Gündem Haberleri

  Müthiş Türk

  Hürriyet Haber
  01.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk uçak mühendisi Engin Ersan, Alman Savunma Endüstrisi DASA için uçakların bakım masraflarını düşürecek bir program geliştirdi.

  MÜNİH Üniversitesi Uçak Mühendisliği'nden üstün başarıyla mezun olan 24 yaşındaki uçak mühendisi Engin Ersan'ın geliştirdiği bilgisayar programına göre, uçaklar hangara girmeden de tüm parçaları insan eli değmeden değiştirilebilecek. Tornado, F-104'leri üreten ve 2000 yılında Eurofighter yapımına başlayacak olan DASA, Türk gencinin hazırladığı programı 2004 yılına kadar gizli tutma kararı aldı.

  Sanal gerçek

  Ersan geliştirdiği programı şöyle anlattı: ‘‘Uçak üretimi çok pahalı. Mesela bir Eurofighter uçağının maliyeti 220 milyon mark. Bir mühendisin yıllık ücreti 300 bin mark. Ben uçağın bakım maliyetini düşürmek için ‘‘sanal gerçek’’ bir bilgisayar programı hazırladım. Buna göre, bilgisayar başında vereceğiniz bir emirle uçağın tekerleğinden camına, pervanesine kadar söküp tüm parçaları değiştirmek mümkün olacak.’’

  İnsan hatası

  Ersan, yakın zamanda çok hızlı ve radara girmeyen uçaklar üretileceğini söyledi. Uçak kazalarının teknik değil insan hatasından kaynaklandığını belirten uçak mühendisi, tüm motorları kilitlense bile uçakların hemen düşmeyip 200 kilometre havada gidebileceğini ve havaalanı varsa pilotun mecburi iniş yaparak kazayı önleyebileceğini söyledi.

  Geleceği parlak

  Üniversiteden mezun olduktan sonra İngolstadt'ın Manching kasabasındaki DASA firmasında çalışmaya başlayan Engin Ersan şu anda DASA' nın bir numaralı elemanı. Alman uçak sanayi çevreleri genç adama geleceğin en parlak uçak mühendislerinden biri gözüyle bakıyorlar. Almanya'da doğup büyüyen Ersan'ın geliştirdiği bilgisayar programı uçağın bakım maliyetini büyük ölçüde düşürecek.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı