Gündem Haberleri

  Müşteri hesaplarını boşalttılar, borsada batırdılar

  Osman ŞİŞKO/TRABZON, (DHA)
  06.05.2011 - 12:15 | Son Güncelleme:

  TRABZON’un Vakfıkebir ilçesi’nde, bir banka şubesinde 48 müşterinin hesaplarında oynama yaparak elde ettikleri 4 milyon liranın büyük kısmını borsada batıran ikisi banka çalışanı 4 kişinin yargılanmasına başlandı. En az 12 yıl hapis ve bankanın uğradığı zararın en az 3 katı para cezası istemiyle yargılanan sanıklar, mahkemede suçu birbirlerinin üzerine attı.

  Vakfıkebir’de bir bankada iki yıl önce vadeli hesap açtıran iki müşteri, bir süre önce paralarını çekmek için şubeye gitti. Şube Müdürü Derviş Bahadır, müşterilere mesai saati dışında görüşmek üzere randevu verdi. Müdür Derviş Bahadır ile memur Hülya Özen, iki müşteriden parayı ödemek için süre talep etti ve olayı duyurmamalarını istedi. Ancak ikna olmayan iki müşterinin Vakfıkebir Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı suç duyurusu üzerine Müdür Bahadır ve memur Hülya Özen gözaltına alındı.

  48 HESAPTAN 4 MİLYON LİRA

  Yapılan incelemede, 48 müşerinin hesaplarında oynama yapılarak elde edilen miktarın 4 milyon liraya ulaştığı belirlendi. Derviş Bahadır ve Hülya Özen’in, müşterilerin vadeli hesaplarındaki paraları, Uğur Baki ve eşi Selma Baki’nin hesabına aktararak borsada değerlendirdikleri, ancak paranın büyük bir kısmını batırdıkları tespit edildi. Emniyetteki ifadelerinde Hülya Özen suçunu itiraf ederken, Derviş Bahadır ise susma hakkını kullandı. Sorgularının ardından adliyeye sevk edilen Derviş Bahadır, Hülya Özen, Uğur Baki ve Selma Baki çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

  SUÇU BİRBİRLERİNE ATTILAR

  Trabzon 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yapılan ve 12 saat süren duruşmaya, zimmet suçunun düzenlendiği Bankacılık Kanunu’nun 160/2’inci maddesi gereğince 12 yıldan az olmamak kaydıyla hapis ve bankanın uğradığı zararın üç katından az olmamak kaydıyla adli para cezası istemiyle yargılanan tutuklu 4 sanığın yanısıra 42 şikayetçi ve tanık katıldı. Sanık banka memuresi Hülya Özen ifadesinde şunları söyledi:

  "Zimmet suçlamasını kabul etmiyorum. İddiaya konu olan tüm para transferleri, şubemiz yöneticisi Derviş Bahadır’ın talimatları üzerine yapılmıştır. Ben 2008 yılında annemin hesabından bilgisi dışında kredi kartımın borcunu ödemek için bir miktar para çektim. Daha sonra bu durumu yöneticimiz Derviş Bahadır ile paylaştım ve personel kredisi çekerek bu hesabı kapatmak istediğimi söyledim. Bunun üzerine bu duruşma salonundaki kalabalık ortamda anlatamayacağım şekilde gelişmeler oldu."

  Banka Müdürü Derviş Bahadır ise, "Borsa işlemleri için genel müdürlükten her bir işlem için benim cep telefonuma şifre gönderilir. Banka dışında bulunurken işler aksamasın diye telefonumu Hülya Hanım’a bırakıyordum. Kendisi de istediği gibi kullanıyordu. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum" diyerek tahliyesini istedi.

  Sanık Uğur Baki de, Hülya Özen’le kendisini müdür Derviş Bahadır’ın tanıştırdığını kaydederek kendini şöyle savundu:

  "Hülya hanım bir süre sonra beni aradı ve borsada büyük para kazandığını, bana da kazandırabileceğini söyledi. Kendisine ilk etapta 130 bin lira verdim. Zaman zaman bana hesabını gösterip ’şu kadar kazandık, bu kadar kazandık’ diyordu. Bana EFT ile para yolluyordu. Kendisine 100 bin lira daha verdim. Vakfıkebir’de birçok kişinin bu şekilde para kazandığını biliyorum. Daha sonra paraya ihtiyacım olunca hesabımın boşaltıldığını gördüm ve dolandırıldığımı anladım."

  Sanıklardan Selma Baki ise, "Eşimle araba alım satım işi yapıyorduk. Derviş Bahadır son zamanlarda bize sık sık gelmeye, çocuklarıma hediyeler getirmeye başladı. Hülya Hanım’ı da Derviş Bey vasıtasıyla tanıdım. Eşim zaman zaman bana, ’Hülya Hanım’ın İstanbul’da tanıdıkları varmış, ona tüyo veriyorlarmış. Bize borsada büyük para kazandıracak’ diyordu. Bunun dışında birşey bilmiyorum" diye konuştu.

  ’DUYGUSAL YAKINLAŞMA’ İDDİASI

  Duruşmada ayrıca çoğunluğu banka müşterisi ve çalışanı olan 42 tanık da ifade verdi. İfadelerde, Banka Müdürü Derviş Bahadır ile memur Hülya Özen arasında duygusal yakınlaşma olduğu da öne sürüldü.

  Mahkeme Heyeti, tutuklu sanık Selma Baki’nin kefalet karşılığında tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine, diğer üç sanığın ise tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

  Öte yandan, mağdur müşterilerin zararlarının banka tarafından karşılandığı belirtildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı