ADANA HABERLERİ

Müsteşar İpek: Uzlaşma, toplumsal barışa katkı sağlıyor

DHA
10.04.2016 - 11:30Son Güncelleme :
DHA

ADANA'da, ceza adalet sistemini cezalandırıcı bir süreçten işbirliğine dayalı bir sürece dönüştürmeyi amaçlayan uzlaşma kurumunun etkinliğinin attırılması amacıyla seminer düzenlendi. Seminerde, mağdurun zararlarının karşılanmasını öngören uzlaşmanın, taraflar arasında sağlanacak anlaşma ile toplumsal barışa da katkı sağlayacağı bildirildi.
Türkiye Adalet Akademisi tarafından Adana ve çevre adliyelerinde görev yapan hakim ve Cumhuriyet savcılarına yönelik düzenlenen 'Uzlaşma Kurumunun Etkinliğinin Arttırılması' hizmet için eğitim semineri 3 gün sürdü. Seminerde konuşan Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, yargıdaki iş yükünün azaltılması konusunda çalışmaların devam ettiğini söyledi.
'MAHKEMEYE GİTMEDEN ÇÖZÜLEBİLECEK İŞLER VAR'
Uzlaşma ve arabuluculuğun yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını belirten Müsteşar Kenan İpek, "Bir kısım işleri yargıya, adliyeye gelmeden önce, bir kısmının da adliyeye geldikten sonra mahkemeye gitmeden çözülebilir olarak görüyoruz. Uzlaşma kurumu da buna katkı sağlayan unsurlardan biri. Bakanlığımız bünyesinde kurulacak bir daire başkanlığı ile daha iyi takip edilebilecek. Bununla birlikte arabuluculuk uygulamasına da çok önem veriyoruz. Bu konuda iş dünyası ile de çalışmalar yaptık. Yargılama yapmadan bu ihtilafların çözülmüş olması, hem tarafların hem de yargı teşkilatı ve devletimizin lehine olacak" diye konuştu.
'HEM TARAFLAR KAZANACAK HEM DE İŞ YÜKÜ AZALACAK'
Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin Sakarya ise, 21'inci yüzyıl adalet sisteminde, ceza adaleti yerine getirilirken, mağdurun tatmin edilmesinin ön plana çıktığını kaydetti. Suça karşı sadece ceza yaptırımının yeterli olmadığını, mağdurun zararının giderilmesinin de en başta gelen amaç sayıldığını belirten Sakarya, "Ceza adaletinin hedefleri arasında, fail ve mağdur arasındaki meydana gelen çekişmeyi çözmek, böylece hem adaleti sağlamak hem de mağduru tatmin etmek bulunmaktadır. Uzlaşma ile mağdurun zararının kısa sürede giderilmesi, hem taraflar arasındaki hem de toplumsal barışa katkı sağlayacak, mahkemelerin iş yükünü de azaltacaktır" şeklinde konuştu.
Uzlaştırmacıların hukuk eğitim almış kişiler arasından seçildiğini vurgulayan Sakarya, "Bu nedenle uzlaştırma ve onarıcı adalet kavramlarının hukuk fakültelerinde zorunlu ders olarak okutulması tavsiyesinde bulunduk. Uygulayıcılar, sistemi tanıyarak sonuçlara inanması gerekiyor. Adana, Antalya, Samsun, İzmir ve Aksaray'daki adliyelerde uzlaşmaya gönderilen dosyaların yüzde 55 ile 70 arasında uzlaşma sağlandı" dedi.
Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan da, ceza adaletine yeni bir bakış açısı getiren uzlaşmanın, mağdurların haklarının korunmasının yanı sıra suç faillerinin de, ceza vermek yerine topluma kazandırılmasını sağladığını söyledi.
HSYK 1'inci Daire Üyesi Mehmet Durgun ile çok sayıda Adalet Bakanlığı üst düzey yöneticilerinin katıldığı seminerde, uzlaşma kurumunun etkinliğinin attırılması için mevcut mevzuat kapsamında neler yapılabileceği, kanun tasarısındaki uzlaştırma sisteminin nasıl olması gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunulurken, tespit edilen sorunlara ilişkin çözüm önerileri de değerlendirildi.

ADANA, (DHA)

SÜ(OA/ )(10.04.2016, FOTOĞRAFLI)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Müsteşar İpek: Uzlaşma, toplumsal barışa katkı sağlıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Nisan 2016 tarihinde saat 11 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Müsteşar İpek: Uzlaşma, toplumsal barışa katkı sağlıyor haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  05:56
 • Guneş
  07:38
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:02
Sayfa Başı