« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Müthiş değişim

Geçmişin bıyıklı ve maço yıldızlarının yerini, bugün metroseksüel oyuncular aldı. Futbol ve basketboldaki kısa şortlar da nostalji olurken, yeni formaların her yeri sponsorlarla doldu.

Ozan ERMİŞ
SON GÜNCELLEME

FUTBOLDA her zaman süregelen bir tartışma vardır. “Eskinin büyük futbolcuları, bugün oynasalar yine yıldız olabilirler miydi?..” Cevabı bir türlü kestirilemeyen bu tartışmada sıklıkla da futbolun yanı sıra, değişen saha koşullarından, malzeme ve olanaklardan bahsedilir. Ancak yapılan basit bir karşılaştırma bile, aradan geçen yıllarla birlikte bizzat futbolcuların da büyük değişime uğradığını ortaya koyuyor.
Rush’dan Beckham’a
Özellikle 60’lı yıllarda uzun saç, sakal, bıyık gibi vazgeçilmezleri olan oyuncular, bugün popüler deyimle ‘metroseksüel’ oldu. Daha somut örnek vermek gerekirse, geçmişin George Best gibi uzun saçlı, Ian Rush gibi bıyıklı ya da Paul Breitner ve Socrates gibi sakallı yıldızlarının yerini, bugün kendine gösterdiği özenle kadınları bile kıskandıran David Beckham gibi futbolcular aldı.
Eski şortlar güldürüyor
Geçmişin ve günümüzün oyuncuları arasında en önemli farklardan biri de formalar. Futbolun bir endüstri haline gelmesi ile eskinin sade, dar ve reklamsız formaları tarihe karıştı. Bugün tebessümle karşılanan ve neredeyse bir mayoyu andıran kısa şortlar da nostalji oldu. Dahası forma ve şortlarda her yer sponsor reklamları ile doldu. Bunların dışında günümüzün yıldızları, kol ve bacaklarını da dövmelerle süslemeye bayılıyor.

Müthiş değişim Müthiş değişim


Bunları da Beğenebilirsiniz