« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mustafa Çulcu: Futbol Federasyonu 3.5 yıllık tabuyu yıktı

MHK eski başkanı, Hürriyet yazarı Mustafa Çulcu, Merkez Hakem Kurulu'nun bu haftaki Süper Lig maçları için yaptığı hakem atamalarını değerlendirdi. Çulcu, Trabzon bölgesi hakemi Barış Şimşek'in Fenerbahçe-Bursaspor maçını verilmesine dikkat çekti. Zira Şimşek, 16 Mayıs 2012'den bu yana, diğer bir deyişle tam 3.5 yıl sonra Fenerbahçe'nin maçında görevlendirilen ilk Trabzonlu hakem...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ülke hakemliğinde ahbap-çavuş ilişkisi bölgecilik, adamcılık, kayırmacılık yıllardır kangren oldu.

Eğer TFF'de, MHK'de adamın varsa kadroya da girersin baş, diş işleri yaparsan FIFA bile olursun. Liyakat ise sonra gelir. Kadroya gir de nasıl girersen gir. Oysa doğru olan işin siyasetinden önce liyakatidir. Eğer hakemi kadroya alıyorsan maç vereceksin. Maç veremiyorsan kadroya almayacaksın.

Ligin ilk 5 haftasındaki uygulamalarından, cesaretli atamalarından,kadroda bulunan her hakeme şans vermelerinden dolayı MHK'yi kutluyorum.

Mustafa Çulcu: Futbol Federasyonu 3.5 yıllık tabuyu yıktı
MHK, BARIŞ ŞİMŞEK'LE 3.5 YILLIK TABUYU YIKTI
Trabzon Bölgesi FIFA hakemi Barış Şimşek, en son 9 Nisan 2012 tarihinde MKE Ankaragücü-Fenerbahçe maçında düdük öttürdü. 16 Mayıs 2012 tarihinde Bursaspor-Fenerbahçe maçına 4. hakem çıktı. O tarihten sonra, bu süreçte görev yapan Zekeriya Alp ve Yusuf Namoğlu MHK'ları ne deplasmanda ne de Kadıköy'de Trabzon bölgesinden hiçbir hakeme Fenerbahçe maçında görev veremedi!

Kuddusi Müftüoğlu MHK'si ise belki hatalı bir haftayı seçti ama risk aldı ve cesaretle bu tabuyu yıktı. Barış Şimşek'e Fenerbahçe-Bursaspor maçını verdi. Şimdi Barış Şimşek'e düşen görev ise çıkıp adam gibi maç yönetmek. Yıkılan 3.5 yıllık tabuyu başarılı maç yöneterek tarihe gömmek.

Mustafa Çulcu: Futbol Federasyonu 3.5 yıllık tabuyu yıktı
İNCE TAKTİK! FIRAT AYDINUS DA BEŞİKTAŞ MAÇINA...
MHK, Barış Şimşek'i Fenerbahçe maçına verince ince bir taktik uygulamış ve 22 Mart 2015 tarihinde yönettiği Fenerbahçe-Beşiktaş maçından sonra Beşiktaş tarafından büyük tepki alan Fırat Aydınus'u da bu hafta zorlu Gençlerbirliği-Beşiktaş maçına vermiş.

Yani serin bakılan, tepki verilen hatta istenmeyenleri aynı haftaya denk getirmeye çalışmış. Ancak biri içeride biri dışarıda olunca Beşiktaş tarafı atamalara dikkat çekerek rahatsızlığını, kaygılarını dile getirdi ve uyarıcı demecini patlattı.

Fırat Aydınus'un eyyam, idare-i maslahat, günü kurtarma çabalarından uzak durup örnek hakemlik yapmaktan başka çaresi yok. Aksi halde MHK çok sıkıntı yaşar, darbe alır.

Mustafa Çulcu: Futbol Federasyonu 3.5 yıllık tabuyu yıktı
ACI GERÇEK: CÜNEYT ÇAKIR'DAN BAŞKA BİR İSİM YOK
Türk hakemliği UEFA'da ve dünyada rol model oldu diye övünenlere, hörgücü yiyerek bitirenlere şu gerçeği hatırlatalım...

Daha ligin 5.haftasındayız ama Trabzonspor-Galatasaray maçına Cüneyt Çakır'dan başka verilebilecek ikinci bir isim yok! Ne kadar acı değil mi?

Nerede sıkıntılı zorlu maç var; 'Gel Cüneyt, derbi, final var yönet.' Cüneyt iyi ki varsın. Ya olmasaydın...

KAN EMİCİLER VE ASALAKLAR
Daralmayı, tıkanışı,tükenişi gören MHK bu nedenledirki risk alıp cesaretle yeni yüzlere maç veriyor.

Bu uygulama desteklenmeli. Ancak miras yemeye alışmış kan emicilerin ve asalakların kenarda sessiz aportta bekliyor oldukları unutulmamalı!

Mustafa Çulcu: Futbol Federasyonu 3.5 yıllık tabuyu yıktı
ABAY, YILMAZ VE GENÇERLER'E İLK VE BELKİ DE SON ŞANS
Süleyman Abay (üstte) Gaziantepspor-Kayserispor, Abdullah Yılmaz Eskişehirspor-Kasımpaşa, Koray Gencerler Ç.Rizespor-Antalyaspor maçlarıyla ancak ligin 5.haftasında ilk şanslarını buldular. Bu, MHK'nın kendilerine ya tamam ya devam mesajı içeriyor!

Sülaleden hakem Serkan Tokat aldı başını gidiyor. Verilen şansları iyi değerlendirdi ve ligin 5. haftasında Sivasspor-Konyaspor maçıyla 3.maçına çıkacak. Her hakeme nasip olmayan fırsatı yakaladı!

Babadan hakem Abdülkadir Bitigen ise onca desteğe rağmen bu güne kadar silik kaldığı, ciddi hatalar yaptığı bu ligde 'ben de varım' demek için Mersin İdmanyurdu-Osmanlıspor maçında çaresiz başarılı olmak zorunda.

Mustafa Çulcu: Futbol Federasyonu 3.5 yıllık tabuyu yıktı
HALİL UMUT MELER 2 YIL İÇİN FIFA HAKEMİ OLABİLİR
Bu sezon kadroya alınan Halil Umut Meler (üstte), Başakşehir-Akhisarspor maçı ile Süper Lig'de ilk defa düdük çalacak. Eğer şansızlık yaşamadan bu maçı geçerse 2 yıl içinde FİFA hakemi olur. Hakemlik için oldukça iyi kumaş.

Geçen hafta yaşanan kaleciye pas olayında MHK, hakemine yardımcı olan ama bence hata yapan 6. hakem Ali Zağlı'yı haklı bulmuş olmalı ki bu hafta maç vermiş!

Peki, bu uygulamayı MHK olarak doğru kabul etti isen, niye FIFA ya sorma ihtiyacı duyarsın, kendini ve FİFA hakemi Hüseyin Göçek'i afişe edersin anlamış değilim?

Bu hafta 5.hakemlik yapacak olan İlker Meral'e bu maçla sanki bir ceza veya mesaj verilmek istenmiş. Hakemler tabi ki birbirlerine 4., 5., 6. hakem olarak çıkacaklar ama bu maç olmamış!

FIFA hakemi Halis Özkahya sezon başı Lyon'da yo-yo testinde başarılı olamamıştı. Salı günü telafi koşusuna gidiyor. Baktılarki pabuç pahalı; koşuyu düşünmüşler Halis'e bu hafta maç vermemişler.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler