Müşterilerin nabzını yokladı, her odaya ayrı banyo-tuvalet öne çıktı

Meltem KARA
16.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Erkanlı Şirketler Grubu, inşaat yatırımlarında, müşterisinin de içinde olduğu bir model uygulayacak. Erkanlı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erkanlı, “Bir avam proje ortaya koyacağız ve bunun üzerinden hedef kitlemizden fikirler alacağız” dedi. Erkanlı, müşterilerin isteklerinin her odada banyo, kış bahçeleri ve yeşil alana yöneldiğini söyledi.

İNŞAAT sektöründe her geçen gün yeni projelerin ortaya çıkması, firmaları da farklılaşmak adına yeni fikirler üretmeye zorluyor. Bünyesinde 6 şirket bulunan Erkanlı Şirketler Grubu, 2008 yılında yavaşlattığı inşaat yatırımlarına hız vermeye hazırlanırken, proje geliştirme aşamasında da müşterisinin de içinde olduğu bir model uygulayacak. Erkanlı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erkanlı, “Biz bir avam proje ortaya koyacağız ve bunun üzerinden hedef kitlemizden fikirler alacağız. Projemizi satacağımız hedef kitlenin fikirleriyle yoğurmak istiyoruz” dedi. İnşaat, madencilik, kimya ve çevre alanlarında faaliyet gösteren Erkanlı, 2008’de yavaşlattığı inşaat yatırımlarına odaklanarak, Ankara ve İstanbul’da projeler gerçekleştirmeyi hedefliyor.
Hızlanma trendinde
Hüseyin Erkanlı, maden mühendisi olmasına karşın, okul yıllarından itibaren inşaat sektörüyle ilgilendiğini ve ilk inşaat işini 24 yaşında Ankara’da yaptığını belirterek, şu bilgileri verdi: “Üniversite yıllarının sonundan itibaren Erksan Yapı şirketimi kurdum ve Ankara Çankaya’da konut inşaatı yapmaya başladım. Ankara’da inşaatlar devam ederken Cezayir’de bir şirket kurdum ve 2008’e kadar birçok proje gerçekleştirdik. Bu arada Türkiye’deki yapılanmamız da devam etti. 2008’de kriz nedeniyle inşaat işlerimizi biraz yavaşlattık ve İstanbul ve Bodrum’da arsa arayışlarımız başladı. Ayrıca 2008’de devlet işlerini yapmaktan da vazgeçtik. Artık yapı ve yatırım alanına odaklanmak istiyoruz. 2011’de yeniden bir takım projelerle inşaat sektöründe tekrar hızlanma trendine girdik.”
Müşterinin fikrini katacak
Nitelikli ve özel projeler yaratabilmek istediklerini vurgulayan Hüseyin Erkanlı, şöyle konuştu: “Farklılaşmaya gitmek istiyoruz. Bunun için yapı ve yatırımda olacağız. Biz inşaat sürecini tersten alacağız. Eski mantıkta hareket etmeyeceğiz. Önce kitlemizi seçeceğiz. Bundan sonra proje aşamasından itibaren hedef kitlemizi, proje son noktaya gelene kadar çalışma sürecinin içine katmak istiyoruz. Belli toplantılarla mimari ekibimizle beraber hedef kitlemizin fikirlerini alacağız. Salon nasıl olmalı, mutfak nasıl olmalı bunların hepsini biliyoruz ama müşterilerin fikirlerini almak istiyoruz.”
Herkese ayrı banyo
Müşterileriyle gerçekleştirdikleri toplantılarda ortaya çıkan fikirleri de anlatan Erkanlı, “Kadınların fikirleri çok önemli. Bu toplantılarda tüm odalarda ayrı banyo ve tuvalet istendiği ortaya çıktı. Herkes artık kendi banyosunu kullanmak istiyor. Villa projelerinde dikey değil de yatay projeler isteniyor. Apartman dairesi gibi villalar değil, yayılmış bir yapı bekliyorlar. Yeşil alan istiyorlar ve kış bahçesi-yaz bahçesine önem veriyorlar” dedi.  Erkanlı, bu modelin inşaat maliyet avantajının yanı sıra müşteri ile daha iyi ilişkiler kurmalarını sağladığını söyledi.

İnşaat ve madenciliğe asılacak 110 milyon dolara yükselecek

ERKANLI Şirketler Grubu’nun 80 milyon dolarlık büyüklükte olduğunu söyleyen Hüseyin Erkanlı, bu yıl yüzde 20 büyüyerek bu rakamın 110 milyon dolara geleceğini düşünüyoruz. Ciromuzu inşaat yatırımlarımız ve madencilik yatırımlarımız tetikleyecek. Bu cirolar Türkiye için baktığınızda çok da büyük cirolar değil” diye konuştu.

250 sanayi tesisinin atık yönetimini üstlendi

BÜNYELERİNE 2001 yılında Erksan Çevre Teknolojileri şirketinin katıldığını anlatan Hüseyin Erkanlı, diğer şirketleri için şöyle konuştu: “Erksan Çevre Teknolojileri Türkiye’de 250’ye yakın büyük sanayi kuruluşunun atık yönetimini üstlendi. Bunun ardından Erksan Madencilik kuruldu ve 25 milyon dolarlık yatırım planlandı. Erksan Kimya ise kimyasalların ithalat ve ihracatını yapmaya başladı.”

Ankara’ya 50 milyon dolar yatıracak İstanbul için 100 milyon dolar ayıracak

ANKARA’da bir proje başlattıklarını ifade eden Hüseyin Erkanlı, şunları söyledi: “Ankara’da Çankaya’nın devamı olan İncek bölgesinde TED Koleji’nin yakınında 65 dönümlük arazi aldık. Proje ve imar aşaması devam ediyor. İlk etapta 38 villa ve 96 dairelik projemiz başlıyor. İkinci etap ise 42 villa ve 120 daireden oluşacak. Her villa 3 dönümlük arazilerde planlanacak. Doğayla içiçe ve göl manzaralı bir proje gerçekleştiriyoruz. En geç yılsonu itibariyle projenin inşaatına başlayacağız. İlk etapta 20 milyon dolar, toplamda ise 50 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz. Bu projenin yanı sıra İstanbul’a odaklanmaya başlayacağız. İstanbul’da Sarıyer bölgesinde arayışlarımız devam ediyor. Villa ve konutlar inşa edeceğiz. İstanbul için 100 milyon dolarlık yatırım planladık.”

DİĞER EMLAK HABERLERİ

Gayrimenkul Zirvesi sektöre hakimiyeti kanıtlıyor, yatırımcıya güven veriyor

GAYRİMENKUL Yatırım Ortaklığı’nın (GYODER) düzenlediği 11’nci Gayrimenkul Zirvesi yarın başlıyor. Zirveyle birlikte düzenlenen 3’ncü İstanbul  Restate Gayrimenkul Fuarı ise 18 Mayıs’ta kapılarını açacak.  ‘Geleceğe kurulan köprü’ ana temasıyla düzenlenecek etkinlikte, 100’e yakın konuşmacı bulunurken, fuarda ise 53 stand alanında 18 milyar dolarlık proje sergilenecek. Zirve ve fuara 1500’e yakın katılımcı bekleniyor. GYODER Başkanı Işık Gökkaya, “Bu yıl zirve ve fuar ile sektörümüzle ilgili önemli konulara değinecek, gelişmeleri değerlendirecek ve sorunları dile getirerek herkes için farklı bakış açıları kazandıracağımıza ve katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.
İşbirliği ve yatırım
Zirve ve fuarın birlikte sektörde çok önemli bir sinerji yarattığını belirten Gökkaya, şunları söyledi: “Reed Exhibitions’la güç birliği yaparak düzenlediğimiz İstanbul REstate Gayrimenkul Fuarı sayesinde gayrimenkul sektörünün önemli temsilcileri bir kez daha sektörü değerlendirmek, fikir alışverişinde bulunmak, yeni işbirliği ve yatırım fırsatları yakalamak üzere bir araya geliyor. Bununla birlikte sektörümüz ile ilgili önemli veriler, araştırmalar paylaşılacak”
Yatırımcıya güven
Işık Gökkaya, şu değerlendirmeyi yaptı: “Gayrimenkul Zirvesi’nde düzenlenen oturumlar ve paneller yabancı yatırımcıların Türk Gayrimenkul piyasasını farklı açılardan tanımasına yardımcı olurken, Türklerin sektöre ne kadar hâkim olduğunu da göstererek yabancı yatırımcıya güven veriyor.”  Zirvenin 4 ana başlık altında gerçekleştirdiklerini ifade eden Işık Gökkaya, “Ayrıca, sektörümüze referans veriler üretmek amacıyla hazırlattığımız “Gelişen Ülkelerin Gayrimenkul Sektörleri: Türkiye’nin Konumu ve Öngörüler 2015” raporu Dr. Can Fuat Gürlesel tarafından açıklanacak” diye konuştu.

Sektöre 500 milyon liralık projesiyle girdi

SANAYİ ve ilaç sektöründeki tecrübesiyle bilinen Selçuklu Holding, Selin Yapı ile birlikte İstanbul Sancaktepe’de Rings İstanbul projesini gerçekleştirerek inşaat sektörüne adım attı. 1500 konut, AVM ve sosyal tesislerin yer aldığı ve Yüksek Mimar Hakan Kıran’ın imzasını taşıyan proje, 3 etaptan oluşacak. Metrekare fiyatlarının 2 bin-3 bin TL arasında değiştiği projenin yatırım değeri ise 500 milyon lira. Projede, hiçbir daire diğerinin camını ve kapısını görmüyor. Projede bir blokta yer alan iki daire arasında iki asansör, iki merdiven, iki girişin bulunduğu çekirdekler var.

Varyap Meridian’ın zirvesi en yüksek fiyatı vereni bekliyor

Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımı modeliyle, Batı Ataşehir’de inşa edilen Varyap Meridian’ın en üst katlarındaki özel daireler satışa çıktı. Varyap Meridian’ın zirvesindeki 3 kat, komple kat olarak satışa sunuluyor. 1000 metrekarelik bu katlar için satış fiyatı da belirlenmedi. Bu katların birim fiyatının çok üstüne çıkması ve fiyatını kendisinin belirlemesi bekleniyor. Ayrıca Varyap Meridian’da yer alan finans merkezinin ilk yeşil iş, otel ve kongre merkezi olarak nitelenen Meridian for Business’ın ofisleri de Emlak Konut GYO’nun satış politikası gereği 26 Mayıs’ta açık artırma usulüyle satılacak.

Dumankaya 4 projeye başlıyor

DUMANKAYA, devam eden 5 projesinin üzerine geçtiğimiz hafta 4 yeni proje daha ekleyeceğini açıkladı. Tuzla-Aydınlı bölgesinde yapacağı ‘Gizli Bahçe’ ve ‘Adres Panaroma’ projelerini tanıtan Dumankaya, yıl sonuna kadar 4 yeni proje daha hayata geçirecek.4 yeni proje toplam 743 konut ve 50 villadan oluşacak. Yıl sonuna kadar 5 bin konut sayısına ulaşmayı hedefleyen Dumankaya, toplam 1.3 milyar dolar yatırım yapacak. Satışına 1 ay içinde başlanacak diğer 3 proje ise Gizli Bahçe Su, Gizli Bahçe Natura ve Gizli Bahçe Villa olacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı