« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mustafa Çulcu: Bu özür tükenişin ispatıdır

Merkez Hakem Kurulu eski başkanı Mustafa Çulcu, hakem Deniz Çoban'ın Kasımpaşa-Çaykur Rizespor maçında yaptığı hatalar nedeniyle canlı yayına çıkıp özür dilemesinin perde arkasını yazdı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Dün gece Kasımpaşa-Çaykur Rizespor maçından sonra Türk hakemliğinde bir ilk yaşandı...

Hakem Deniz Çoban, maç sonrası hakem kıyafetlerini çıkarmadan, üzerine çektiği eşofman ile canlı yayında Rıza Çalımbay'ın yanına gelerek her iki takımdan karşılaşmada yaptığı hatalardan dolayı özür diledi.

Dünyanın en iyi hakemleri ne hatalar yaptı... Bizler ne hatalar yaptık... Tıpkı teknik adamlar, futbolcular, yöneticiler ve futbolu yönetenlerin yaptığı gibi... Futbolun doğasında hata vardır. Zaten adı üstünde futbol hatalar oyunudur.

Mustafa Çulcu: Bu özür tükenişin ispatıdır
2010'DAKİ GAZİANTEPSPOR-BURSASPOR MAÇINI TATİL ETMİŞTİ
Deniz Çoban 2006 yılında girdiği Süper Lig hakem kadrosunda bundan önce yönettiği müsabakalarda ne hatalar yaptı!.. Başarılı bir çizgide giderken 20 Eylül 2010 tarihinde ligin 5.haftasındaki Gaziantepspor-Bursaspor maçını tatil etmiş ve bu karşılaşmadan sonra da ciddi sıkıntılar yaşamıştı.

Bu olayın ardından, Süper Lig'de koca bir sezonda birkaç maç şans bulabilen, diğer haftalarda ise PTT 1. Ligi ve Türkiye Kupası maçlarında görevlendirilen sıradan bir hakem konumuna gelmişti.

Mustafa Çulcu: Bu özür tükenişin ispatıdır DENİZ ÇOBAN CANLI YAYINDA ÖZÜR DİLEDİ

2013'TEKİ ANTALYA-KASIMPAŞA MAÇINDA YENİDEN DÜŞÜŞE GEÇTİ
Neredeyse küme düşme potasındayken 2013-2014 sezonda kıpırdanır gibi oldu. Umutlandı ama 7 Aralık 2013 tarihinde yönettiği Antalyaspor-Kasımpaşa maçında Kasımpaşa'dan İlhan Eker, Babel ve Antalyaspor'dan Isaac'e gösterdiği hatalı kırmızı kartlarla yeniden gündeme oturdu ve yine inişe geçti. İstenilen performansı gösteremedi ve istediği çıkışı bir türlü yakalayamadı.

BU SEZON İKİ SÜPER LİG MAÇINDA GÖREV ALDI
Bu sezon başı göreve gelen Kuddusi Müftüoğlu MHK'si, ligin ilk haftasında Osmanlıspor-Kayserispor maçında görev verince umutları çok fazla yeşerdi. Ama bu maçta ve bu sezon 6.haftada 2. maçı olan Kasımpaşa-Çaykur Rizespor karşılaşmasında yine istenilen performansı yakalayamayınca tükendi.

Bu tükeniş ve yaşadığı duygusal çatışma onu Türkiye de bir ilk olan canlı yayında özür dilemeye kadar götürdü.

Deniz Çoban'ın hakemliği çok sevdiği ve bu meslekte büyük hedefleri olduğu belli. Ama olmuyorsa yapacak bir şey yok.

HAKEMLİĞİN FITRATINDA HATA VARDIR
Hakemliğin fıtratında hata vardır. Ancak duygusal eşik ve baskılara karşı direnme eşiği mutlaka kontrol edilmelidir. Kontrol edemezsen hakemlik yapamazsın, yaptırmazlar.

Bundan önce yönettiği müsabakalarda dün gece yaptığı gibi pekçok hatalar yaptı. Hatta Gaziantepspor-Bursaspor maçını hatalı olarak tatil bile etti ama çıkıp özür dilemedi!

Deniz Çoban'ın özrü insani değerler adına, fair-play adına alkışı alacak kadar yüce bir davranıştır. Onu, MHK Başkanı olduğum dönemde Süper Lig hakem kadrosuna alan ağabeyi olarak bu davranışından dolayı kutluyorum.

Ancak bu yıpranmış, bozulmuş psikoloji ve beklentilerindeki tükeniş çizgisine gelmiş duygusal eşik ile hakemlik yapması, hele bu özürden sonra hiç uygun gözükmüyor. Zaten daha fazla uzatmasının da anlamı yok. Takdirle karşıladığımız bu özür onun aktif hakemlik yaşamının son özrü olmalıdır.


Bunları da Beğenebilirsiniz