Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

’Müthiş Türk’ ve Obama!

ALİ Rıza Bozkurt, Amerikan rüyasını gerçekleştiren bir işadamımız...

ABD’de zengin olan Bozkurt, yirmiden fazla ülkede inşaattan madene, petrolden ticarete kadar birçok alanda iş yapıyor. Yirmi yıldır Amerikan siyasetinin içinde...

Ona "Müthiş Türk" diyorlar.

Kazandığı büyük servete rağmen son derece mütevazı bir kişiliğe sahip. Amerika’da, geniş bir çevresi var fakat yüreği Türkiye sevgisiyle dolu... Bu nedenle bir ayağı Amerika’da, bir ayağı Türkiye’de...

Ali Rıza Bozkurt, İstanbul’a geldiği zamanlar muhteşem Boğaziçi manzaralı bir yalıda oturuyor. Manzara muhteşem ama yalı dökülüyor! Boğaziçi’nin görkemli güzelliğine yakışmayan bir bina bu... Bir gariplik var bu işte...

"Ali Rıza Bey... Paranız mı yok? Neden bu yalıyı tamir ettirmiyorsunuz?" diyorum.

Acı acı gülüyor:

"Dediğiniz doğru, yalı iyi durumda değil. Binayı eski görkemli haline getirmek için her türlü masrafı yapmaya hazırım ama inanır mısınız, tamir ettirmeme izin vermiyorlar! Bir çivi çakmak için bile izin yok! Elimde yalının 100 yıl önceki fotoğrafları var. O hale getirmemiz mümkün ama bürokrasi engel oluyor. Böyle idare ediyoruz işte..."

Yalının içler acısı halini gördükten sonra, bu ülkede işlerin neden yürümediğini, güzelliklerin bir bir kaybolup neden her yere çirkinliklerin hákim olduğunu bir kez daha anladım.

Güzelim Boğaziçi gecekondularla, kaçak yapılarla doldurulurken, yıkılacak duruma gelen eski bir yalıya tamir için bile izin verilmemesi, trajikomik bir olay...

* * *

Önümüzdeki ay yapılacak ABD Başkanlık seçimini kim kazanacak?

Cumhuriyetçi aday John McCain ile Demokratların zenci kökenli adayı Barack Obama’dan hangisi kazanırsa Türkiye için iyi olur?

Ali Razı Bozkurt, Cumhuriyetçi Parti’nin yirmi yıllık üyesi...

Ona, "Anketlerde Obama önde... Durum, Obama’nın kazanma şansının arttığını gösteriyor? Sizin görüşünüz nedir?" diye sordum, şöyle cevap verdi:

"Evet, Obama önde görünüyor... Ben de merak edip Amerikalı parlamenter dostlarıma ’Obama kazanır mı?’ diye sordum. Bana ’Sen anketlere bakma... Amerikan halkı tutucudur. Anket yapılırken öyle der, sandığa gidince, bir zenci adaya oy vermeye eli varmaz, gönlü razı olmaz! Seçim sabahı her şey değişebilir!’ dediler."

* * *

Peki, iki adaydan hangisi kazanırsa Türkiye’nin lehine olur?

Cumhuriyetçi aday McCain’in başkan seçilmesi Türkiye açısından daha iyi görünüyor. McCain, politik hayatında hep Türkiye’nin yanında yer almış, her vesile ile Türklere karşı sempatisini göstermiş bir siyasetçi.... Barack Obama ise McCain’in tersine Türk karşıtı...

"Başkan seçilirsem Ermeni soykırımını tanıyacağım" diyor. "Kıbrıs’ta Türk askeri işgalci" diye konuşuyor. Seçimde Ermeni ve Rum oylarını almak için atıp tutuyor, Türkiye aleyhine söylemediğini bırakmıyor.

Seçimi zenci Obama kazanırsa, Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerde sıkıntılar doğacağı anlaşılıyor. Fakat bu sıkıntıların sürekli olması mümkün değil.. Şimdi atıp tutan Obama, başkan seçilirse gerçekleri görecek, Türkiye’nin stratejik önemini anlayarak işbirliğini sürdürmeye devam edecek. Başka çaresi yok!

Adayların seçim kampanyasında farklı şeyler söyledikleri, başkan olup sorumluluğu üstlenince farklı davrandıkları çok görülmüştür.
X