Müteahhitler Yılmaz’dan Rusya kredisi istedi

Hürriyet Haber
15.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Mütahitler Başbakan Mesut Yılmaz'a Rusya'da birikmiş istihkaklarının 265 milyon dolara ulaştığını belirterek, kriz nedeniyle kendilerine Eximbank kanalı ile köprü kredi açılmasını istediler.

Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Sever, Başkan Yardımcıları Nihat Özdemir ve Atilla Şenel ile Rusya'da iş yapan firmaların temsilcileri Yılmaz'ı ziyaret ederek 45 dakika görüştüler.

Müteahhitler, öncelikli olarak Rusya krizini gündeme getirerek, şu ana kadar bu ülkede birikmiş istihkakların 265 milyon dolara ulaştığını söylediler. Başbakan'dan ‘Bunun ne olacağını ve bundan sonra da Rusya ile çalışmaya devam edip etmeyeceklerini’ soran müteahhitler, ‘‘Bu ülkedeki kriz nedeniyle Eximbank'dan firmalara, kendileri garanti vermek üzere, köprü kredi kullanıldırılmasını talep ediyoruz’’ dediler.

Müteahhitler yurtiçi sorunlarını da şöyle sıraladılar:

Bu sene yatırımlara, özelleştirme gelirlerinden karşılanmak üzere, 400 trilyon lira ayrılmıştı. Olmadı. Bunun yerine bütçeden 133 trilyon lira aktarımı kararlaştırıldı ve YPK kararı da çıktı. Karar, ödeneklerin kullandırılması için Maliye Bakanlığı'na gitti. Ama hala buradan çıkmadı. YPK kararına rağmen Bakan'ın tutumunu anlamak mümkün değil.

Hidroelektrik santralleri olan barajlarla otoyol ve bağlantı yollarının Haziran'dan beri istihkakları ödenmedi. Ödenmesi gerekir.

Her müteahhit nerdeyse iki defa hak ediş kazanmasına ve kredi gelmesine rağmen Karadeniz Sahil Yolu için henüz hiç ödeme yapılmadı.

YILMAZ 2-3 GÜN İSTEDİ

Başbakan Yılmaz ise Rusya'daki krizin önemini bildiklerini ve kendilerinin de yakından takip etmeye çalıştıklarını, Devlet Bakanı Güneş Taner'in Ekim ayında bu ülkeye bir ziyaret daha yapacağını belirterek, ‘‘Durum ciddi, belirsizlik sürüyor’’ dedi. Maliye Bakanı'nın YPK kararına rağmen ödenek emrini niye çıkarmadığını kendisinin de merak ettiğini söyleyen Yılmaz, müteahhitlik sektörünün sıkıntılarını bildiğini vurguladı. Yılmaz, bütün bu sorunlar için ilgili arkadaşları ile görüşmeler yapacağını kaydederek, ‘‘Bana 2-3 gün süre verin, bilgi aldıktan sonra size cevap vereceğim’’ dedi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı