Mustafa Kutlay: Üzerinizdeyken isteğe göre rengi değişen elbise geliyor

Hürriyet Haber
26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Mustafa KUTLAY

MIT Laboratuvarları'nda gelişitirilen yeni teknoloji sayesinde, yakın gelecekte elbise, ayakkabı, kravat ve çanta gibi giyim eşyası ve aksesuarlar, birkaç saniyede istenen renk ve desene dönüşebilecek.

ABD'de MIT Laboratuvarları'nda yapılan son çalışmalar, günlük kıyafetini seçmekte zorlananlara rahat bir nefes aldıracak. Çünkü, bu çalışmalar hayata geçtiğinde, elbise, çanta ve ayakkabınızın rengini seçmek zorunda kalmayacaksınız. Üzerinde iki yıldır çalışılan bu teknoloji, özel bir silikon malzemenin, küçük bir elektron yüklemesi ile istenen renge dönüşmesini sağlıyor. Böylece, kumaş ve benzeri meteryalden üretilen her türlü giyilm eşyası ve aksesuarın, birkaç saniyede renk ve desen değiştirmesi mümkün oluyor.

Bugün için oldukça pahalı olan bu teknolojide, bir erkek ceketinin maliyeti 10 bin doları buluyor. MIT uzmanları, maliyetlerin düşmesi ile 2002 yılında bu fiyatların kaliteli bir kumaş giyim eşyası seviyelerine çekilebileceğini tahmin ediyorlar.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Bu özel silikon maddeden yapılan giyim eşyaları ve aksesuarlarının istenen rengi alabilmesi için, küçük bir elektronik cihaz kullanılması gerekiyor. Pille çalışan bu cihaza, üzerinde bulunan küçük bir klavyeden kullanılmak istenen rengin kodunu girmek gerekiyor. Bugün için 110 renk kodu kabul ediliyor. MIT yetkilileri, bu sayının kısa sürede neredeyse sınırsız olacağını savunuyorlar. Böylece, kullanıcılar giyim eşyalarının birbiriyle olan renk uyumunu kendi zevklerine göre tam anlamı ile ayarlayabilecekler.

Teknoloji ile modanın buluştuğu bu yeni akım, aynı zamanda yeni bir dönemin de başlangıcı olacak. Günlük alışkanlıklarımız içinde önemli yer tutan, kıyafet ve aksesuar seçiminde radikal değişiklikler yapılması gerekecek.

Akşam resmi giyinmeniz gereken bir yemek var. Artık tek bir kıyafet ve aksesuarla gün içinde hem resmi, hem spor bir görünüm elde edebileceksiniz. Yapmanız gereken tek şey, akşam katılacağınız davet öncesi, elbisenize birkaç saniye elektron yüklemek. Böylece, ayakkabınızdan, kravatınıza kadar pek çok aksesuarınız da girmek istediğiniz forma uygun hale gelebilecek. Kıyafetiniz, isterseniz araç kullanırken otomobilinizin rengi ile uyumlu olabilecek.

DESEN İNTERNETTEN

Silikon teknolojisi sayesinde, elbise ve aksesuarların sadece renkleri değil, istenirse desenleri de ayarlanabilecek. Gelecekte, bu tip elbiseler internetten yüklenebilecek desenleri de kullanabilecek. Hatta, elbiseniz istediğiniz kumaşın görünümüne de sahip olabilecek. Sabah keten görünümlü bir ceket, isterseniz akşam şık bir yün cekete dönüşebilecek.

Göz retinasında film ve oyun

Göz retinasına direk olarak görüntü yansıtan sistemlerin ilk ticari ürünü Nomad adıyla piyasaya çıkıyor. Microvision firmasının önümüzdeki yıl satışa sunacağı bu özel sistem, görüntü üreten herhangi bir cihaza bağlanabiliyor. Bu cihazdan gelen görüntü sinyalleri özel bir ışık ile göz retinasının üzerine yansıtılıyor. Böylece, bir ekran veya perdeye bakıyormuş hissinden çıkıp, herşeyi gözlerinizle izliyormuşsunuz gibi yaşayabiliyorsunuz.

MP3 çalan kulaklık

Panasonic'in yeni ürünü SV-SD01, üzerinde çip kart okuyucusu bulunan bir kulaklık. Bu çip kart okuyucusu sayesinde MP3 formatındaki müzikleri çalabilen kulaklığın fiyatı 460 dolar. Ürün ilk olarak Japonya'da piyasaya sürüldü ve yeni yılla birlikte ABD'de de kullanıcılara sunulacak.

Eve ayrı, cebe ayrı telefon mu?

Artık evde ve cepte kullanmak için iki ayrı telefona ihtiyacınız yok. Vox firmasının Vox.link adlı bu ürünü sayesinde tek bir telefonu hem evde hem de cepte kullanabileceksiniz. ABD'de 180 dolara satılan bu telefon, evinizdeki normal telefon hattının kapsama alanı içindeyken, sabit telefon hattını kullanıyor. Evinizin kapsama alanı dışına çıktığında ise otomatik olarak mobil telefon ağına bağlanıyor.

İnternet üzerinde görüntülü sohbet

İnternet üzerinden gürüntülü iletişim için geliştirilen kameraların sonuncusu EZPhone Cam adlı bu cihaz. ABD'de 120 dolara satılan EZPhone Cam, kolay kullanımı ile rakiplerini şimdiden geride bıraktı.

Yürüyen web

Honeywell firmasının bu yeni tablet bilgisayarı, mobil internet bağlantısı ihtiyacı duyanları hedefliyor. ABD'de 995 dolara satılan WebPad adlı bu cihaz, mobil olarak kmesintisiz 5 saat boyunca internet bağlantısı imkanı veriyor. Cihaz, baz istasyonundan 50 metreye kadar uzaklıkta kullanılabiliyor.

Uzay ceketi

NASA, milyarlarca dolarlık uzay projelerini tasarlarken, giyim eşyası üreticileri de gelecekdeki uzay yolculuğuna yönelik hazırlıklarını yapıyor. Aerogel adı verilen özel bir maddeden üretilen bu ceket, -50 ile 3 bin derece arasındaki sıcaklıklara dayanabiliyor. Ceketin fiyatı ise 2 bin 700 dolar.

Müzik ATM'si

Giderek yaygınlaşan dijital müzik kullanımı, bu sektörde yeni uygulamaları da gündeme getiriyor. ETC Music adlı firma, dünyanın ilk müzik ATM'sini geliştirdi. Görünüm olarak bankaların kullandığı ATM'lerden çok farklı olmayan, bu cihazın üzerinde, banka kartı yerine müzik depolanan hafıza kartlarının girdiği bir kart yuvası bulunuyor. Hafıza kartını cihaza yerleştirdikten sonra, istediğiniz müziği yükleyebiliyorsunuz. Ürünün, 2001 yılının ortalarından itibaren İngiltere'de kullanılması bekleniyor.

Dijital harita

E-Map adlı bu ürün, henüz tasarım aşamasında. Önümüzdeki iki yıl içinde piyasaya çıkması beklenen E-Map, GPS adı verilen küresel pozisyon uyduları ile haberleşebilen bir dijital harita. GPS teknolojisi ve elektronik mürekkebi birleştiren E-Map, dünyanın neresinde olursanız olun sizi en güvenli ve hızlı şekilde ulaşmak istediğiniz yere ulaştırmayı amaçlıyor.

PT taklidi Audi

Chrysler'in oldukça sükse yapan PT Cruiser modeli, Audi'nin konsep otomobili Steppenwolf'a esin kaynağı oldu. Aslında, Audi'nin konseptini görenler, işin esinlenmekten de öteye gittiğini düşünüyorlar. Çünkü, Audi, PT'nin çizgilerini neredeyse aynan yeni konseptine yansıtmış. Üretimi henüz düşünülmeyen Steppenwol, 225 beygir gücünde 3.2 litrelik bir motora sahip.

Kesintisiz 29 saat enerji

XPOWER adlı bu yeni jenaratör, aslında geliştirilmiş bir akü sistemi. Özelliği ise, 3.5 saatlik bir şarjdan sonra kesintisiz olarak 29 saat boyunca 40 watt gücünde enerji verebilmesi. Ürünün ABD'deki fiyatı 160 dolar.

Kağıt gibi pil

Elektronik cihazların yeterince küçülememesinin en önemli nedeni, bu cihazların ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan pillerin boyutları. Power Paper adı verilen bu yeni pil, adı gibi kağıt inceliğinde. 1.5 volt kapasiteli bu piller sayesinde, artık elektronik cihaz tasarımcıları, daha küçük ebatlarda çalışma imkanı bulacaklar.

Playstation 2'ye uzaktan kumanda

Sony'nin yeni ev oyun konsolü Playstation 2'nin DVD özelliğini daha rahat kullanmak isteyenler, Saitek firmasının geliştirdiği bu ürüne ihtiyaç duyacaklar. Küçük bir sensör ve uzaktan kumandadan oluşan ürün, Playstation 2'yi uzaktan kumandalı bir DVD oynatıcısı haline getiriyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı