« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Müstafi dedim, müstevli değil

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Nuri Mayda Bey okurum, ANAP’lı olmadığını, ama Erkan Mumcu’yu çok takdir ettiğini, ilk seçimde Anavatan Partisi’ne oy vereceğini söyledikten sonra, bana resmen 3 sayfalık fırça kayıyor. Bu uzun yazısının özeti şu:

“SEN ERKAN MUMCU GİBİ BİR VATANSEVERE NASIL MÜSTEVLİ DERSİN? MÜSTEVLİ – BÜYÜK ATATÜRK’ÜN BURSA NUTKUNDA SÖYLEDİĞİ GİBİ - VATAN HAİNLERİNE YAKIŞAN BİR SIFATTIR!”

*

Kendinizi boşuna yormayın Nuri Bey. Bol suyla ½ Cipram alıp biraz yatın, dinlenin... diyeceğim ama, asabiyet yapmadan evvel, ‘prevantif’ açıdan açıp bir sözlüğe bakmak ‘endike’dir bu gibi durumlarda...

(1) Kabahat bende, ‘istifa eden’ diyeceğime, tuttum ‘müstafi’ dedim. Ukalalık işte! Erkan Mumcu AKP’den istifa etti ya...

(2) ‘Müstevli’ demedim; zaten ‘müstevli’ de vatan haini değil ‘istilâ eden’ demektir.

(3) Üstelik Atatürk bu kelimeyi, Bursa Nutku’nda değil, Nutuk’un son bölümünü oluşturan ‘Gençliğe Hitabe’sinde <ı>‘Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler’ şeklinde kullanmıştır.

Özetle, Nuri Bey, yazınızda AMORTİ bile yok amorti!

*

Bu arada, hazır TDK Sözlüğü’nün müs- sayfasını açmışken(e), bir iki örnek daha vereyim Nuri Bey’e, ileride yazışmalarında faydası olabilir:

Müshil: Bağırsakları çalıştırıp temizleyen, dışkının kolaylıkla dışarı atılmasını sağlayan ilaç.

Müstahak: (1) Hak etmiş, hak kazanmış, layık <ı>("Sen bu kafayla daha beterine de müstahaksın!"- N. Cumalı) (2) Bir kimsenin layık olduğu ödül veya ceza.

Müstantik: Sorgu yargıcı

Müstebit: Zorba

Müstehase: Fosil <ı>(“Hayalsiz adam bir müstehase bile sayılmaz, o kadar hiçtir."- O. S. Orhon)

Müstehzi: Alaycı

Müstekreh: İğrenç

Müsvedde: (1) Yazı taslağı, karalama (2) Bir şeyin kötü benzeri<ı> (Anne değil ki, anne müsveddesi)


Bunları da Beğenebilirsiniz