Dünya Haberleri

  Mutluluğu satın alın

  Hürriyet Haber
  25.07.2017 - 23:52 | Son Güncelleme:

  İnsanın yapmaktan hoşlanmadığı ev işi gibi faaliyetleri para karşılığında başkalarına yaptırmasının mutluluğu arttırdığı araştırmayla belgelendi.

  ABD’de Harvard, Kanada’da British Columbia üniversiteleri ile Hollanda’da iki enstitü ABD, Hollanda, Danimarka ve Kanada’da 6 bin 200 kişi üzerinde araştırma yaptı. Araştırma sonunda ev temizliği, yemek pişirme, bahçıvanlık hatta alışveriş gibi işleri para karşılığında başkalarına yaptıran insanların daha mutlu olduğu ortaya çıktı. Araştırma ekibinde yer alan Harvard Üniversitesi’nden Profesör Ashley Whillans, “Temizlikçi tutan veya komşunun çocuğuna para karşılığı bahçedeki çimleri biçtiren kişiler tembel oldukları hissiyatına kapılabilir. Ama bizim sonuçlarımız, zamanı satın almanın mutluluğa yaradığını ortaya koyuyor” dedi.

  DERGİDE YAYINLANDI

  Araştırmacılar, vakit tasarrufu sağlayan hizmetleri satın almayı tercih etmeyen kişilerde zaman baskısı ile hayattan daha az keyif alma arasında ilişki saptadıklarını da ekledi. Çalışma PNAS adlı bilimsel dergide yayınlandı.

  Etiketler: gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı