Dünya Haberleri

DÜNYA

  Musul alev alev

  Hürriyet Haber
  03.06.2017 - 23:33 | Son Güncelleme:

  Irak ordusunun Musul’un batı yakasındaki operasyonu çok şiddetli devam ederken, bazı fotoğraflar tartışmalı bir silah olan misket bombasının kullanıldığını gösterdi. Operasyonlarda DEAŞ lideri Bağdadi’nin 3 yıl önce konuşma yaptığı ve sözde halifeliği ilan ettiği El Nuri Camisi de alev aldı.

  IRAK ordusu ve Şii milislerin, ABD’nin öncülüğündeki uluslararası koalisyonun desteğiyle düzenlediği Musul’u DEAŞ’tan geri alma operasyonu kentin batısında çok şiddetli şekilde devam ediyor. 200 bin civarında sivilin çatışmalar nedeniyle mahsur kaldığı kente yönelik operasyondan gelen görüntülerde ise orantısız zarar vermesi ve siviller için büyük tehdit oluşturması nedeniyle kullanımı tartışmalı olan yangın çıkarma amaçlı misket bombalarının atıldığı fark edildi. Havada açılarak onlarca patlayıcı bırakan ve dağılma görüntüsü bir ahtapotu andıran misket bombası asıl hedef dışında çok geniş bir çevreye yayılarak siviller için büyük risk oluşturuyor. Irak, misket bombasını yasaklayan anlaşmayı imzalayan ülkelerden biri.

   

  BAĞDADİ’NİN KONUŞTUĞU CAMİ YANIYOR

   

  Koalisyon güçlerinin yoğun hava desteği verdiği operasyonda, DEAŞ bomba yüklü araçlar ve mayınlı tuzaklar kullanıyor. Operasyondan gelen görüntülerde Musul’un kuzeydoğusundaki El-Nuri Büyük Camisi ve Habda minaresinin bulunduğu bölüm alevler içinde görülüyor.

   DEAŞ lideri Ebubekir El Bağdadi, 2014 yılında terör örgütünün Irak’ın üçte birini ele geçirmesinden sonra camide verdiği hutbede, hilafet ilan ettiğini söylemişti. Türkmen atabey Nureddin Mahmud Zengi’nin 1172 yılında yaptırdığı cami, eğik minaresiyle şehrin en önemli tarihi eserlerinden biri.

  SİVİLLERE İNFAZ

  Irak İçişleri Bakanlığı’na bağlı Hızlı Müdahale Güçleri’nde görevli yüzbaşı Dargam el-Haydari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zencili Mahallesi’nin yol kenarlarında yaklaşık 120 sivile ait cesedin bulunduğunu açıkladı. Es-Sıhha mahallesindeki operasyonda ise 120 DEAŞ militanının öldürüldüğü bildirildi. Musul’u kurtarma operasyonu 17 Ekim 2016’da başlamıştı.

  SDG RAKKA’YA DOĞRU İLERLİYOR

  ABD tarafından desteklenen terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’nin ana unsur olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) terör örgütü DEAŞ’ın Suriye’deki üssü olan Rakka’yı almaya yönelik operasyonu sürüyor. ABD geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin itirazlarına rağmen YPG’ye doğrudan silah vermeye başlarken SDG’nin Rakka’nın batısındaki son büyük belde olan El Mansura’yı DEAŞ’tan aldığı bildirildi. SDG’den bir kaynak dün Reuters Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Üç gündür SDG, El Mansura’ya saldırıyor. Bugün iki koldan girildi ve belde kurtarıldı” dedi. YPG’den Nuri Mahmud, Reuters Ajansı’na yaptığı açıklamada SDG güçlerinin Rakka’nın dış mahallelerine ulaştığını ve büyük operasyonun birkaç gün içinde başlayacağını söyledi.

  Etiketler: gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı