Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mustafa Akaydın'ın yaktırdığı evraklar temiz çıktı

  Emre BAYLAN/ANTALYA (DHA)
  02 Ocak 2015 - 12:19Son Güncelleme : 02 Ocak 2015 - 16:33

  ANTALYA’da 30 Mart yerel seçimlerinden sonra dönemin CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın belediye atölyesinde imha ettirdiği evraklarda hiçbir suç unsuru bulunmadığına ilişkin raporu İçişleri Bakanı Efkan Ala onayladı.

  30 Mart yerel seçimlerinin ardından dönemin CHP’li Belediye Başkanı Akaydın’ın seçimleri kazanan AK Partili Menderes Türel için odasını boşaltırken Boğaçayı şantiyesinde yakarak imha ettirdiği evrakları Mülkiye müfettişleri inceledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Türel’in imha sırasında şantiyeye gelerek 'suçüstü' yaptığı olayın ardından başlatılan incelemenin sonucu, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından Bakan Efkan Ala’ya sunuldu. Yazıda yakılan evrakların hemen her belediyede olabilecek yazışmaları ya da belgeleri içiren evrak olduğu belirtildi.

  Mustafa Akaydının yaktırdığı evraklar temiz çıktı MENDERES TÜREL İDDİA ETMİŞTİ: MUSTAFA AKAYDIN ABD’YE KAÇACAK

  MENDERES TÜREL EVRAKLARLA BÖYLE POZ VERMİŞTİ

  Mustafa Akaydının yaktırdığı evraklar temiz çıktı

  YAKILAN BELGELERİN ASILLARI BELEDİYE'DE

  Evrakların çoğunluğunun fotokopi, ıslak imzalı belgelerin de bir kısmının 2’nci ya da 3’üncü nüsha olduğunun belirtildiği yazıda saklanması gereken belge mahiyetinde evrak bulunamadığı kaydedildi.

  Bununla birlikte yakılan belgelerinin asıllarının belediyede mevcut olduğu, bu belgelerin incelendikten sonra aslı gibidir şeklinde onaylanarak Mülkiye Müfettişlerine teslim edildiğinin belirtildiği yazıda şu ifadelere yer verildi:
  "Evrak içinde gizli kaşeli ve ıslak imzalı bir yazıya rastlanmadığı, belgelerin içeriğine bakıldığında da gizli bilgi içeren bir evraka rastlanmadığı hemen her belediyede yapılar rutin yazışmalar olduğu, yapılan işlemde suç unsuru bulunmadığı eylemeni karşılığının bir cezasının da mevzuatta öngörülmediği anlaşılmıştır."

  Bu çerçevede dönemin CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, dönemin Hukuk Müşaviri İlker Gedik, Belediye memuru Ahmet Sonuvar, eski Özel Kalem Müdürü Oya Uysal, makam sekreteri Elif Aksünger, başkanlık makamı koruma personeli Turan Yazar hakkında işledikleri fiilin suç konusu olmaması nedeniyle yapılacak bir işlem bulunmadığı belirtildi.

  Mustafa Akaydının yaktırdığı evraklar temiz çıktı AKAYDIN İDDİALARA BÖYLE CEVAP VERMİŞTİ

  Mustafa Akaydının yaktırdığı evraklar temiz çıktı

  BAKAN ALA ONAYLADI

  İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan ve Bakan Efkan Ala’ya gönderilen yazı 12 Kasım tarihinde Bakan Ala’dan ’Olur’ imzası alırken, yazıda o dönem Antalya Valiliği görevinde bulunan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk’ün de imzası bulunuyor.

  AKAYDIN: ÖYLE BİR ALGI YARATTILAR Kİ SANKİ BEN YOLSUZLUK YAPIYORMUŞUM...

  Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinin ardından Boğaçayı şantiyesinde yakılan evrakların Mülkiye müfettişleri ile İçişleri Bakanlığınca incelendiğini belirtti.

  Kendisinin bununla ilgili kararın çıktığını 2 gün önce öğrendiğini kaydeden Akaydın, kararın evrakların yakımı sırasında şantiye ve belediyeyi basanları haksız çıkardığını ifade etti.

  Kendisinin yolsuzluk yapıyormuş gibi bir algı yaratıldığını öne süren Akaydın, "Mülkiye müfettişleri ile İçişleri Bakanlığınca yapılan inceleme sonucunda herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadığı yönünde karar çıktığını öğrendim. Öyle bir algı yarattılar ki sanki ben yolsuzluk yapıyormuşum, evrak kaçırıyormuşum. Oysa o zaman da söyledim, şimdi de söylüyorum; o evrakların aslı belediyelerde mevcut, yakılan evraklar müsvedde" dedi.

  Mustafa Akaydın, o dönemde kendisine haksız ithamlarda bulunulduğunu öne sürerek, süreci avukatlarıyla değerlendireceğini dile getirdi.
  Olaya karışan bir müştekinin kendisini arayıp özür dilediğini anlatan Akaydın, "Aynı centilmenliği Mevlüt Çavuşoğlu'ndan, Menderes Türel'den, Gökçen Özdoğan Enç'ten de bekliyorum. Bana o gün iftira atanlardan, yolsuzluk yapıyormuşum gibi algı oluşturanlardan şahsım ve Antalya kamuoyu adına özür dilemelerini bekliyorum" diye konuştu.

  TÜREL: KARAR KESİNLEŞMEDİ

  ANTALYA Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili Belediye Başkanı Menderes Türel, 30 Mart seçimlerinden hemen sonra dönemin CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın belediye atölyesinde yaktırdığı evraklarda suç unsuru bulunmamasına yönelik rapor hakkında yazılı açıklama yaptı.

  Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından onaylanan rapora ilişkin açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Hukuki sürecin tamamlanmadığı bir hususta görüş belirtmek için erken. Konu Danıştay’da değerlendirme sürecinde. Karar kesinleşmeden bir açıklama yapmayı doğru bulmuyorum. Hukuki süreç tamamlandıktan sonra açıklama yapılacaktır.” (Salim UZUN/HÜRRİYET)

  AK PARTİ ANTALYA MİLLETVEKİLİ GÖKÇEN ENÇ: HABERLER YÖNLENDİRİCİ

  AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Enç de haberlerle ilgili açıklama yaptı. Enç, konuyla ilgili davanın halen Danıştay’da görüldüğünü belirterek söz konusu haberlerin yönlendirici ve hukuka aykırı olduğunu ifade etti.
  AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Enç açıklamasında, 2 Nisan’da dönemin CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın talimatıyla evrakların yakılması olayı üzerine konunun yargıya intikal ettiğini belirtti. Davanın halen Danıştay’da görülmekte olduğunu ifade eden Enç, şunları ifade etti:
  “Yargı kesin kararını vermeden bu tür yönlendirici haberlerin ve beyanatların yapılmasını hukuka aykırı buluyorum. Olay henüz netleşmiş değil ve son karar verilmiş değil. Yargıyı yönlendirmek adına bu tür haberlerin yapılmasını doğru bulmuyoruz. Danıştay kararını vermeden Mustafa Akaydın’ın apar topar yakmaya çalıştığı evrakların temiz çıktığını söyleyenler ve bunun haberini yapanlar kendilerini mahkeme yerine mi koyuyorlar?“

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı