Dünya Haberleri

  Musul'dan kaçış sürüyor

  AA
  04.08.2014 - 13:42 | Son Güncelleme:

  Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı grupların, Musul'un Sincar ilçesini ele geçirmesi nedeniyle bölge halkı, evlerini terk ederek Erbil ve Duhok'a kaçıyor.

  Irak'ta yeni bir göç dalgası yaşanıyor. Terör örgütü IŞİD'in, peşmerge kontrolündeki Sincar ilçesi ve çevresindeki bazı köyleri ele geçirmesi üzerine bölge halkı; kadını, erkeği, yaşlısı ve çocuğuyla yollara düştü. Şii ve Sünni Araplar, Telaferli Türkmenler ve Yezidi Kürtlerin arasında olduğu binlerce insanın kaçışı nedeniyle Erbil ve Duhok girişlerinde kilometreleri bulan araç kuyrukları oluştu.

  BİNLERCE KİŞİ KAÇIYOR

  SURİYE SINIRI BOYUNCA KAÇIŞ
  Daha güvenli olduğu olması nedeniyle Halk Savunma Birlikleri (YPG) güçlerinin kontrol ettiği Suriye sınırındaki yolu kullanan aileler, araçlarıyla bir gün süren yorucu kaçışın ardından Duhok'a geçiş noktası olan Sihela Köprüsü'ne ulaştı. Aynı zamanda peşmergenin kontrol noktası olan köprüde büyük bir araç trafiği meydana geldi. Peşmerge, gelen ailelere yiyecek ve içecek dağıtarak ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı. Ailelerin bir kısmı, daha önce Suriyeli sığınmacılar için hazırlanan fakat kullanılmayan kampa yerleştirildi.

  Bölgedeki AA muhabirinin bildirdiğine göre otomobil, kamyon, tır ve otobüsleri doldurarak kaçan insanların, tedirgin halleri dikkati çekiyordu. Özellikle kadınlar ve çocukların yaşadığı korku yüzlerinden okunuyordu.

  "Yol güvenliğimizi YPG sağladı"
  Derviş Davut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün saat 08.00'de yola çıktıklarını belirterek, "Sincar-Zaho yol güzergahının IŞİD'in eline geçtiğini duyunca Suriye tarafına geçmek zorunda kaldık. YPG güçleri, Suriye sınırı boyunca güvenli bir şekilde Duhok'a gelmemizi sağladı. Peşmerge konvoyu da bizim kullandığımız güzergahı kullanarak bölgeden uzaklaştı" dedi.

  Ailesiyle birlikte kaçan Hıdır İsa da çok ağır silahlarla saldıran IŞİD militanlarına karşı ellerinde hafif silahlar olan peşmergenin çekilmekten başka çaresi kalmadığını ifade ederek, "Peşmerge geri çekilince bizler de kaçmak zorunda kaldık. Evimizden, barkımızdan olduk. Her şey bir anda oldu. Hiçbir planımız yok. Ne yapacağımızı bilmiyoruz" diye konuştu.

  PEŞMERGE SURİYE'YE GEÇMEK ZORUNDA KALDI
  IŞİD saldırıları nedeniyle geri çekilmek zorunda kalan bini aşkın peşmerge, canlarını kurtarmak için YPG güçleri kontrolündeki Suriye tarafına geçti. Yüzlerce araçtan oluşan konvoyla sabaha karşı Irak'a geçen peşmergeler, mühimmatlarının bitmesi ve yol güzergahının IŞİD'in eline geçmesi nedeniyle Suriye'ye geçtiklerini dile getirdi.

  Bir süredir çatışmaların devam ettiği Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar 10 Haziran'da Musul'un tamamını kontrol altına almış, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon kişi bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.

  "IŞİD EN BÜYÜK BARAJI ELE GEÇİRDİ" İDDİASINA ÇİFTE YALANLAMA
  Irak'ta Peşmerge güçlerinin, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların tehdidine karşı ülkenin en büyük barajının çevresinde konuşlandırıldığı ifade edildi.

  Peşmerge güçlerinde görevli subay Nasır el Ceriri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD'in Musul Barajı'nın olduğu bölgeyi ele geçirdiği iddialarını yalanlayarak, "Musul Barajı çevresinde çok sayıda Peşmerge gücü konuşlandırıldı" dedi.

  Baraj bölgesinin Kuzey Irak için "stratejik" önemine dikkati çeken Ceriri, "Peşmerge, ne pahasına olursa olsun buradan vazgeçmeyecek" ifadesini kullandı.

  Irak Su Kaynakları Bakanı Danışmanı Avn Ziyab da IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların barajı ele geçirdiği yönünde çıkan haberleri yalanladı.

  Gün içinde terör örgütü IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların, Musul Barajı'ndan çekilmeleri için Peşmerge güçlerine "birkaç saat süre tanıdığı" iddia edilmişti. Bazı basın yayın kuruluşları da IŞİD öncülüğündeki grupların, Musul Barajı'nın olduğu bölgeyi ele geçirdiğini öne sürülmüştü.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı