Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Mutluluğa ilk adım doğru tercih

  Mustafa Asım KILIÇARSLAN - 2014 LYS TS-2 Birincisi
  13.07.2015 - 09:00 | Son Güncelleme: 13.07.2015 - 10:05

  Seneler evvel öğrenci olmak isteyen biri, önce anne-babasından izin alırmış: “Ben yollara çıkıyorum, dere tepe demeden, yıllar, aylar tanımadan, senden ayrılıyorum. Rızan var mı?” O zamanlar ilim dediğimiz öyle değerli, gıpta edilir, zorluğu öyle iyi bilinirmiş ki bu yola baş koymak isteyenler en güzel iltifatlarla desteklenir, nadir taşlar gibi muamele görürmüş.

  Bu öğrenci prototipi, günümüzde pek nadir ve ancak ilime, bilime kıymet verilen bölgelerde, Amerika’da, Avrupa’da, o da belli kurumlarda bulunuyor. Seneler önce bizim dünyamızda da sıkça görülen bu öğrenci, ilime ve bilime gerçek bir merak, öğrenme isteği, duyma ve anlama arzusuyla atılıyor ve mal mülk dediğimiz birçok şeyi unutuyordu.

  Ütopya gibi gözükse de bizim böyle olmaya çok ihtiyacımız var. Çünkü ancak böyle insanlar ilimde ilerliyor. Para için, doktora yapmış olayım, adımın önünde ‘prof’ yazsın diye okunduğu zaman pek yol alınamıyor. Neyse biz günümüzün ‘gerçekler’ine dönelim.

  Meslekleri araştırın

  Şimdi tercih zamanı. Hazırlıklara başladınız. Meslek seçimi için kendini tanımak ve ne istediğini iyi bilmek, anlık heveslere ya da dönemlik moda mesleklere kapılmamak çok önemli. Kendinizi tanımak, ilginizi çeken, merak uyandıran konuları belirlemek aslında meslekleri araştırmaya başladıkça gerçekleşiyor.

  Araştırılan mesleklerde bakılması gereken en önemli noktalardan biri, ders dışı vakitlerde de üzerinde düşünmeye itecek kadar ilginizi çekip çekmemesi. Derste öğrendiğiniz bilgilerin hayattaki yansımalarını buluyor, okul dışı zamanlarda da üzerinde kafa yoruyorsanız, büyük ihtimalle sizin için doğru mesleği buldunuz. Örneğin, derste öğrendiğiniz bir ekonomik teori günlük hayattaki basit alışverişleri hatırlatıyorsa, doğru yoldasınız.

  Kendinizi öğrenmenin bir başka yolu da, değişik alanlarla alakalı kitapları incelemek, üniversitelerin o birimlerini ziyaret etmek, uzmanlarıyla konuşmak. Örneğin, araştırdığınız mesleğin internetten yıllık ders programlarını, ders kitaplarını inceleyebilirsiniz. Hatta internete konan açıköğretim derslerine bakarak, ders ortamını bizzat tecrübe edebilirsiniz. Üniversiteler, özellikle tercih dönemleri, müstakbel öğrencileri için geziler düzenler, bu eğitim göreceğiniz ortamı tanımak açısında da iyi. Alanında uzman kişiler size mesleğin zorlukları ve güzel yanları hakkında daha somut bilgiler verebilir ve seçtiğiniz mesleğin gelecekte sizi nereye götüreceği konusunda izlenim edinebilirsiniz.

  Okulu ziyaret edin

  Üniversite seçiminde önemli diğer noktalar da, öğrenci sayısı, okulun fiziki yapısı, yabancı dil imkânları ve kulüpler. Öğrenci sayısının çok veya az olmasının farklı avantajları var. Az ise derste ve sonrasında hocayla irtibat güçlü olabilir. Ancak değişik kişilikte öğrencileri barındıran kalabalık üniversiteler de insanların kendini geliştirmesi, dünyaya bakışının genişlemesi açısından faydalı. Çok öğrenci çok öğretim görevlisi demek. Böylece aynı konunun, farklı yorumlamaları gözlenebilir. Bu özellikle sosyal bilimlerde önemli.

  Okulun fiziki yapısı ise özellikle sayısal öğrenciler için önem taşır. Laboratuvarların durumunu iyi incelemek gerekir. Kampus imkânları da yıllarınızı geçireceğiniz için önemli.

  Tavsiye alın ama kararınızı kendiniz verin

  Tercih döneminde en tehlikeli kişiler, sizi kendini tanıma yolculuğundan alıkoyup çarçabuk bir şeylere yakıştıran aileniz ya da dostlarınız. Size kendi geçmiş ve gerçekleşmemiş hayallerini ister istemez yansıtabilirler. Onlardan tavsiye alırken dikkat edin. Ayakları yere basan, günümüzün zor yaşam koşullarını hatırlatan, ideallerimizin her zaman gerçekçi olamayacağını dile getirenler ise bu süreçte en çok konuşulup beraber düşünülecek kişiler.

  Özetle mesele mutlu şekilde, merak ve arzuyla peşinde koşacağımız bir iş sahibi ve başkasına muhtaç olmadan geçinebilecek derecede bir gelire kavuşmaksa iyi tercih, doğru ve kestirme bir başlangıç olur. Hepimizin hayat boyu doğru tercihleri yapması dileğiyle.

  Etiketler: meslek , okul , tercih
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı