Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Mustafa Kutlay: ABD'ye bedava ‘alo’

Mustafa KUTLAY

ABD'li DialPad adlı firma, bilgisayar ve internet bağlantısı olan herkesi, ABD'de herhangi bir telefon numarası ile bedavaya görüştürmeye başladı. Bugüne kadar, internet üzerinden telefon görüşmesi, arayan ve arananın bilgisayarları üzerinden gerçekleştirilirken, DialPad'in hizmetinde, sadece arayan kişinin bilgisayar sahibi olması yetiyor. Böylece, Türkiye'den ABD'deki cep telefonları da dahil olmak üzere tüm telefonlarla sınırsız ve bedava görüşme yapılabiliyor.

Şirket, birkaç ay içinde 6 milyon kişiyi bedavaya ABD ile görüştürmeye başladı. Son üç ayda DialPad'i kullanarak ABD ile yapılan telefon görüşmesi süresi 100 milyon dakikaya ulaştı.

NASIL ÇALIŞIYOR?

DialPad'i kullanmak için ihtiyacınız olan şey internet bağlantılı, ses kartı olan bir bilgisayar ve mikrofonlu bir kulaklık. Bu kulaklık, bilgisayarınızdaki ses kartı üzerinden telefon görüşmesi yapmanızı sağlıyor. Bu tür bir kulaklığın Türkiye'deki fiyatı 10-15 dolar civarında.

Bu donanıma sahip olduktan sonra, DialPad'in internetteki www.dialpad.com adresine girip kayıt işlemlerini yapıyorsunuz. Kayıt işlemlerinde iki sayfalık bir form dolduruyorsunuz. Kayıt işlemlerinde sizden kesinlikle herhangi bir ücret veya kredi kartı numarası istenmiyor.

Kendinize bir şifre ve kullanıcı adı seçtikten sonra, bedava telefon görüşmesi yapmaya hazırsınız. DialPad'in internet sayfasına kullanıcı adınız ve şifrenizle ilk girdiğinizde, bilgisayarınıza bir defaya mahsus olmak üzere küçük bir program yükleniyor.

DialPad sayfasına girdikten sonra, yüklediğiniz bu küçük program sayesinde ekranınızda bir telefon menüsü çıkıyor. Bu menüden ABD içinde aramak istediğiniz telefon numarasını giriyorsunuz ve sanki ABD'de yaşıyormuşcasına rahat bir şekilde istediğiniz kişiye ulaşıyorsunuz.

DİĞER ÜLKELER SIRADA

Şimdilik sadece ABD için geçerli olan DialPed uygulaması, yakın zamanda Kanada, Meksika ve bazı Avrupa ülkelerinde de devreye girecek. Bu gelişmeler, pek çok ülkede yerel telefon operatörlerinin korkulu rüyası olmaya aday.

DialPad sisteminde, dünyanın herhangi bir yerinden arama yapan üye, DialPad firmasının Santa Clara'daki merkezine bağlanıyor. Bu merkezdeki bilgisayarlar, gelen aramayı ABD içindeki numaraya yönlendiriyor. Böylece, DialPad firması bedava verdiği bu hizmet karşılığında ABD'deki şehiriçi tarifeden telefon ücreti ödüyor. DialPad ise, bu parayı 6 milyon kişinin kullandığı web sayfasına aldığı ilanlarla fazlasıyla karşılayabiliyor.

Koku dedektörü

ELEKTRONİK tartı aletleri ile ünlü tanita firmasının geliştirdiği bu yeni cahaz sayesinde, ağızınızın kokup kokmadığını hemen anlayabileceksiniz. ABD'de 30 dolara satılan bu cihaz, ağızda oluşan ve kötü kokuyan neden olan volatil sülfür miktarını ölçüyor ve ağızınızın kokma derecesini size bildiriyor.

En uzun

ömürlü pil

ENERGIZER firması, dünyanın en uzun ömürlü pilini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. E2 adı verilen bu pil serisi, standart alkalin pillere göre yüzde 85 daha uzun ömürlü. Ürünün fiyatı ise henüz açıklanmadı.

WWW rehberi

LİTERATÜR Yayıncılık, Dr. Kris Jamsa'nın ‘‘İnternet için World Wide Web Rehberi’’ adlı kitabını Tolga Ulus'un çevirisiyle yayınladı. Kitapta, kategorize edilmiş olarak çok sayıda web sayfası ile ilgi adres ve görsel bilgi yeralıyor.

Hummer’ın artık sivili de var

ABD'nin Çöl Tilkisi harekatında popüler olan askeri taşıma aracı Hummer da sivilleşti. Bugüne kadar, ABD silahlı kuvvetlerinin kullandığı modelin aynısını piyasaya süren General Motors, 2002 yılından itibaren sadece sivil amaçlı kullanım için tasarladığı yeni Hummer'ı satışa sunacak. Boyu daha kısa olan H2 adlı yeni Hummer, teknolojinin tüm özelliklerinden yararlanıyor. Merkezi bilgi sistemi, GPS, DVD oynatıcısı, mobil internet bağlantısı ve elektronik posta bunlardan sadece birkaçı.

Dijital kaset

ROME firması, giderek çoğalan MP3 adlı dijital müzik çalıcılarına bir yenisini daha ekledi. Rome'un yeni cihazı, standart bir teyp kasedi şeklinde ve aynı büyüklükte. 249 dolara satılan cihazın üzerinde 32 MB'lık bir hafıza kartı bulunuyor.

Işıklı topla

gece basketbolu

HUFFY Sports adlı firma, ABD'de 15 dolara yeni bir basketbol topunu piyasaya sürdü. Topun özelliği, içinde bulunan özel bir ışık tertibatı ile, ortamdaki ışık azaldığında kendini aydınlatması.

X