ANKARA HABERLERİ

Müteahhitlerin hırsız isyanı: Can güvenliğimiz yok

Sedat CENİKLİ
25.02.2016 - 16:30Son Güncelleme :

Bahçelievler’de geçtiğimiz hafta aynı gece 3 inşaata da hırsız girmesi, müteahhitleri isyan ettirdi. Hırsızların, inşaat demirleri ile betonları destekleyen teleskopik demir direkleri çaldığını belirten müteahhitler, “Malında değiliz ama can güvenliğimiz yok. Bu olayların önlenmesi için destek bekliyoruz” dedi.

Sedat CENİKLİ

Başkent’te, ev, işyeri, otomobil ve halka açık yol, yaya geçidi, tünel gibi alanların ardından inşaatlarda da hırsızlık olayları yaşanmaya başlandı. Ankara’nın en eski semtlerinden Bahçelievler’deki inşaatlar, hırsızların hedefi haline geldi. Son olarak 19 Şubat gecesi, 3 inşaata da hırsız girdi. Hırsızlar, inşaat demirleri ile betonları destekleyen teleskopik demir direkleri çalarak, ortadan kayboldu. Hırsızlık olaylarına karşı uzun zamandır mücadele veren müteahhitler, geçtiğimiz hafta aynı gece 3 inşaata da hırsız girmesinin ardından isyan etti. Faillerin yakalanmasını isteyen müteahhitler, “İşverenler olarak işçilerimizin can güvenliğinden endişe duyuyoruz. Bir inşaatta en az 50-60 kişi çalışıyor. Sadece Bahçelievler’de 50’yi aşkın inşaat olduğunu düşünürsek, bu işten ekmek yiyen çok insan var. Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden bu olayların önlenmesi için destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

KENDİMİZİ KORUMA ŞANSIMIZ YOK

19 Şubat gecesi hırsızların hedefi olan 3 şantiyeden biri olan 1’inci Cadde’deki 5 katlı apartman inşaatının sahibi müteahhit firma yetkilisi Melih Boyacılıoğlu, şunları söyledi:

“Uzun zamandır yaşadığımız bir sıkıntı. Şu an Bahçelievler’in neredeyse her sokağında inşaat var. Hırsızlarla mücadele için önlem almaya çalışıyoruz. Gece bekçimiz var. Hatta yakaladıklarımız bile oldu ama artık baş edemiyoruz. Malımızı korumak için mücadele veriyoruz fakat can kaybı yaşanmasından korkuyoruz. Malında değiliz ama can güvenliğimiz yok. İnşaatı bekleyen bekçimizin çoluğu çocuğu var. Hırsızın ne yapacağı belli değil. Kendimizi koruma şansımız yok.”

CEZALAR CAYDIRICI OLMALI

Çalınan malzemelerin maddi boyutunun çık önemli olmadığını belirten Boyacıoğlu, “Genelde hurda olarak satılabilecek demir malzemeleri çalıyorlar. İnşaatımzdan 18 demir direk çalmışlar. 700-800 lira civarında bir maliyeti var ama bu direkler destek görevi gördüğünden, hırsızlar betonun altında da kalabilirdi. Beton kurumadığı için üzerlerine çökebilirdi. Hem onlar için hem de bizim için çok riskli. Hırsızlık konusunda kanuni bir boşluk var. Elimizle yakaladığımız adam bile elini kolunu sallaya sallaya çıkıp gidiyor. Cezalar caydırıcı olmalı. Çözüm istiyoruz. Bahçelievler gibi elit bir semtte insanların can güvenliği yok. Sadece inşaat da değil çok sayıda eve de hırsız girdiğini duyuyoruz. Hırsızlık olayından önce bekçimiz arka sokakta gezen 2 kişiden şüphelenip, polise haber vermiş. Caddenin sonunda turlayan devriye arabası, caddeye girmiyor. Hırsız geliyor, devriye gelmiyor. İlgili kişilerden bu olayların önlenmesi için destek bekliyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Müteahhitlerin hırsız isyanı: Can güvenliğimiz yok hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 16 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Müteahhitlerin hırsız isyanı: Can güvenliğimiz yok haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı