« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mustafa Çulcu: Yaşlı hakemleri küstürmeyin çünkü...

Merkez Hakem Kurulu eski başkanı Mustafa Çulcu, son dönemde peş peşe yapılan hatalar nedeniyle düşük not alan ve mecburen kızağa çekilen tecrübeli hakemleri değerlendirdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

HER ekimde FIFA listesi belirlenir. UEFA’dan Jaap Uilenberg de burada. Lig de başarılı olan Alper Ulusoy ve İngilizce sorununu çözerse Deniz Ateş Bitnel listeyi zorluyor. Geçen sezon MHK ve Uılenberg, UEFA’nın yo-yo testlerinde başarısız oldukları için Fırat Aydınus ve Bülent Yıldırım’ı listeden çıkarmıştı. Şu an listede olup da yo-yo testlerinde başarısız olan hakemlerimiz de var. Bakalım MHK ve Uilenberg, bu sezon neyi baz alıp karar verecek?

Mustafa Çulcu: Yaşlı hakemleri küstürmeyin çünkü...
DENİZ ÇOBAN'IN YAPTIĞI KURUMSALLIK ADINA YANLIŞ
“Deniz Çoban’ın insani değerler adına yaptığına saygı duyuyor ve alkışlıyorum ama kurumsallık adına yaptığı yanlıştı” dedim. Beni eleştirenler oldu saygı duyuyorum. Ancak UEFA ve MHK da aynı şeyleri söylüyor. Çoban’a kimse “Düdüğünü as, kokartını çıkart, hakemliği bırak” demedi. O da her hakemin yaptığı kadar hata yaptı, o kadar! Maç sonu durduk yerde bir bardak suda fırtınalar kopardı ve hakemliği bıraktı. Bıraktı bırakmasına da hakem hatasından canı yanan kulüplere ve tribünlere kulak verdiğimizde ülke hakemliğinin kucağına da pimi çekilmiş bir el bombası bırakıp gitti. Buna hakkı var mı? Televizyon ve gazetelere baktığımızda ise, her şey ortada...

YAŞI NİYE BÜYÜTTÜNÜZ?
MHK Başkanı, önceki gece TV’de “Gözlemci notları geçen 2 sezona oranla 7 haftada daha düşük. Bunun nedeni gözlemcilerle konuşup daha titiz davranmalarını istememizdir” dedi. Süper Lig’de 1-2 yeni ilave dışında gözlemci kadrosu halen aynı. Demek ki geçen 2 sezonda MHK’ya göre gözlemci notları ahbap-çavuş ilişkisiyle bol keseden dağıtılmış! O zaman MHK’ya düşen görev sineklerle uğraşmak yerine bataklığı kurutmaktır.

İLK 7 HAFTADA GENÇ HAKEMLER DAHA BAŞARILI
Yine “İlk 7 haftada gözlemci notlarına bakıldığında 35 yaş altı hakemlerin notları 35 yaş üstü hakemlere göre daha yukarıda. Siyah-beyaz hataların yüzde 86’sını 35 yaş üstü hakemler yapmış. Genç arkadaşlarımızın görev alması devam edecek. Bunu cesaretle yapacağız” diyor.
Sayın başkan, futbol her geçen gün hızlanırken, hakem kararlarının irdelenmesinde teknolojinin etkinliği artarken ve de hakemlere uygulanan fiziksel testler ağırlaşırken sizin görev gelir gelmez hakemlik yaşını UEFA standardı olan 45’ten 47’ye çıkarmanız çelişki değil mi?

ŞU ‘KAŞAR’ SÖYLEMİ
İlk 7 haftadaki 63 maçın 45’ini 35 yaş üstü hakemler, kalan 18 maçı 35 yaş altı hakemler yönetmiş. Şu ana kadar 4’er maçla en fazla maç alan Serkan Çınar (39) Serkan Tokat (35) Alper Ulusoy (34) D.Ateş Bitnel (33) yaşında. Yaş ortalaması 36.2 olan Süper Lig hakem kadrosunda 35 yaş kriterini ortaya attığınızda F.Bahçe Başkanı sayın Aziz Yıldırım’ın ‘kaşarlanmış hakemler’ söylemini desteklemiş olmuyor musunuz?
Geçen sezonlarda hatalara, eleştirilere ve tepkilere rağmen her hafta maç alan bugünün profesyonel hakemleri mental, fiziksel yorgunluk ve eleştirilerle yıpranmış durumda. İlk 7 haftada yine derbiler dahil, zorluk derecesi yüksek 25 maç yönettiler. Yaş ortalaması 38.5 olan bu kadroda bulunan 9 hakeme haksızlık olmuyor mu?

Mustafa Çulcu: Yaşlı hakemleri küstürmeyin çünkü...
DENEYİMLİ İSİMLERİ ELEŞTİRİ MALZEMESİ YAPMAYIN
MHK’ların asli görevi olan yeni yüz ve yetenekleri bulup çıkarmadaki uygulamayı destekliyoruz. Ancak deneyimlileri de ortaya atıp eleştiri malzemesi yapılmalarına fırsat vermeyin. Aksine sahip çıkın, küstürmeyin. Çünkü önümüzdeki haftalarda çok ihtiyacınız var! Siz de hakemlikte yaşadıklarınızı unutmayın...

MHK Başkanı şu ana kadar sezonun en başarılı hakemi Bitnel olduğunu söyledi. Bunu fırsat kollayanlar hemen en iyi hakem diye, Cüneyt Çakır ile mukayeseye koyuldu! Yapmayın, Allah aşkına güldürmeyin kendinize! Çakır kim, Bitnel kim? İki hafta sonra oynanacak olan F.Bahçe-G.Saray derbisine verebilir misiniz? Evet, umut veriyor, iyi geliyor ve iyi de olacak ama iki maç yönetmekle Cüneyt Çakır olunmuyor. Bu ülke Çakır için 40 yıl bekledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz