeki bir hafta içerisinde Kandil’i ziyaret ederek karşılıklı gelinen aşamayı tartışmak istiyoruz. Dönüşte de hükümetle temasımız olacaktır, gerilimleri nasıl aşabiliriz konusunu tartışacağız.
  - Şimdi müzakerenin koşulları oluştu. Bir masa etrafında tartışılabilmeli. Öcalan küçük bir hücrede müzakere yürütemez. Dışarıyla teması yok. Öcalan’ın af gibi bir talebi yok. En kızdığı söz ‘Apo af istiyor’.
  - KCK dağdan inişe karşı değil. Çözümün kapısı aralanırsa inecekler. Öcalan’ın derinlikli müzakere talebine olumsuz yaklaşılırsa KCK de başka kararlar alabilir.
  - Emniyet polis kaynaklı ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Cemaat barış sürecine katkı sunmak istiyorsa, emniyet içerisinde cemaat adına konuşan polis, üniversitede, bürokraside süreci zora sokan çeşitli kesimler var.
  - Türkiye’de siyasette sonuç alınmak isteniyorsa bir takımın çok koşması neticeyi belirlemiyor. Gol atmak gerek. Geçmişte Metin Oktay şimdi de Drogba var.
  - Ana dille eğitim hükümetin tasarrufunda değildir. Parti, vakıf, okuluyla, biz başlatacağız. Ülkenin bölünmediğini ve kıyametin kopmadığını göstereceğiz.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı