GeriSpor Mustafa Sayar dopingli çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mustafa Sayar dopingli çıktı

Mustafa Sayar dopingli çıktı
refid:23732930 ilişkili resim dosyası

Halter ve atletizmden gelen doping haberlerine şimdi de bisiklet branşı eklendi. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun şampiyonu Mustafa Sayar’da doping çıktı.

Bisiklette, Mart ayında yapılan Cezayir Turu'nda alınan numunesinde EPO'ya rastlanan milli sporcu Mustafa Sayar'ın müsabakalara katılma hakkı, Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından geçici olarak askıya alındı. UCI'nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Cezayir Turu sırasında idrar örneği alınan Sayar'ın numunelerinde, doping kabul edilen yasaklı maddelerden EPO bulundu. Numunenin, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı'na (WADA) akredite olan Fransız Chatenay-Malabry Laboratuvarı'nda raporlandığı kaydedildi.

Sayar'ın müsabakalara katılma hakkının, geçici olarak askıya alındığı belirtilen açıklamada ayrıca milli bisikletçinin B numunesinin analizini isteme hakkına da sahip olduğu bildirildi. Sayar'a verilen geçici men cezasının, konuyla ilgili Türkiye Bisiklet Federasyonu'ndan gelecek geri bildirimlere kadar devam edeceği de açıklamada yer aldı.

FEDERASYON BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA
Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, yaptığı açıklamada, sporcularının milli takım dışında birçok uluslararası organizasyona katıldığını belirterek, "Bu da böyle bir durumda gerçekleşmiş bir durumdur. Bu nedenle bilgim dahilinde değil" dedi. Torku Şekerspor forması giyen Sayar, 2013 Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nu kazanmıştı.

Daha çok dayanıklılık sporcuları tarafından tercih edilen EPO, kanın oksijen taşıma kapasitesini artırıyor ve sporcunun daha geç yorulmasını sağlıyor.


Mustafa Sayar dopingli çıktı


Yorumları Göster
Yorumları Gizle