Mustafa Koç son yolculuğuna uğurlandı

Sefa Özkaya / hurriyet.com.tr
24.01.2016 - 09:30 | Son Güncelleme:

Kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, bugün son yolculuğuna uğurlandı. İş, sanat spor dünyasının büyük katılım gösterdiği Koç'un cenazesine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu da katıldı. Türkiye'yi yasa boğan cenaze nedeniyle bugün İstanbul'da bazı yollar kapalı. Cenaze töreni için özel güvenlik önlemleri alınırken, Mustafa Koç Zincirlikuyu Mezarlığı'nda aile kabristanında dedesi Vehbi Koç'un yanına defnedildi.

Geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden iş adamı Mustafa Koç, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda yer alan aile kabristanında toprağa verildi.    

Mustafa Koç'un naaşı, dedesi merhum Vehbi Koç'un mezarının yanına defnedildi 

SANCAK İLE UĞURLANDI
Mustafa Koç son yolculuğuna Sadberk Hanım Müzesi’nden getirilen 19. yüzyıla ait, aileye ait sancak ile uğurlandı. Aynı sancak daha önce de Mustafa Koç’un halası Sevgi Gönül’ün 2003 yılındaki cenaze töreninde kullanılmıştı.                        

Mustafa Koç son yolculuğuna uğurlandı

SEVGİ GÖNÜL CENAZESİNDE DE KULLANILDI   

Mustafa Koç son yolculuğuna uğurlandıMustafa Koç, Ömer Koç ve Ali Koç o tarihte halaları Sevgi Gönül’e son vazifelerini yapmışlardı.

Mustafa Koç’un tabutunun üzerine örtülen sancakta ise şunlar yazıyor:  

Lâ ilâhe İllallâhu el-Melikü'l-hakku'l-mubîn Muhammedun resûlullâh sadiku'l-va'di'l-emîn.

"Hak ve gerçek olan kainatın sahibi Allah'tan başka ilah yoktur. güvenilir ve sözünde sadık Muhammed, onun elçisidir."

Tabutun üzerinde küçük Fenerbahçe flamasının yer aldığı da görüldü. 

Mustafa Koç son yolculuğuna uğurlandı

İLK TÖREN KOÇ HOLDİNG'DE GERÇEKLEŞTİ                 
Koç için ilk tören Üsküdar Nakkaştepe'deki Koç Holding Genel Müdürlük binasında düzenlendi.                          

Koç Holding'deki ilk tören yarım saat sürdü. Mustafa Koç'un törene beyaz bir cenaze arabasıyla getirildiği görüldü.    

Yaklaşık yarım saat süren tören sonrasında Koç'un cenazesi Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi'ne doğru yola çıktı.       

Başbakan Davutoğlundan Koç ailesine taziye ziyaretiBaşbakan Davutoğlu'ndan Koç ailesine taziye ziyareti

ALİ KOÇ OMUZUNDA TAŞIDI    
Üsküdar Nakkaştepe'deki Koç Holding Genel Müdürlük binasında düzenlenen törenin ardından Mustafa Koç'un cenazesi son yolcuğuna uğurlanacağı camiye kardeşi Ali Koç ve sevenlerinin omuzları üzerinde getirildi.  

Mustafa Koç son yolculuğuna uğurlandıMustafa Koç'un kardeşi, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Mustafa Koç'un cezanesini omzunda taşıdı.   

MUSTAFA KOÇ ATKISI    

Mustafa Koç son yolculuğuna uğurlandı
Ali Koç ve aileden başka isimlerin cenaze namazı sırasında omuzlarında "Seni unutmayacağız Mustafa Koç" yazan bir atkı ile bekledikleri görüldü.    

SEYMEN NÖBETİ   
Ankaralı olan Mustafa Koç için Ankaralı Seğmenler tabutun yanında nöbet tutmaya başladı. Tabut üzerine aile bireylerini temsilen çiçekler bırakıldı. Tabutun başına Mustafa Koç'un fotoğrafı ve Fenerbahçe logolu bayrak bulunuyor.  

SİYASİLER DE KATILDI
Mustafa Koç'un cenazesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit de katıldı.

 

Mustafa Koç son yolculuğuna uğurlandı
C
umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, camiye gelip, Koç ailesine baş sağlığı diledi.   

Törene siyasilerden ilk önce Cumhurbaşkanı Erdoğan gelirken, Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu ilerleyen dakikalarda peş peşe geldi.   

"MAVİ GÖZLÜ PATRON"
Cenaze törenine Bursa'dan işçiler de yoğun katılım gösterdi.    

Mustafa Koç son yolculuğuna uğurlandı

İşçilerin üzerinde "Mavi gözlü patron yazan" pankartla katıldıkları belirtildi.

Güle güle mavi gözlü patron'Güle güle mavi gözlü patron'

Mustafa Koç son yolculuğuna uğurlandı
Ankaralı olan Mustafa Koç'un cenaze töreninde Ankara'yı temsil eden seymenlerin nöbet tuttuğu da görüldü.

Cenazeye iş dünyasından da önemli isimler katılıyor. 

Mustafa Koç son yolculuğuna uğurlandı

ORTAYLI: HER FANİYE NASİP OLMAZ   
CNN Türk canlı yayınına katılan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı
, “Her faniye nasip olmayacak bir seven kitlesi var, uğurlayanlar var. Allah rahmet eylesin” diye konuştu.

DURAK: BARDAĞIN DOLU TARAFINI GÖRÜRDÜ
Yine CNNTürk yayına katılan Koç Holding eski CEO'su Turgay Durak,
"Mustafa Bey bizim için insanlarımızın hepsini kucaklayan çok iyi bir insandı. Bardağın hep dolu tarafını görüp, insanları motive ederdi. Büyük yatırımların onaylanmasında bizlere çok destek oldu. Çok üzgünüz. Dünyanın her yerinde işçilerin haklarını koruyan bir patron olmak çok önemli. Mustafa Bey, Rahmi Bey, Ali Bey, Ömer Bey dünyanın en saygın kurumların yönetim kurullarında bu nedenle bulunuyorlar" şeklinde konuştu. 

Aynı yayına katılan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, "Mustafa Koç'un İstanbul Bianeli'ne 10 yıl daha sponsor olduklarında yanındaydım. Kültür ve sanat dünyasına katkısı oldukça büyüktü" dedi.

ÖZYEĞİN: KAYBI BİZİ İNANILMAZ ETKİLEDİ       
NTV canlı yayınına katılan Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, "Mustafa Koç'un kaybı bizi inanılmaz etkiledi. Buradaki kalabalığı da görüyorsunuz. Yaptıklarını söylemeyi çok sevmezdi. Çok acı bir kayıp" dedi.

KOMİLİ: ÇOK ÖNEMLİ DIŞ YÜZÜNÜ KAYBETTİ
Komili Şirketler Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Halis Komili, "Türkiye çok çok önemli dış dünyaya karşı yüzünü kaybetti. Türkiye için çok büyük çok önemli bir kayıp" dedi.   

TİMURAY: HEPİMİZE İLHAM VERMEYE DEVAM EDECEK
Vodafone Grubu İcra Kurulu Üyesi ve AMAP Bölge CEO’su Serpil Timuray, "Mustafa Koç’u kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Hem Türkiye hem de uluslarası iş dünyası tarafından takdir edilen saygın liderliği, sosyal sorumluluk girişimciliği ve örnek kişiliği ile hepimize ilham vermeye devam edecek. Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, Koç Topluluğuna başsağlığı ve sabırlar dilerim."    

TÜSİAD’ın en acı toplantısıTÜSİAD’ın en acı toplantısı

METRELERCE ÇELENK KUYRUĞU    
Cenazenin düzenleneceği camiden canlı yayın yapan televizyon kanalları, camide iki kollu yüzlerce metrelik çiçek ve hayır kurumlarına bağış yapanların isimlerinin yer aldığı çelenklerin bulunduğunu belirtti. 

Mustafa Koç son yolculuğuna uğurlandı

NECİP FAZIL KISAKÜREK'İN ŞİİRİYLE DUA EDİLDİ     
Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı defin töreninde kamu kolluk görevlileriyle, Koç Ailesinin personeli mesai yaptı. Görevli personele ikramların yapıldığı tören gözyaşı ve dualarla sona erdi.     

 Koç Holding'ten edinilen bilgilere göre, taziyeler bugün de Elmadağ Divan Otelinde 16.00 ? 19.00 arası kabul edilecek.     

Kur'an-ı Kerim okuyarak Arapça ve Türkçe dualar eden görevli imam Fatih Savaş, dua sonunda merhum Necip Fazıl Kısakürek'in "Ölüm Güzel şey" isimli şiirinden alıntı yaptı. Şiirin duada yer alan kısmı şöyle:     

"Ölüm güzel şey,budur perde ardından haber... Hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber?... Öleceğiz müjdeler olsun,müjdeler olsun ! Ölümü de öldüren Rabbe secdeler olsun! Kapı kapı, yolun son kapısı ölümse; Her kapıda ağlayıp o kapıda gülümse! O demdeki, perdeler kalkar, perdeler iner, Azraile hoş geldin, diyebilmekte hüner..."      

Mustafa Koçun cenaze töreni nedeniyle bu yollar bugün trafiğe kapatılacakMustafa Koç'un cenaze töreni nedeniyle bu yollar bugün trafiğe kapatılacak

FENERBAHÇE'DEN SİYAH DESTEK    
Fenerbahçe taraftarlarının bugün Darüşşafaka ile oynayacağı basketbol karşılaşmasına tamamen siyah kıyafetlerle gitme kararı aldığı belirtildi. 

Mustafa Koç koyu Fenerbahçeli olmasıyla biliniyor.

VEHBİ KOÇUN TORUNLARA MEKTUBU:VEHBİ KOÇ'UN TORUNLARA MEKTUBU:
“Mustafa Ram’da çalışıyor. Ömer’i Alpay Bağrıaçık Bey’in yanına vermişsin. Ali’yi de AMERİKA’ya verdin. Bu çocukların iyi yetişmeleri şart. Fakat onlara ‘Rahmi Koç’un oğlu’ muamelesi yapıldığını görüyorum ve çok üzülüyorum. İstedikleri yere, diledikleri seyahati yapabiliyorlar. Kimse sesini çıkaramıyor. Müdürlerine özel olarak mektup yazman lazım. Mesela Mustafa için, ‘-Oğlum Mustafa Koç şirketinizde çalışıyor. İyi yetişmesi için Mustafa’nın diğer memurlar gibi işe muntazam gelmesi-gitmesi ve verilen vazifeyi hakkıyla yapması lazım. Kendilerine hiçbir şekilde Rahmi Koç’un oğlu muamelesi yapılmaması icap eder. Mustafa hakkında her 3 ayda bir bana gizli olarak bilgi vermenizi rica edeceğim.’

 MUSTAFA KOÇ'TAN GERİYE BU KARELER KALDIEN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı