ANKARA HABERLERİ

Mutlu evliliğin sırları

Deniz BİLİROĞLU
21.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Son yıllarda aile danışmanlığı hizmeti almak isteyenlerde artış olduğunun altını çizen Psikolog Perran Söğütlü, "Çiftlerin en önemli sorunu iletişim eksikliği" dedi. Söğütlü, mutlu evliliğin sırlarını anlattı.

YEREL HABERLER ANKARA

Deniz BİLİROĞLU

ÇAĞIN getirdiği yaşam koşulları en çok aileyi etkiliyor. Bu nedenle aile psikolojik danışmanlık merkezleri son yıllarda daha fazla rağbet görüyor.

Aile terapisinden faydalanmak için illa evli olmanın gerekmediğinin altını çizen Artım Çocuk ve Aile Psikolojik Danışmanlık Gelişim ve Eğitim Merkezi Danışmanı Psikolog Perran Söğütlü, mutlu evliliğin sırlarını anlattı.

Aile psikoloij danışmanlığı hakkında bilgi veren Söğütlü şöyle konuştu:

PSİKOLOGA İHTİYAÇ ARTTI

"Aile danışmanlığı, bireylerin kendisi ve ailesi ile ilgili yaşanan zorlukları yeniden yorumlanması, görüşlerinin ve düşünme kapasitesinin olumlu gelişimi ve sağlıklı kararlar alabilmek adına önemli bir hizmet. Son dönemlerde ülkemizde psikologa ihtiyaç duyan kişi sayısında artış var. Sosyal ve ekonomik koşulların ağırlaşması, ihtiyacı artırmış olabilir. Ama aynı zamanda bizlerin, sadece deli doktoru şeklinde algılanmasında da, çok büyük değişiklikler olmuştur."

ÇİFTLERİN SORUNU İLETİŞİM PROBLEMİ

Sağlıklı bir ilişki için çiftlere önerilerde bulunan Söğütlü, "Çiftlerin en önemli sorunu iletişim problemlerinden kaynaklanıyor" dedi. "Çiftlerin birbirini doğru anlamasının çok önemli olduğuna değinen Söğütlü, "Uyguladığımız programın amacı, anne, baba ve adayların çocuklarına karşı olumlu tutum ve davranış geliştirmelerine, iletişim becerilerini artırarak daha sağlıklı birey, sağlıklı aile ve toplum yapılanmasına katkıda bulunmak" dedi.

Çocuklarda ve gençlerde en sık görülen davranış bozukluklarını anlatan Söğütlü, "Ailedeki sorun çocuğun da psikolojisi etkiliyor. Çocuğunu terapi için getiren çoğu çift daha sonra kendileri danışmanlık hizmeti almak için geliyor. Çünkü çocuğunun sorunu genellikle aileden kaynaklanıyor" dedi.

Söğütlü, çocuklar ve gençlerde en çok görülen duygusal ve davranış bozukluklarını şöyle sıraladı: "Tırnak yeme, tikler, okul fobisi, kaygı bozuklukları, altı ıslatma, öfke nöbetleri, depresyon, dikkat eksikliği, hiperaktivite, madde bağımlılığı, yemek yeme bozuk- lukları."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mutlu evliliğin sırları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı