İSTANBUL HABERLERİ

Mustafa Karataş: "Birbirinizi Sevmek İçin Selamı Yayın’’

IHA
21.10.2015 - 10:13Son Güncelleme : 21.10.2015 - 10:14
IHA

Prof. Dr. Mustafa Karataş, Hz. Muhammed’in (SAV) "Tanıdık, tanımadık herkese selam vermek imanın kemalindendir’’ sözünü hatırlatarak, insanların birbirini sevmesi için selamı yayması gerektiğini söyledi.
Prof. Dr. Mustafa Karataş, ‘‘Peygamberimizin (SAV) Aynasında Birlik ve Kardeşlik İlişkisi’’ konulu söyleşide Küçükçekmeceli vatandaşlarla buluştu. Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programda konuşan Karataş, birlik ve beraberlik mesajı verdi. İnsanların İslam dininin emrettiği şekilde kardeş gibi yaşaması gerektiğini belirten Karataş, “Nerede güzel bir coğrafya varsa vahşi Batı orayı sömürüyor. Bunlar perde arkasından maşalar bulup ortalığı kana buluyorlar. Bir yerde bir çatışma varsa orada dış güçlerin etkisi vardır” dedi.
Karataş sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Malına, canına, namusuna saldırı olmadığı sürece siz kardeşsiniz. Allah-ü Teala yapılırsa kardeşliği bozacak 6 madde sayıyor. Bunlar, 1’inci alaya almamak, 2’nci birbirini fitlememek, 3’üncü birbirinize kötü lakaplar takmamak, 4’üncü önyargılı olmamak-zandan kaçınmak, 5’inci ayıp araştırmamak, 6’ncı gıybet yapmamak.”
“BİRBİRİNİZİ SEVMEK İÇİN SELAMI YAYIN”
Peygamber Efendimizin (SAV) ‘‘İman etmedikçe cennete giremezsiniz; birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız’’ hadisini de hatırlatan Karataş, Hz. Muhammed’in (SAV) "Tanıdık, tanımadık herkese selam vermek imanın kemalindendir’’ sözünü de hatırlatarak, insanların birbirini sevmesi için selamı yayması gerektiğini söyledi.
Müslümanların birbirlerini kusurlarıyla sevmesi gerektiğini kaydeden Karataş, “Yeni hicri yılımız mübarek olsun. İslam alemine barış getirsin” dedi. Karataş, sözlerini dua ederek bitirdi.
Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Salih Çevik, program sonunda Karataş’a teşekkür ederek, çiçek takdim etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Mustafa Karataş: "Birbirinizi Sevmek İçin Selamı Yayın’’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 10 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mustafa Karataş: "Birbirinizi Sevmek İçin Selamı Yayın’’ haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:01
  • Guneş
   06:43
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:34
  • Akşam
   19:12
  • Yatsı
   20:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı