KOCAELİ HABERLERİ

Mustafa Destici: Barzani, PYD, YPG hayal denizinde yüzüyor

DHA
05.05.2017 - 18:17 |Son Güncelleme :
DHA

Ergün AYAZ/İZMİT (Kocaeli), (DHA) - BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Genel Başkanı Mustafa Destici, Kürdistan'ın kurulacağı iddialarıyla ilgili olarak, "Hem Irak'ın kuzeyinde Barzani, hem Suriye'nin kuzeyinde PYD, YPG bunlar hayal denizinde yüzüyorlar. Bir takım kendilerine göre rüyalar görüyorlar. Bu rüyalarının gün geldiğinde nasıl kabusa çevrileceğini, bu hayallerinin nasıl zindana dönüştürüleceğini görürler" dedi.
İzmit'te, BBP Kocaeli İl Başkanlığı'nın parti binasının açılışına BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, BBP İl Başkanı Serhat Duyar, Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Saadet Partisi İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, partililer ve vatandaşlar katıldı. Mustafa Destici gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, Kürdistan'ın kurulacağı iddialarıyla ilgili olarak, "Hem Irak'ın kuzeyinde Barzani, hem Suriye'nin kuzeyinde PYD, YPG bunlar hayal denizinde yüzüyorlar. Bir takım kendilerine göre rüyalar görüyorlar. Bu rüyalarının gün geldiğinde nasıl kabusa çevrileceğini, bu hayallerinin nasıl zindana dönüştürüleceğini görürler. Bunu geçmişte yaşamışlar, bu tecrübeye sahipler. Bütün bu tecrübeye sahipken boylarından büyük laflar etmesi de gerçekten akılla bağdaşabilecek birşey değil. Bunu ABD'ye güvenerek yapıyorlar. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı tabi yıllar önce orada çekiç gücün yaptığı görevi bugün Cent-Com görüyor. Hem Irak'ın kuzeyinde Barzani'ye, aynı zamanda Sincar da PKK'nın yeni bir Kandil oluşturma çabaları şimdi de orayı bölgesel Kürt yönetimine bağlama girişimleri, belediyelerin, valiliğin orada aldığı kararlar şunu gösteriyor ki Barzani'nin o bölgedeki bölgesel Kürt yönetiminin bir rüya alemi içerisinde olduğunu gösteriyor" dedi.
Bu rüyadan vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Destici, "Geçmişte ağır bedellerini ödediler. Eğer akıllarını başlarına almazlarsa ileride daha ağır bedellerle karşı karşıya kalabilirler. Bu rüyadan vazgeçmelerini tavsiye ediyoruz. O bölge sadece onların bölgesi değil, orada Türkmenler var ve oradaki Türkmenlerin varlığı bu dünya var olduğu sürece de devam edecektir. Bunların garantisi de birinci derecede elbette ki Allah ve rabbimizdir, sonra oradaki mukavemet gücüdür, inançlarıdır ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk dünyasıdır. Aynı şey Suriye'nin kuzeyindeki PYD ve YPG ile ilgilidir. Onlar da şuanda ABD ve Rusya'nın desteğini almış vaziyetteler. Fırat Kalkanı çok önemli bir harekattı ve o bölgede PYD ve YPG'nin oluşturmak istediği koridoru engelledi. Biz o zamanda bu harekatı desteklediğimizi ısrarla vurguladık ve sonlandırılmaması gerektiğini de ifade ettik. Tam tersine enlemesine gelişmesinin daha doğru olacağını söyledik ve Türkiye Cumhuriyeti devletimiz hem içeride ve hem dışarıda teröre karşı çok ciddi bir mücadele veriliyor" diye konuştu.
Destici harekatı desteklediklerini belirterek, şöyle konuştu:
"Fırat'ın batısı ve doğusu olarak bir ayırımı kabul etmediğimizi, ne batısında ne doğusunda asla ve kat'a o PKK'nın ta kendisi olan PYD ve YPG'ye de asla müsaade edilmemesi lazım. ABD de arkasında olsa, Rusya da arkasında olsa bedeli de ne olursa olsun o topraklarda bu PKK itlerinin mutlaka sökülüp atılması lazım. Orada asla ve kat'a buna müsaade etmemek lazım, bedeli ne olursa olsun. Bugün bu bedel ödenmezse yarın daha büyük bedeller ödemekle büyük Türk milleti olarak karşı karşıya kalabiliriz. Kendimiz bugün bedel ödemekten kaçınırsak yarın evlat ve torunlarımız gelecek nesillerimiz daha ağır bedeller ödemek zorunda kalabilirler. Onlara ağır bedeller ödetmemek adına bugün biz ne bedel ödenmesi gerekiyorsa biz ödemeye hazırız ve ödemeliyiz. ABD ve Rusya'da bu kararlılığımızı kesin ve açık bir şekilde görmelidir. Burada asla ve kat'a müsaade edilmemelidir."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Mustafa Destici: Barzani, PYD, YPG hayal denizinde yüzüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mayıs 2017 tarihinde saat 18 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mustafa Destici: Barzani, PYD, YPG hayal denizinde yüzüyor haberi güncellenecektir.

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

17 Kasım 2019, Pazar
 • İmsak
  06:14
 • Güneş
  07:42
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  15:25
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:11
Sayfa Başı