Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Mustafa Kutlay: Dikkat, 29 Şubat'ta repo hesabınız şaşabilir

Mustafa KUTLAY

Her dört yılda bir şubat ayı 29 çekiyor. Ancak, çift rakamlı yüzyıl başlangıçlarında şubat 28 çekiyor. Yani, bu hesaba göre, bu yılın şubat ayının 28 çekmesi gerekiyor. Ama, 400 yılda bir yüzyıl başlangıçlarında şubat 29 çekiyor. 2000 yılının özelliği de bu. Sonuçta bu yıl şubat 29 çekiyor. İşte bu karmaşık durum, bilgisayarlarda sorun yaratacak.

ALINAN önlemler sayesinde, ciddi sıkıntılar yaşanmadan atlatılan bilgisayarlardaki 2000 yılı sorununda son sınav 29 Şubat'ta. ‘‘Artık yıl’’ konusunda yapılan bir hesap hatası nedeniyle, pek çok bilgisayar 2000 yılı Şubat ayının 29 gün çektiğini bilmiyor. Bu nedenle, pek çok bilgisayar donanımı ve yazılımı, 28 Şubat 2000'de saat 24:00'den sonra 29 Şubat'a değil, 1 Mart'a geçecek. Bu da bir günlük kayba ve bazı işlemlerde hatalara neden olabilecek. Eğer bankanız bu soruna hazır değilse, bir haftalık reponuzun faizi bir gün eksik çıkabilir.

ARTIK YIL

Bir yılda 365.25 gün bulunduğu hesabı ile her 4 yılda bir şubat ayının 29 gün çekmesi gerekir. Genel kural, yüzyılın son yılı (örneğin 2000) artık yıl olarak kabul edilmez. Ancak, her 400 yılda bir, o yüzyılın son yılı artık yıldır. İşte, 2000 tarihi de 400 yılda bir gelen tarih olduğu için, yüzyılın son yılı olmasına rağmen, Şubat ayı 29 gün çeker.

Pek çok bilgisayar programcısı, tarih hesabındaki bu detayı kaçırdı. Örneğin, Lotus, Excel, veya Quattro Pro gibi hesap tablosu programlarının eski sürümleri, 28 Şubat 2000 tarihinden sonra, 1 Mart 2000 tarihinin geldiğinini zannediyor. Oysa, 2000 yılı artık yıl olduğu için 28 Şubat'tan sonraki tarih 29 Şubat olmalı.

REPOLARA DİKKAT

Eğer repo gibi, gün sayısına bağlı bir rant geliri elde ediyorsanız, burada da gelirinizde 1 günlük eksilme olabilir. Bu nedenle, repo süreleri 28-29 şubat tarihlerine denk gelen yatırımcıların, hesaplarını dikkatli kontrol etmesi gerekiyor.

Bilgisayar sistemlerindeki bu sorun, Dijital Kıyamet olarak adlandırılan 2000 yılı sorunu kadar hayati riskler içermiyor. 29 Şubat sendromu konusunda hazır olmayan bilgisayar sistemleri, gün sayısı üzerinden yapılan hesaplarda bazı sorunlara neden olabilir. Örneğin, eğer ücretinizi gün sayısına göre alıyorsanız, şubat ayında 29 gün çalışmanıza rağmen, işvereniniz size 28 günlük ücret verebilir.

29 Şubat sendromunun ortaya çıkarabileceği bir diğer sorun ise, ödemelerinizle ilgili olabilir. Diyelim ki, 29 Şubat tarihli bir ödemeniz var. Ancak, para yatırdığınız bankanın sistemleri bu sorunu gidermemişse, sistem parayı 29 Şubat'ta değil, 1 Mart'ta yatırdığınızı düşünecek. Bö da ödemelerinizle ilgili tatsız sorunların çıkmasına neden olabilir.

29 Şubat'ta neler olabilir?

Aylık ücretinizi 1 gün eksik alabilirsiniz.

Vadesi 29 Şubat olan ödemeleriniz bir gün gecikmeli görünebilir.

Bir haftalık reponuza 6 günlük faiz alabilirsiniz.

29 Şubat'ta yaptığınız harcamanın fişi 1 Mart tarihli olabilir.

Arşivlerde 29 Şubat tarihli bilgiler görünmeyebilir.

Havaalanı radarları iki

gün 1 Mart'ı gösterecek

DEVLET Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından yürütülen ‘‘2000 Yılı Problemi Ulusal Eylem Planı’’çerçevesinde, ülke genelindeki bütün bilgisayar sistemlerinde 29 Şubat sendromuna karşı tedbirler alındığı, ancak Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün radar sistemlerinde bu sorunun giderilemediği açıklandı.

DHMİ yetkilileri, radar sistemlerinin 29 Şubat'ı tanımadığını doğrulayarak, bu konuda DPT ve ilgili uluslararası kuruluşlara bilgi verdiklerini söylediler.

Radar sisteminin 28 Şubat'tan sonra doğrudan 1 Mart'a geçeceğini anlatan yetkililer, sistemin o günü 1 Mart olarak yaşayacağını kaydettiler. Yetkililer, sistem 2 Mart'a geçmeden hemen önce tekrar 1 Mart'a tarihlendirilerek sorunun çözümleneceğini söylediler. Böylece DHMİ radar sistemi 29 Şubat tarihini hiç kullanmazken, 1 Mart tarihini iki gün süreyle kullanacak.

DHMİ yetkilileri, radar sistemindeki tarihle ilgili bu sorunun hava meydanları ve arşivler için herhangi bir tehlike yaratmayacağını belirterek, ‘‘Herhangi bir tehlike söz konusu değil. Bu sorun, sistemin çalışmasına mani değil, operasyonu etkilemiyor. Sadece 29 Şubat'ı yaşamayacağız’’ dediler.

X