« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mustafa Çulcu: Yüzünüz hiç kızarmıyor mu?

MHK eski başkanı Hürriyet yazarı Mustafa Çulcu, Beşiktaş-Fenerbahçe derbisine atanan Halis Özkahya ile ilgili çarpcı bir olayı kaleme aldı ve 2008'den bu yana MHK'yi yöneten isimlere çok sert eleştiriler yöneltti. Mustafa Çulcu'nun bugün Hürriyet'ye yer alan yazısı şöyle:

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Koşamasa da derbi onundu

Ligde 5 büyük takımın maçlarında hakem kararları ve hakemler tartışılınca MHK’nın elinde Beşiktaş-Fenerbahçe derbisine verebileceği tek aday FIFA hakemi Halis Özkahya kaldı!

Eğer Cüneyt Çakır, Trabzonspor-Galatasaray maçından temiz çıksaydı derbi onun olacaktı. Ama maçta sıkıntılar olunca MHK, Halis Özkahya ya döndü. Döndü dönmesine de MHK’nın aklı ve kulağı Lyon’dan gelecek haberdeydi.

YAZ TESTİNDE BAŞARISIZ OLMUŞTU
Özkahya, UEFA’nın Eylül-2015 Yaz Semineri’nde yo-yo testinde başarısız olmuştu. Geçtiğimiz hafta İstanbul’da MHK deneme yaptı, başarılı oldu. Bu moralle dün Lyon’da telafi koşusuna katıldı. Orada da başarılı olunca hem Halis Özkahya hem de MHK’de yüzler güldü ve derin bir “oh” çekildi.

Böylelikle derbi Halis Özkahya’nın oldu. Ya koşamasaydı? Tüm gelecek eleştirileri göze alarak yine çaresiz Özkahya verilecekti. Çünkü başka alternatif yok!

Mustafa Çulcu: Yüzünüz hiç kızarmıyor mu
ÖZKAHYA İYİ HAKEM AMA BASKILARDAN ÇOK ETKİLENİYOR
Özkahya sahaya yakışan, atletik, iyi koşan ve yetenekli bir hakem.

Handikapları ise maçı yönetirken daha önce yönettiği maçlarla ilinti kurması, çevreden ve medyadan gelen baskılardan çok etkilenerek kendi kendini baskı altına sokması, işler iyi gitmeyince çabuk sinirlenmesi ve dağılması.

Kriz yönetiminde Oğuz Sarvan’ın ifadesiyle yutturduğunu sandığı bazı cinliklere başvurması.

Sahaya çıkıp hiç hesap, kitap yapmadan ne görüyorsa onu çalar, önünde oynanan maçı yönetirse başarılı olur.

Yok, yukarıda bahsettiğim handikapların etkisinde kalırsa takımların da Halis’in de, MHK ve TFF’nin de işi zor.

Mustafa Çulcu: Yüzünüz hiç kızarmıyor mu
YANKAYA VE PALABIYIK ATAMALARI HATALI
Maçın 4. hakemi Özgür Yankaya ve 5. hakemi Ali Palabıyık atamalarının, yakın geçmişte yaşananlardan sonra bu derbi için hatalı olduğunu düşünüyorum.

İnşallah yanılırım. Takımlara ve hakemlere başarılar dilerim. Ve tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı da kutlarım.

Hiç yüzünüz kızarıyor mu?

Önceki yıllarda böyle derbi olunca 8-10 isimden bahsedilirken bugün "Ülke hakemliğine çağ atlattık, UEFA’da ve dünyada hakemliğimiz rol model" diye hava atanlar, TFF’nin bunca büyük yatırımına rağmen yan gelip yatanlar görsün ki, geçen hafta Trabzonspor-Galatasaray maçını tek aday Cüneyt Çakır yönetti.

Beşiktaş-Fenerbahçe maçına tek aday Halis Özkahya kaldı! Hiç mi aynaya bakıp kendinizi sorgulamıyor, gerçekleri görüp üzülmüyorsunuz. Canınız acımıyor ve yüzünüz de mi kızarmıyor?

Mustafa Çulcu: Yüzünüz hiç kızarmıyor mu FENERBAHÇE-BURSASPOR MAÇI BARIŞ ŞİMŞEK'İ YAKTI!

Bu derbiyi yönetebilecek adaylar Fırat Aydınus Beşiktaş'ın, Barış Şimşek ise Fenerbahçe'nin maçını yönetti; olmaz.

Mete Kalkavan, Allah acil şifalar versin babasının sağlık sorunlarıyla uğraşıyor. Aklı, yüreği babasında; olmaz.

"O SKANDAL KARARLARDAN SONRA..."
Ali Palabıyık 2.hafta yönettiği Beşiktaş-Trabzonspor maçından sıkıntılı, Hüseyin Göçek Kayseri-Trabzonspor maçında vermediği 4 penaltı, bir kırmızı kart, bir de hatalı yorumladığı Smiç’in geri pas olayı var; sıkıntılı.

Tolga Özkalfa, Sivasspor-Osmanlı maçında verdiği o skandal kararlardan sonra derbiyi asla alamazdı.

Özgür Yankaya ve İlker Meral’in performansı derbi yönetecek güveni vermiyor. Alttan gelen yeni yüzler, genç isimler henüz kabul görmedi, deneyimsiz. Bu nedenle MHK cesaret edemiyor! Geriye kala kala çaresiz Halis Özkahya kalıyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler