Mütevazı olmayalım güzel çalıyoruz

Ankaralı genç müzisyenlerin kurduğu Gece, grubun ismini taşıyan ikinci albümüyle karşımızda. Vokalde Can Baydar, gitarda Erdem Başer, davulda Eren Çilalioğlu ve bas gitarda Gökçe Balaban’ın yer aldığı grup, oldukça iddialı: “Mütevazı olmayalım, güzel çalıyoruz!”

Röportaj: Ebru Esen TURGUD
20.05.2011 - 01:00 | Son Güncelleme :

* İkinci albüm kısa bir süre önce çıktı. Ne kadar zamanda hazırlandı bu çalışma?     

Can Baydar: İkinci albümü çok önemsiyorduk ve yaklaşık iki yıldır üzerinde çalışıyorduk. Bu albümün prodüktörlüğünü de kendimiz yaptık. Çıkış şarkısı olarak söz ve müziği bana ait “Ben Öldüm”ü belirledik. İçimize çok sindi bu şarkı. Düzenlemesinde de Efe Bahadır yardımcı oldu.

* Orhan Atasoy’un “Gamsız”ı dışında albümdeki tüm besteler size ait...

Can: Evet. Ağırlıklı olarak besteleri ben yapıyorum. Ama ilk albümde Eren’in de “Kırmızı” adında bir şarkısı vardı. Gökçe’nin de yazdığı şarkılar var.

* “Gamsız”a yaptığınız cover’la dikkatleri çektiniz. Bu şarkıyı seçmenizin özel bir nedeni var mıydı?

Erdem Başer: “Gamsız”ı çok sevdik ve kendimize göre düzenledik. Sahneye çalmaya başladığımızda gayet güzel reaksiyon aldık. Aslında hayatımızın bir döneminde şarkının sözlerini ve mottosunu da kendimizle özdeşleştiriyorduk...

* Gamsız insanlar mısınız siz de?

Erdem: Hayat felsefesi anlamında söylemedim. Bir dönem yaşadığımız şeylerle şarkının sözleri örtüşüyordu...

* Eren Çilalioğlu: Aslında şarkının içinde biraz hayatı alaya alma durumu da var.

Gökçe Balaban: Biz Ankara’da doğup büyüdük. İstanbul’un çok üzerimize geldiği bir dönemdi. İkinci albümü yapıyor olmanın baskısı vardı üzerimizde. Bir geçiş dönemindeydik ve bu şarkı, hayatın üstümüze üstümüze gelmesine bir cevap niteliğinde oldu. Zaten başarılı da oldu. Çoğu kişi bu şarkıyı bizim zannetti.

ARTIK ANKARA BİZE YAVAŞ GELİYOR

* Her ne kadar Ankara da büyük bir şehir olsa da, oradan İstanbul’a gelen birçok kişi bu şehrin hızına ayak uyduramamaktan şikayet eder. Sizin İstanbul’la aranız nasıl?

Erdem: İlk geldiğimizde Anadolu yakasında oturuyorduk. Orası Avrupa yakasına göre daha sakin, daha düzenli. Alışma sürecini orada atlattık, sonra Avrupa yakasına taşındık. Şimdi iyiyiz.

Can: Ankara’yı seviyoruz ama geri dönüp orada bir haftadan fazla zaman geçirdiğimizde sıkılıyoruz. İstanbul’un temposuna alıştığınız zaman, oradaki hayat gerçekten size yavaş gelmeye başlıyor.

* Peki İstanbul’un en çok hoşunuza giden yanı ne?

Eren: İstanbul’un tartışılmaz bir tarihi var. Bu bile çok çekici. Çok hızlı değişen bir şehir. Bu da güzelliklerinden biri.

Can: Ankara’da hafta içi akşam saat 9-10’dan sonra sokakta insan göremezsiniz ama burada geceleri her yer dolu. Şehrin hiç uyumaması benim hoşuma gidiyor.
Gökçe: Kültürel zenginliği... Kafanıza estiğinde gidip bir konser izleyebiliyorsunuz. Son dönemde buraya çok fazla yabancı sanatçı gelmeye başladı, bu da çok sevindirici.

Erdem: Boğaz manzarası diyebilirim. Boğaz’ı izlemek, yeni fikirler üretmeye yardımcı oluyor.

SAHNEDE DÜŞTÜĞÜMÜZ DE OLDU AYAKKABI FIRLATTIĞIMIZ DA

* İkinci albümün ilk konserini Adana’da verdiniz. Konserler nasıl geçiyor, dinleyicilerin ilgisinden memnun musunuz?

Gökçe: Albümün ilk konseri olduğu için çok heyecanlıydık. Nasıl olacağını pek kestiremiyorduk ama muhteşem geçti. Yaş ortalaması 27-28’di, çok güzel tepkiler aldık. İnteraktif bir konser oldu. Genel anlamda izleyici reaksiyonlarından çok memnunuz.

* Şimdiye kadar verdiğiniz konserlerde enteresan bir olay yaşadınız mı?

Gökçe: Ben geçenlerde sahnede takılıp düştüm. Geçtiğimiz gün de neredeyse düşüyordum!

Eren: Ben de arkamda sabit duvar var sanıp, brandaya yaslanmış ve düşmüştüm. (Gülüyor)

Erdem: En son konserimizde şarkı başladı. Bir baktım, gitardan ses gelmiyor. Giriş melodisini ağzımla çalmak zorunda kaldım.

Can: Bir gün de Gökçe’nin ayağından ayakkabısı fırladı...

Gökçe: (Gülüyor) Yok yok, ayağımdan ben fırlattım.

* Nasıl yani?

Gökçe: Bağcıklarım çözülmüştü. Basıp düşebilirdim. O riski almayıp ayağımdan fırlattım. Tek ayakkabıyla çaldım.

* Konserlerinizde çok doğal bir atmosfer oluşuyor öyleyse...

Can: Kesinlikle. Bizim konserimize gelenler çok eğlenir. Dinleyicilere eğlence vaat ediyoruz. Samimi bir şekilde şarkılarımızı çalıyoruz. Herkesin gelip bizimle bu enerjiyi paylaşmasını isteriz.

Erdem: Mütevazı olmayalım, güzel çalıyoruz.

KORAY CANDEMİR BİZE ABİLİK YAPTI

* İlk albümünüzün prodüktörlüğünü Koray Candemir yapmıştı. Nasıl kesişti yollarınız onunla?

Gökçe: Biz Ankara’daki bir barda çalıyorduk. Koray’ın da grubuyla Ankara’da konseri vardı. Konser çıkışı bara geldiler. Sahneye davet ettik, bizi kırmadılar ve çıkıp çaldılar. Tanışmamız böyle oldu. Sonra Koray’a yapmak istediğimiz işlerden bahsettik. Kurduğumuz bu ilişki samimi bir boyut kazandı. Biz onu çok seviyoruz, yıllardır yakın arkadaşız.

* Tanınmanızda Koray Candemir’in size verdiği desteğin de büyük payı var sanırım...

Can: Kesinlikle. O, bizim yapmak istediğimiz şeyi profesyonel olarak yapmış biriydi. Biz ona hedefimizi anlattık, o da hedefimize ulaşmamızda bize çok yardımcı oldu. İlk albümümüzde hep yanımızdaydı. Aramızda abi-kardeş ilişkisi oluştu.

* Erdem: İstanbul’a ilk geldiğimiz yıllarda bize yaşam koçluğu da yaptı. Koray’ın bize en önemli yardımlarından biri de bu.

Gökçe: Evet, şehre adaptasyonumuz onun sayesinde oldu. Koray bize kiminle muhatap olup olmamamız gerektiğini de çok iyi öğretti. Sonra da “Siz artık kendi başınızın çaresine bakabilirsiniz” diyerek bizi bırakıp gitti.

AŞKLA DA OLMUYOR, AŞKSIZ DA

* Aşk hakkında şarkılar yapıp söyleyen müzisyenler olarak, aşkı nasıl tanımlarsınız?

Eren: Aşk tanımlanabilir gibi gelmiyor bana. Tanımlanabilseydi şarkılar, filmler olmazdı. Bu arada ben kopya çektim, bu sözü bir yerden okumuştum. (Gülüyor)

Can: Aşık olduğum insanın yanına gittiğimde, bütün dünya başka bir tarafta kalır. Hiçbir şey düşünmem o an. Müzik yaparken hissettiğimiz şey de bu aslında. Sahnede hiçbir şey düşünmezsiniz mesela. Hayatınızda ne olursa olsun, sahneye çıktığınızda yalnızsınızdır. Aşka da bana öyle hissettiriyor.

Eren: Genel bir duygu patlaması, duyguların en yüksek seviyede hissedildiği bir hâl bence aşk. Bazıları “Aşka inanmam” der ama aşk vardır ve bu duygu bir insana da, başka bir şeye de duyulabilir. Hastalıklı bir ruh hali gibi aslında. Ne onunla oluyor ne de onsuz.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün