Ege Haberleri

  Mutaf Ambalaj’ın plastik kasa savaşı

  İlker KILIÇASLAN, (DHA)
  24.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Atık plastik maddelerden üretilen ve Türk Gıda Kodeksi’ne göre üretimi yasak olan siyah plastik kasaların son bir yıl içinde satışının artması Manisa’da faaliyet gösteren MUTAF Ambalaj’ı iflasın eşiğine getirdi.

  Üretimi ve satışı yasak olmasına karşın bazı firmaların kaçak olarak atık plastik maddelerden siyah plastik kasa ürettiğini söyleyen firma sahibi Ali Mutaf, konuya kimsenin duyarlı yaklaşmadığını söyledi. Mutaf, kanserojen etkisi taşıyan bu kasaların satışını engellemek amacıyla önce Valiliğe, ardından da Tarım İl Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi verdi.
  Bakanlığa gideceğim
  Ali Mutaf, “Biz sağlıklı olan ahşap meyve sebze kasaları üretiyoruz. Ayrıca sağlıklı plastik kasa üretimi yapan firmalarımız da var. Ancak meyve ve sebze satışı yapan esnaf daha ucuza mal olan siyah plastikleri alıyor. Biz ahşap kasaların tanesini 1.70 TL’ye satarken, siyah plastik kasalar 1.20 TL. 30 kuruş için halk sağlığı ile oynanmasın” diye konuştu. Şu anda 30 bin adet ahşap kasanın işyerinin önünde alıcı beklediğini söyleyen Mutaf, “İşyerim kapansa dahi, halk sağlığını tehdit eden siyah plastik kasalarla mücadelem devam edecek. Gerekirse Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na kadar gideceğim” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı