ANKARA HABERLERİ

Müteahhitlerden mania tepkisi

Murat YILMAZ
27.09.2015 - 16:23Son Güncelleme :

Müteahhitlerin alt yapı konusunda ilgili kurumlarla büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu mania hattına takılan binalar için, “Yan yana olan 15 katlı binanın üstünden geçip, 7-8 katlı binaya nasıl takılıyor anlamak mümkün değil. Mania hattıyla ilgili milletin hafızasıyla dalga geçiyorlar” dedi.

Murat YILMAZ

Siyasi belirsizliğin Ankara’da konut sektörünü bıçak gibi kestiğini belirten İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, sektördeki farklı problemleri dile getirdi. Alt yapı konusunda büyük sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden Tellioğlu şöyle konuştu:

KURUMLAR MÜTEAHHİTE YIKMAYA ÇALIŞIYOR

“Ankara’da zaten belli bir konut fazlalığını gözlemliyorduk. Üzerine bir de siyasi belirsizlik olunca konut sektöründeki alım satımı bıçak keser gibi kesti. Özellikle belediye ve bir kısım özelleşen alt yapı hizmetlerinin gelmeyişi sektörü sıkıntıya soktu. Özellikle Şentepe bölgesinde elektrik kesintisi sıkıntısı çok. Dolayısıyla ilgili yatırımcı şirket zamanında elektrik alt yapısını geçirmiyor, trafo kurmuyor. Yani gerek TEDAŞ olsun, Başkent Doğalgaz olsun, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde ASKİ olsun. Bu kuruluşlar kendilerinin alt yapı hizmeti getirmekle mükellef olduğu bir çok alt yapı hizmetini getirmeyip Parasını aldığı halde müteahhite yıkmaya çalışıyor. Deniliyor ki tabi hakkınız ama biz bunu 2016 programına ancak alır, ondan sonra yaparız.

MECBUREN YAPIYORUZ

Müteahhit zamanında ruhsatı alıyor. Ama kendisine 2016 programına koyarız sonra sen kendin yapmak zorunda kalırsın denilmiyor. Müteahhit normal ruhsat alırken bu işlerle ilgili harcını da yatırıyor. Ondan sonra hizmet talep edince, bizim görevimiz ama 2016‘da getiririz deniliyor. Müteahhit de doğal olarak bekleyemiyor. Kurum o halde müteahhite sana ödesem sen yapsan diyerek muvafakatname alıyor. Müteahhitler olarak bizim görevimiz değil ama mecburen yapmak zorunda kalıyoruz. Özellikle doğalgaz, elektrik, su ve kanalizasyon. Bu hizmetlerde ilgili kuruluşların yetişememe, baştan atma ve müteahhide yaptırma gibi bir metodları var. Bu her yerde böyle oluyor değil. Ama zaman zaman konuyla ilgili ciddi sıkıntı yaşıyoruz.

MİLLETİN HAFIZASIYLA DALGA GEÇİYORLAR

Yine mania problemi var. Bir çok üyemiz takılıyor. Bununla ilgili 40 - 50 sene önceki uygulamalar yürürlükte ve bir türlü düzenlenemedi. Bu bazı yerlerde beş katlı binaya bile takılıyor. Yanında 15 katlı bina var, sana beş katlı bina yaptırmıyor. Nasıl bir iş ise yani 15’ten geçecek sana takılacak sen zaten 5 kattasın. Yan yana olan 15 katlı binanın üstünden geçip, 7-8 katlı binaya nasıl takılıyor anlamak mümkün değil. Mania hattıyla ilgili milletin hafızasıyla dalga geçiyorlar.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Müteahhitlerden mania tepkisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı