Mustafa Koç Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı oldu

A.A.
27.01.2006 - 10:31 | Son Güncelleme:

Tüpraş sermayesinin yüzde 51'inin Enerji Yatırımları A.Ş'ye devrinin ardından Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Mustafa Koç, Başkan Vekilliği'ne Ömer Koç atanırken, Yönetim Kurulu Üyeleri Bülend Özaydınlı, Temel Atay, Erol Memioğlu ve Cüneyt Ağca'dan oluştu.

Enerji Yatırımları A.Ş'den İMKB'ye gönderilen açıklamada, Tüpraş sermayesinin yüzde 51'ini temsil eden A grubu hisselerinin şirket tarafından Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan (ÖİB) satın alındığı, alım bedeli olan 4 milyar 140 milyon doların ÖİB'ye nakden ve defaten ödenerek Tüpraş hisselerinin teslim alındığı hatırlatıldı.
Açıklamada, şirketi temsilen Tüpraş'ta görev almak üzere, istifa nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu üyeliklerine Yönetim Kurulu Başkanı olarak Mustafa Koç, Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak Mehmet Ömer Koç, Yönetim Kurulu üyeleri olarak Fevzi Bülend Özaydınlı, Temel Kamil Atay, Erol Memioğlu ve Cüneyt Ağca'nın atanmalarına karar verildiği bildirildi.
Denetim Kurulu üyeliklerine ise Ali Tarık Uzun ve İbrahim Murat Çağlar'ın atandığı kaydedilen açıklamada, “Tüpraş hisselerinin alınmasıyla ilgili olarak, şirketimizin kullanmış olduğu 1.8 milyar dolar tutarındaki kredi için sahibi olduğumuz Tüpraş hisselerinin yüzde 51'i üzerinde kredi veren ilgili bankalar lehine rehin tesis edilmiştir” denildi.
Koç Holding de, Tüpraş'taki atamalarla ilgili olarak Borsa'ya açıklama gönderdi.
Bu arada, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan İMKB'ye yapılan açıklamada da, Tüpraş'ın yüzde 51 hissesinin blok satış yoluyla 4 milyar 140 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren Koç-Shell Ortak Girişim Grubu'na devriyle ilgili olarak, ihale şartnamesi gereğince kurulan Enerji Yatırımları A.Ş. ile ÖİB arasında dün hisse satış sözleşmesi imzalandığı anımsatıldı.
Açıklamada, Enerji Yatırımları A.Ş'nin hisse yapısı hakkında bilgi verilirken, şirkette Koç Holding'in yüzde 75, Aygaz'ın yüzde 20, Opet'in yüzde 3, Shell Overseas Investment B.V'nin yüzde 1.9 ve The Shell Company of Turkey Limited'in yüzde 0.1 oranında hissesi bulunduğu hatırlatıldı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı